Inflacja ponownie przyspiesza, PKB spada – brak perspektyw na spadek cen?
Vision Group
Woronicza 31/254
02-640 Warszawa Warszawa
visiongroup|visiongroup.pl| |visiongroup|visiongroup.pl
604198300
www.visiongroup.pl
Odczyt zmian w PKB wykonany przez GUS za ostatni kwartał 2022 roku nie pozostawia złudzeń – gospodarka spowalnia. Ponadto inflacja w szybkim odczycie GUS wzrosła względem grudniowej o 0,6 punktu procentowego i wyniosła 17,2 proc. Taka wartość w połączeniu z wysokim poziomem stóp procentowych stanowią silny impuls recesyjny. Co czeka nas w I kwartale 2023 roku? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy wybranych wskaźników gospodarczych.
Inflacja ponownie przyspiesza
Po przynoszących optymizm na rynku spadkach inflacji nadszedł wzrost o 0,6 punktu procentowego do poziomu 17,2 proc. Taki odczyt wskazuje na to, że polityka monetarna wciąż daleka jest od stabilizacji. Lutowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej nie przyniosło również zmian w stopach procentowych, a narracja Prezesa NBP pozostaje niezmienna – dalsze podwyżki nie są przewidywane. Polska gospodarka hamuje pomimo relatywnie niskich względem inflacji stóp procentowych. Spowolnienie gospodarcze w połączeniu z wysokimi wskazaniami inflacji generuje ryzyko wystąpienia niekorzystnego ekonomicznie zjawiska stagflacji, czyli równego występowania stagnacji i inflacji. Do silnie proinflacyjnych czynników zalicza się również ryzyko wystąpienia dalszej eskalacji na tle geopolitycznym. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo wzrostu inflacji powyżej 17,2 proc. w odczycie GUS za luty 2023 wynosi 67 proc.
Polska gospodarka hamuje
To kolejny już, trzeci z rzędu odczyt mówiący o spadku tempa wzrostu PKB. To niepokojący sygnał ekonomiczny dla polskiej gospodarki. Jeszcze w I kwartale 2022 roku osiągnęła ona wysoki współczynnik wzrostu oceniany na 8,6 proc., by finalnie zakończyć rok spadkiem o 2,4 proc. względem kwartału poprzedzającego. To najgorszy wynik od II kwartału 2020 roku – czyli początku globalnego kryzysu zdrowotnego. Gdyby pominąć ten skrajny odchył, to można mówić o pierwszym tego typu spadku od początku XXI wieku. Eksperci podkreślają, że to może być początek technicznej recesji, która oznacza pogorszenie się koniunktury dwa kwartały z rzędu. Decydujący będzie kolejny odczyt kwartalny, który, jeśli okaże się spadkowy, potwierdzi zaistnienie tego zjawiska. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo kwartalnego spadku polskiego PKB o więcej niż 2 proc. w odczycie za I kwartał 2023 wynosi 54 proc.

Spoglądając w przyszłość Unii Europejskiej, czyli o wzmocnieniu bezpieczeństwa i konkurencyjności do 2040 roku

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy
W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.
Handel
Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.