50 lat GRP w Polsce. Technologia, która podbija świat
Pół wieku temu w Toruniu zainstalowano pod ziemią pierwsze w Polsce rury GRP.
Z tej okazji, firma Amiblu Poland zorganizowała spotkanie prasowe podczas którego przedstawiono wyniki badań potwierdzających ich niezmieniony stan. Dziś produkty, efekt ponad pięciu dekad innowacji, doświadczeń, zaangażowania i rozwoju są eksportowane z fabryk w Dąbrowie Górniczej i Gdańsku na Europę i cały świat.
Zakopane 50 lat temu w Toruniu rury zostały dostarczone na potrzebę budowy rurociągu przy zakładach włókienniczych Elana. Opracowanie Politechniki Śląskiej wskazywało na występowanie na tym terenie ścieków o bardzo dużej kwasowości. Odpowiednie parametry techniczne zadecydowały o tym, że to właśnie rury GRP zostały wykorzystane przy tej inwestycji, która jest odporna na wszelkie tego typu korozje. Po pięćdziesięciu latach użytkowania wnioski są jednoznaczne – rury są praktycznie w stanie niezmienionym, a jej powierzchnia jest gładka. Ponadto MPWiK nie odnotowały żadnej awarii od momentu ich instalacji.
W trakcie spotkania głos zabrał Dariusz Kosiorowski, manager działu technicznego Amiblu Poland, który opowiedział nie tylko o historii GRP, ale także podkreślił jej zalety i przewagę konkurencyjną. – Rury GRP cechują się niezawodną trwałością. Są odporne na ścieranie i korozje, lżejsze od betonu, a co równie istotne, przy procesie ich produkcji poziom emisji C02 jest stosunkowy niski.
Podczas wydarzenia głos zabrał również prezes zarządu Amiblu Poland, Tomasz Wojtczak wskazywał, że rury z polskich fabryk są wykorzystywane do realizacji inwestycji na całym świecie, od USA przez Europę aż po dalekie zakątki Azji. Produkty GRP zostały użyte między innymi pod rzymskim Koloseum, w Los Angeles, na Sri Lance czy też w ponad 200 elektrowniach wodnych w Norwegii. Tomasz Wojtczak w swoim wystąpieniu odniósł się także do „Niebieskiego Ładu UE” – nowej kompleksowej strategii wodnej dla Europy. – To ogromna szansa dla polskich firm, otwierająca drzwi do znacznych środków na inwestycje w sektorze wodnym. Kluczowe jest także to, aby nie cena, a kryteria środowiskowe były głównym czynnikiem przy zamówieniach publicznych.
Amiblu jest renomowanym producentem i dostawcą rur, zbiorników oraz kształtek GRP znanych ze swojej wyjątkowo długiej żywotności oraz najwyższej jakości. Hasło przyświecające organizacji brzmi: „Szanujmy wodę tak, jak na nią zasługuje”.
Modernizacje w branży wod-kan
Fontanny w miastach: inwestycje w modernizację dawnych symboli
ZABERD w gotowości, przygotowany do drogowej akcji “Zima” 2024/25
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Infrastruktura
Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.
Problemy społeczne
40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.