50 lat GRP w Polsce. Technologia, która podbija świat
Pół wieku temu w Toruniu zainstalowano pod ziemią pierwsze w Polsce rury GRP.
Z tej okazji, firma Amiblu Poland zorganizowała spotkanie prasowe podczas którego przedstawiono wyniki badań potwierdzających ich niezmieniony stan. Dziś produkty, efekt ponad pięciu dekad innowacji, doświadczeń, zaangażowania i rozwoju są eksportowane z fabryk w Dąbrowie Górniczej i Gdańsku na Europę i cały świat.
Zakopane 50 lat temu w Toruniu rury zostały dostarczone na potrzebę budowy rurociągu przy zakładach włókienniczych Elana. Opracowanie Politechniki Śląskiej wskazywało na występowanie na tym terenie ścieków o bardzo dużej kwasowości. Odpowiednie parametry techniczne zadecydowały o tym, że to właśnie rury GRP zostały wykorzystane przy tej inwestycji, która jest odporna na wszelkie tego typu korozje. Po pięćdziesięciu latach użytkowania wnioski są jednoznaczne – rury są praktycznie w stanie niezmienionym, a jej powierzchnia jest gładka. Ponadto MPWiK nie odnotowały żadnej awarii od momentu ich instalacji.
W trakcie spotkania głos zabrał Dariusz Kosiorowski, manager działu technicznego Amiblu Poland, który opowiedział nie tylko o historii GRP, ale także podkreślił jej zalety i przewagę konkurencyjną. – Rury GRP cechują się niezawodną trwałością. Są odporne na ścieranie i korozje, lżejsze od betonu, a co równie istotne, przy procesie ich produkcji poziom emisji C02 jest stosunkowy niski.
Podczas wydarzenia głos zabrał również prezes zarządu Amiblu Poland, Tomasz Wojtczak wskazywał, że rury z polskich fabryk są wykorzystywane do realizacji inwestycji na całym świecie, od USA przez Europę aż po dalekie zakątki Azji. Produkty GRP zostały użyte między innymi pod rzymskim Koloseum, w Los Angeles, na Sri Lance czy też w ponad 200 elektrowniach wodnych w Norwegii. Tomasz Wojtczak w swoim wystąpieniu odniósł się także do „Niebieskiego Ładu UE” – nowej kompleksowej strategii wodnej dla Europy. – To ogromna szansa dla polskich firm, otwierająca drzwi do znacznych środków na inwestycje w sektorze wodnym. Kluczowe jest także to, aby nie cena, a kryteria środowiskowe były głównym czynnikiem przy zamówieniach publicznych.
Amiblu jest renomowanym producentem i dostawcą rur, zbiorników oraz kształtek GRP znanych ze swojej wyjątkowo długiej żywotności oraz najwyższej jakości. Hasło przyświecające organizacji brzmi: „Szanujmy wodę tak, jak na nią zasługuje”.
Koniec przebudowy ul. Suwak. Na Służewcu pojedziemy nową ulicą!
Modernizacje w branży wod-kan
Fontanny w miastach: inwestycje w modernizację dawnych symboli
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.
Konsument
Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciu–dziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.