Citython Lublin – nowe podejście do zrównoważonej mobilności
KnowledgeHub
www.kh.vc
00-844 Warszawa
magdalena.osial|knowledgehub.pl| |magdalena.osial|knowledgehub.pl
+48 537 868 699
www.kh.vc
Już 21 września br. rozpocznie się Citython Lublin, którego inicjatorem jest EIT Urban Mobility, a organizatorem barceloński ośrodek nauki i techniki motoryzacyjnej CARNET oraz Miasto Lublin (działanie koordynowane przez CIT UPC - Centrum Innowacji i Technologii Politechniki Katalońskiej). Po sukcesie Citython Barcelona, tym razem organizatorzy chcą skupić się na poszukiwaniu rozwiązań zrównoważonej mobilności miejskiej i dostępności dla osób starszych i niepełnosprawnych. W wydarzeniu mogą wziąć udział wszyscy Europejczycy posiadający doświadczenie w zakresie planowania mobilności miejskiej. EIT Urban Mobility jest europejską inicjatywą, która łączy miasta, uniwersytety, ośrodki badawcze oraz przemysł we wspólnej pracy nad innowacjami w zakresie mobilności, aby uczynić miasta bardziej przyjaznymi do życia.
Citython Lublin 2020 rozpocznie się 21 września br. i potrwa do 1 października. Podczas sesji inauguracyjnej eksperci w dziedzinie urbanistyki i mobilności postawią przed uczestnikami trzy wyzwania związane z mobilnością miejską dla miasta Lublin. W aktualnej sytuacji oczekiwane jest ponowne zdefiniowanie przestrzeni, uwzględniające obecny sposób interakcji pomiędzy mieszkańcami a samym miastem. Po edycji barcelońskiej, która koncentrowała się na sytuacji po lockdownie związanym z COVID-19, tym razem organizatorzy chcą skupić się na tematyce zrównoważonej mobilności, w której priorytetem stają się mieszkańcy oraz zmniejszenie liczby samochodów w centrum miasta.
Trzy wyzwania, z którymi zmierzą się uczestnicy nowej edycji hackathonu to:
1. Wyprowadzenie ruchu samochodowego z centrum miasta, uwzględniając potrzeby os. starszych, os. z niepełnosprawnościami, a także osób z ograniczeniami ruchowymi, rodziców z dziećmi oraz lokalnych przedsiębiorców.
2. Dostępność przestrzeni miejskiej, transportu publicznego oraz usług mobilnych ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb os. niepełnosprawnych i starszych.
3. Optymalizacja tras autobusowych poprzez zaangażowanie obywateli.
Uczestnicy będą mieli czas na opracowanie własnych rozwiązań do 1 października, kiedy to zaprezentują swoje ostateczne pomysły przed jury. W trakcie hackathonu, 25 i 28 września, wszystkie grupy będą miały możliwość uczestniczenia w indywidualnych sesjach mentoringowych online, na których w twórczej i sprzyjającej współpracy atmosferze otrzymają informację zwrotną dotyczącą swojego projektu. W każdym z trzech wyzwań zostanie przyznana jedna nagroda w wysokości 1500 EUR, a zwycięskie zespoły będą miały okazję zaprezentować swoje rozwiązania na Kongresie Smart City Expo 2020, który odbędzie się w listopadzie w Barcelonie.
KLUCZOWE INFORMACJE:
- Darmowa rejestracja na stronie: http://citython.eu/lublin/
- Zakończenie przyjmowania zgłoszeń: 23 września
- Czas trwania konkursu (hacking days): 24 września - 1 października (pełna agenda na stronie http://citython.eu/lublin/)
- Warunki udziału: uczestnik musi mieć skończone 18 lat oraz posiadać doświadczenie i wiedzę z obszaru baz danych/ obliczeń/ urbanistyki. Więcej informacji na temat konkretnych umiejętności wymaganych w każdej dziedzinie można znaleźć na stronie internetowej (http://citython.eu/lublin/). W wydarzeniu może wziąć udział każdy obywatel Europy.
- Nagrody: Jeden zespół wygrywa jedno z trzech wyzwań (łącznie trzy zwycięskie drużyny). Zwycięzca każdej kategorii otrzyma 1.500 euro. Dodatkowo każda ze zwycięskich drużyn będzie mogła zaprezentować swoje rozwiązania w trakcie Smart City Expo 2020 w Barcelonie.
W celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom wydarzenia Citython Lublin, podobnie jak Citython Barcelona, odbędzie się w trybie online.
Więcej o Citython Lublin: http://citython.eu/lublin/
EIT Urban Mobility
Celem EIT Urban Mobility jest przyspieszenie rozwiązań i przejście na zorientowany na użytkownika, zintegrowany i prawdziwie multimodalny system transportu. Jako wiodąca europejska wspólnota innowacji na rzecz mobilności w miastach, EIT Urban Mobility przeciwdziała rozdrobnieniu i ułatwia współpracę między miastami, przemysłem, środowiskiem akademickim, badaniami i innowacjami w celu rozwiązania najbardziej palących problemów związanych z miejską mobilnością. Wykorzystując miasta jako żywe laboratoria, ich przemysł, partnerzy naukowi i uniwersyteccy zademonstrują, w jaki sposób nowe technologie mogą przyczynić się do rozwiązania rzeczywistych problemów w rzeczywistych miastach poprzez transport ludzi, towarów i odpadów w bardziej inteligentny sposób. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.eiturbanmobility.eu
Koniec przebudowy ul. Suwak. Na Służewcu pojedziemy nową ulicą!
Modernizacje w branży wod-kan
Fontanny w miastach: inwestycje w modernizację dawnych symboli
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Plastikowe opakowania żywności dominują w europejskich marketach. 40 proc. z nich można usunąć lub zastąpić
65 proc. produktów spożywczych i napojów w europejskich supermarketach jest sprzedawanych w plastikowych opakowaniach. W Polsce ten odsetek jest podobny. Jak wynika z raportu DS Smith „Material Change Index”, w przypadku 40 proc. opakowań zawierających tworzywa sztuczne w Polsce, plastik można by wyeliminować, usuwając go całkowicie lub zastępując go zrównoważonymi alternatywami, np. tekturą czy opakowaniami biodegradowalnymi. W Polsce tylko 22 proc. firm spożywczych planuje w nadchodzącym roku zmiany w opakowaniach.
Transport
Ryanair rozbudowuje siatkę połączeń w Polsce. W tym roku linia planuje przewieźć niemal 20 mln pasażerów
Polska jest jednym z najważniejszym rynków dla Ryanaira. Irlandzka linia w letnim rozkładzie lotów na 2025 roku będzie obsługiwał ponad 300 tras, w tym 23 nowe kierunki, przede wszystkim na południe Europy. Rekordowy letni rozkład lotów Ryanair w Polsce będą obsługiwać 44 samoloty bazujące na polskich lotniskach. W tym roku, pierwszy raz w historii, przewoźnik oferuje ponad 20 milionów miejsc.
Polityka
M. Gosiewska: Na Białorusi znowu odbędą się pseudowybory. Należy zaostrzyć sankcje uderzające w reżim i firmy europejskie tam obecne
Alaksandr Łukaszenka rządzi Białorusią już 30 lat, 26 stycznia będzie się ubiegał o siódmą kadencję. W nadchodzących wyborach nie będzie niezależnych obserwatorów i demokratycznych kandydatów opozycji. Poprzednie wybory, w 2020 roku, zakończyły się masowymi protestami i olbrzymimi represjami, a w 2024 roku przybrały jeszcze na sile. – Tylko twarda i zdecydowana postawa jest w stanie zmienić sytuację u naszego wschodniego sąsiada – ocenia europosłanka Małgorzata Gosiewska.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.