Komunikaty PR

Młode pokolenie inżynierów na rzecz dekarbonizacji warszawskiego budownictwa

2021-09-20  |  15:30
Biuro prasowe

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny pokazał, że młodzi ludzie zdają sobie sprawę z klimatycznego zagrożenia, które czeka ludzkość w nadchodzących dekadach. Najważniejsze jest jednak, że młode pokolenie działa. Na polskim gruncie dowodem na tę aktywność jest m.in. projekt Inżynierowie Nowej Generacji, realizowany dzięki współpracy Miasta Stołecznego Warszawa, Politechniki Warszawskiej oraz firmy Danfoss, w ramach którego grupa studentów opracuje plan dekarbonizacji budynków w Warszawie do 2050 roku.

Budynki to jeden z tych sektorów, które mogą dołożyć najistotniejszą cegiełkę do działań na rzecz ochrony klimatu i ograniczenia wzrostu średniej globalnej temperatury. Odpowiedzialne są bowiem za 30% globalnego zużycia energii oraz ponad 36% światowych emisji dwutlenku węgla i wciąż mają olbrzymi, niewykorzystany potencjał oszczędności. Według szacunków KAPE, końcowe zużycie energii w krajowych zasobach budowlanych można ograniczyć w opłacalny kosztowo sposób aż o 75%.

Zgodnie z danymi z poprzedniego Spisu Powszechnego (2011 r.) w Warszawie znajdowało się 79 tys. budynków zamieszkanych, co przekładało się na największe w Polsce zagęszczęnie tego typu budynków na 1 km2 powierzchni. W zdecydowanej większości były to budynki wielorodzinne. Co charakterystyczne, w stolicy znajduje się duża liczba budynków mieszkalnych wzniesionych w latach 1945–1988 – 32,6 tys.  Budynki mieszkalne z wcześniejszego przedziału czasowego (1918-1944) to 11,2 tys. sztuk. Te liczby i daty budowy nie pozostają bez znaczenia, jeśli chodzi o poziom efektywności energetycznej i powiązane z tym emisje dwutlenku węgla. Im budynek jest starszy tym więcej energii zużywa i powoduje wyższe emisje gazów cieplarnianych. Obliczenia pokazujące tzw. ślad węglowy budynków Warszawy zostaną przeprowadzone przez studentów Politechniki Warszawskiej w ramach projektu Inżynierowie Nowej Generacji, który został uroczyście zainaugurowany podpisaniem w ubiegłym tygodniu czterostronnego porozumienia pomiędzy Ambasadą Królestwa Danii w Warszawie, Miastem Stołecznym Warszawą, Politechniką Warszawską i firmą Danfoss Poland. Celem projektu będzie opracowanie szczegółowego planu dekarbonizacji budynków Warszawy.

Inwentaryzacja budynków to jednak nie wszystko, aby jak najlepiej merytorycznie przygotować dokument końcowy. W trakcie opracowywania analizy, studenci nawiążą merytoryczną współpracę z ekspertami z firmy Danfoss. Nie bez znaczenia pozostaje przy tym fakt, że Danfoss jest jednym z globalnych liderów w zakresie zielonej transformacji dostarczającym technologie, umożliwiające szybką i efektywną dekarbonizację budynków oraz sektora przemysłowego. Studenci w ramach projektu wezmą udział w cyklu wykładów i warsztatów online dotyczących efektywności energetycznej budynków organizowanych przez ekspertów Danfoss.  Czeka ich także wizyta studyjna w Kopenhadze, która obejmie zwiedzanie obiektów referencyjnych prezentujących najbardziej zaawansowane technologie zwiększające efektywność energetyczną. Co więcej, Danfoss, wyznając zasadę „walk the talk” ma również praktyczne doświadczenia w dekarbonizacji własnych obiektów m.in. obecnie niemal zeroemisyjną siedzibę firmy w duńskim Nordborgu, która już w przyszłym roku będzie całkowicie neutralna klimatycznie. Wizyta w Nordborgu i poznanie zastosowanych w obiektach Danfoss technologii będzie jednym z istotnych punktów programu studenckiego wyjazdu studyjnego do Danii. Na naszym krajowym rynku firma jest obecna od 30 lat i również tutaj wdraża rozwiązania niskoemisyjne wytwarzane m.in. w kampusie w Grodzisku Mazowieckim, w którym w ubiegłym tygodniu uroczyście otworzono nową halę produkcyjną.

To właśnie jubileusz 30-lecia Danfoss Poland, zainspirował do realizacji projektu Inżynierowie Nowej Generacji, który pod patronatem Ambasady Królestwa Danii, łączy 3 zaangażowane strony – Politechnikę Warszawską, Miasto stołeczne Warszawę i firmę Danfoss. Projekt zostanie sfinansowany z środków pozyskanych podczas aukcji dzieł sztuki studentów Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, przeprowadzonej podczas Nocy dla Klimatu, wyjątkowego wydarzenia uświetniającego 30 lat Danfoss w Polsce.  Połączenie opieki merytorycznej, praktycznej wiedzy i dostępu do niezbędnych danych to idealne podejście do współdziałania na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony klimatu. Właśnie takie inicjatywy, łączące różnych interesariuszy mają szansę na skuteczne działania niezbędne do transformacji energetycznej.

Projekt zakończy się prezentacją wyników przed władzami Miasta Stołecznego Warszawy. Dwóch najzdolniejszych studentów biorących udział w projekcie zostanie nagrodzonych stażem w firmie Danfoss, w ramach Danfoss Postgraduate Program, w dowolnym zakładzie na świecie biorącym udział w wyżej wymienionym programie. Wybór lokalizacji zostanie dokonany przez studentów – finalistów będących nowym pokoleniem inżynierów gotowych do dalszego działania by tworzyć innowacyjne technologie i wdrażać je z korzyścią dla nas wszystkich i naszej planety.  

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Infrastruktura Modernizacje w branży wod-kan Biuro prasowe
2024-11-28 | 01:00

Modernizacje w branży wod-kan

Koszty utrzymania i rozwoju infrastruktury, coraz bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące ekologii i bezpieczeństwa, a nawet problemy z dostępnością personelu – to najbardziej
Infrastruktura Fontanny w miastach: inwestycje w modernizację dawnych symboli
2024-10-31 | 01:00

Fontanny w miastach: inwestycje w modernizację dawnych symboli

Fontanny od wieków są ważnym elementem architektury miejskiej, pełniąc zarówno funkcje praktyczne, jak i dekoracyjne. Ich historia sięga czasów starożytnych. Powstawały
Infrastruktura ZABERD w gotowości, przygotowany do drogowej akcji “Zima” 2024/25
2024-10-21 | 09:15

ZABERD w gotowości, przygotowany do drogowej akcji “Zima” 2024/25

Niekiedy zima lubi zaskakiwać drogowców, ale aby tego uniknąć, większość z nich powinna być już w pewnej części przygotowana na zmianę warunków pogodowych na drogach w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy

Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.

Ochrona środowiska

Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna

Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.

Telekomunikacja

M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej

– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.