Komunikaty PR

Monitorowanie budowy dróg – czy zabezpieczamy strategiczne inwestycje?

2024-02-27  |  08:00
Biuro prasowe
Kontakt

Infrastruktura krytyczna, do której należy system drogowy i transportowy, jest podstawą funkcjonowania krajowej gospodarki. Dlatego niezwykle istotne jest jej nieustanne ulepszanie i rozwijanie. W Polsce w 2023 roku oddano do użytku 266,5 km nowych autostrad czy dróg ekspresowych, co zwiększyło całkowitą długość tych nitek do 5115,6 km – wynika z podsumowania GDDKiA. Ponadto trwają przetargi i budowy kolejnych kilometrów tras. Jak widać, prace nad ich rozwojem nie ustają, lecz napotykane liczne trudności wydatnie wpływają na czasy realizacji, a co za tym idzie – na kary za opóźnienia.

Ostatnie pięć lat przyniosło łącznie podpisanie 169 publicznych kontraktów na budowy i remonty polskich dróg. Aktualnie w realizacji są 104 zadania o łącznej długości 1302,8 km, natomiast w trakcie przetargu są kolejne 42 zlecenia o łącznej długości 503 km. Plany w tym roku zakładają oddanie do ruchu łącznie 175 km nowych dróg krajowych. Sprawna realizacja powyższych zadań zgodnie z założonymi terminami jest kluczowa, ponieważ budowa lub remont danej drogi jest jednym z elementów większych projektów które muszą przebiegać według danego harmonogramu.

Jednak przebieg prac zależy od wielu czynników, w tym od problemów, z którymi borykają się wykonawcy. Powodują one utrudnienia i opóźniają prace. Wśród głównych przyczyn obecne są włamania i kradzieże materiałów oraz elementów konstrukcyjnych potrzebnych do sprawnej realizacji inwestycji. Przekłada się to zarówno na problemy wykonawców jak i kierowców przemieszczających się po danych trasach, którzy napotykają trudności w dotarciu do celów podróży.

Place budowy na drogach są atrakcyjnym miejscem dla złodziei, gdyż rozciągnięte są na wiele kilometrów, co utrudnia ich skuteczną ochronę. Dla przykładu - ostatni odcinek nowej trasy Drogi Ekspresowej S7, dla którego w październiku 2023 roku ogłoszono przetarg ma 12,9 km długości. Kolejną rzeczą przykuwającą uwagę złodziei jest obecność pracowników zależna od warunków atmosferycznych – podczas obfitych opadów deszczu praca w niektórych przypadkach jest niemożliwa do realizacji przez co place są opustoszałe, a to stwarza okazję do wtargnięcia na ich teren. Fakt, że miejsca te są wyposażone w wiele cennych materiałów, również wpływa na ich atrakcyjność w oczach przestępców. Kable, miedź i elektronarzędzia są według badania przeprowadzonego przez BauWatch najczęściej kradzionymi elementami.

Kradzieże na budowach dróg

Kradzieże w otoczeniu budowanych dróg nie są niestety rzadkim zjawiskiem. Na początku tego roku będzińska policja (woj. śląskie) informowała o dokonaniu kradzieży metalowych elementów barier energochłonnych w rejonie drogi krajowej numer 86. Z kolei z informacji komisariatu policji z Olsztyna, wynika, że w tym samym czasie do sądu wpłynął akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie, który od końca 2022 do czerwca 2023 regularnie dopuszczał się wielu aktów kradzieży w tym głównie wyposażenia elementów dróg czy torowisk w postaci min. barier ochronnych, włazów żeliwnych, stalowych lin, poręczy, prętów, przewodów a także znaków drogowych i ich elementów.

Publiczne przetargi charakteryzują się dużym obwarowaniem terminowości realizacji pod rygorem wysokich kar. Akty włamań i kradzieży na placach budowy wpływają na sprawne realizowanie całego harmonogramu prac. W związku z tym wykonawcy muszą poszukiwać sposobów by zapobiec przestępstwom dotykającym ich place budowy.

- Budowy dróg charakteryzują się tym, że są bardzo rozciągnięte na długim obszarze, a krytyczne zasoby nierzadko są transportowane wraz z postępem prac. Cykliczna zmiana położenia kluczowych elementów wykorzystywanych w budowie może utrudniać stacjonarne formy monitorowania. Optymalnym rozwiązaniem stają się mobilne wieżyczki zapewniające wsparcie w tych miejscach, w których jest to aktualnie konieczne – mówi Aleksander Wilczewski Dyrektor Operacyjny BauWatch Polska.

Skuteczne zabezpieczenie przed kradzieżą ma wymierny wpływ na ciągłość prac, co jest szczególnie istotne w przypadku infrastruktury drogowej. Na rynku znajduje się wiele rozwiązań podnoszących poziom bezpieczeństwa, a wśród tych najefektywniejszych znajdują się mobilne kamery monitorujące. W portfolio BauWatch znajduje się m.in. kamera Solar, która - dzięki zastosowaniu paneli na szczycie wieżyczki - jest samowystarczalna w energię, co umożliwia inwestorom pracującym na długich dystansach przesuwanie ochrony kluczowych odcinków wraz z postępem prac. Drugą propozycją firmy jest kamera GreenLight wyposażona w głośniki i zielone reflektory LED, które nie tylko oświetlają teren, ale także odstraszają potencjalnych przestępców.

Brak opóźnień wynikających z zaginięcia kluczowego elementu prac to nie tylko brak wysokich kar zmniejszających rentowność projektu, ale także szybsze oddanie drogi do użytku – na czym korzystają wszyscy.

 

O BauWatch

BauWatch to uznany lider w branży mobilnego monitoringu wizyjnego, działający na europejskim rynku od 2008 roku. Aktualnie ich zaawansowane rozwiązania ochronne dla sektora budowlanego i fotowoltaicznego dostarczane są do 10 państw w tym m.in. Anglii, Niemczech, Belgii, Francji, Włoch czy Hiszpanii. Z ponad piętnastoletnim doświadczeniem i obsługą ponad 40 tysięcy projektów, pochodząca z Holandii firma jest synonimem niezrównanej skuteczności w prewencji i reagowaniu na incydenty. Wykorzystując innowacyjne technologie i systemy oparte na sztucznej inteligencji, BauWatch oferuje swoim klientom pełen zakres usług monitoringu, od wykrywania niepożądanych aktywności po natychmiastowe powiadamianie służb. Z rozbudowaną flotą ponad 8 tysięcy wieżyczek z kamerami oraz grupą 500 specjalistów pracujących nad innowacjami produktowymi firma gwarantuje kompleksową ochronę aktywów 24/7.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Infrastruktura Zielone światło dla przebudowy ul. Suwak! Biuro prasowe
2024-04-11 | 10:00

Zielone światło dla przebudowy ul. Suwak!

To obiecujące wieści dla użytkowników biur i mieszkańców biznesowej części Służewca! Wkrótce ruszy ważna inwestycja drogowa, która połączy ul. Suwak z ul.
Infrastruktura Plac Defilad wykorzysta wodę z drugiego obiegu
2024-04-08 | 08:14

Plac Defilad wykorzysta wodę z drugiego obiegu

Trwa przebudowa środkowej części placu Defilad – nowego placu Centralnego. W nowoczesnej przestrzeni znajdzie się wiele elementów zielonych, małej architektury oraz detali
Infrastruktura Sienkiewicz laureatem Diamentów Forbesa
2024-03-14 | 09:32

Sienkiewicz laureatem Diamentów Forbesa

  Spółka Sienkiewicz, produkująca prefabrykaty betonowe i żelbetowe, znalazła się w gronie laureatów rankingu Diamentów Forbesa 2024, uwzględniającego

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.