Nowe perspektywy na rynku budownictwa przemysłowego w Polsce
Infomedia Group Sp. z o.o.
ul. Fredry 6
30-605 Kraków
kkucia|markethub.pl| |kkucia|markethub.pl
+48 503666166
https://markethub.pl/
Według najnowszego przeglądu rynku opracowanego przez MarketHub sektor budownictwa przemysłowego w Polsce utrzymuje swój rozwój mimo występujących wyzwań gospodarczych i ewolucji rynkowej. W roku 2023 odnotowano wzrost liczby nowo oddanych do użytku budynków przemysłowych o 1,3%, co świadczy o niezachwianej pozycji tego sektora na rynku. Mimo to obserwuje się redukcję łącznej powierzchni użytkowej tych obiektów o 4,9%, osiągając wartość 3,2 mln m², co może sugerować zmiany w podejściu do inwestycji oraz dążenie do większej efektywności przestrzennej.
Centralne znaczenie sektora przemysłowego w gospodarce
Sektor budownictwa przemysłowego ma kluczowe znaczenie dla gospodarki, stanowiąc 52,1% wszystkich nowych powierzchni niemieszkalnych oddanych do użytkowania w 2023 roku. To podkreśla jego rolę we wspieraniu rozwoju gospodarczego kraju. Równocześnie, liderzy rynku, tacy jak Grupa Budimex czy Grupa Strabag, odgrywają zasadniczą rolę w kształtowaniu krajobrazu przemysłowego Polski, co ma swoje odzwierciedlenie w liczbie realizowanych projektów.
Trendy i innowacje
Ostatnie lata przyniosły znaczące zmiany w sektorze budownictwa przemysłowego, głównie za sprawą dwóch trendów: ekologii i cyfryzacji. Coraz większa świadomość ekologiczna i regulacje środowiskowe wpływają na podejmowane metody budowy. Używanie materiałów o wysokiej izolacyjności i trwałości, jak również instalacje oparte o odnawialne źródła energii, stają się standardem. Z kolei cyfryzacja, w tym wykorzystanie technologii takich jak BIM (Building Information Modeling) czy wirtualna rzeczywistość, rewolucjonizuje sposób projektowania, realizacji oraz zarządzania projektami budowlanymi. To pozwala na bardziej efektywne zarządzanie kosztami i czasem, a także na zwiększenie bezpieczeństwa na placach budowy.
Prognozy na przyszłość
Sektor przemysłowy stoi przed szeregiem wyzwań, ale również nowymi możliwościami. Rozwój e-commerce, który został dodatkowo przyspieszony przez pandemię, zwiększa zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie magazynowe i logistyczne. To z kolei otwiera nowe perspektywy dla inwestycji w mniej rozwiniętych regionach, co może przynieść korzyści dla lokalnych gospodarek i zrównoważyć rozwój przemysłowy w kraju.
Rynku budownictwa przemysłowego w Polsce
Mimo pewnych przeszkód przyszłość budownictwa przemysłowego w Polsce rysuje się w jasnych barwach. Sektor ten, będący na styku innowacji technologicznych i ekologicznych, ma potencjał do dalszego rozwoju i wpływania na kształtowanie nowoczesnej infrastruktury przemysłowej kraju. Odpowiednie strategie i elastyczność w dostosowywaniu do zmieniających się warunków rynkowych będą kluczowe dla utrzymania dynamiki i eksploatacji nowych możliwości przez liderów branży.
O MarketHub: Założona w 2006 roku firma MarketHub specjalizuje się w dostarczaniu zaawansowanych analiz rynkowych, wspierając dynamiczny rozwój przedsiębiorstw. Z sukcesem zrealizowali ponad 800 projektów, często angażując się w badania specjalistyczne, niszowe lub wyjątkowo skomplikowane, dla szerokiego spektrum branż. Ich usługi cieszą się uznaniem przede wszystkim wśród małych i średnich przedsiębiorstw z Polski oraz międzynarodowych rynków.

Sieć stacji paliw MOYA otworzyła jubileuszową 500. stację w Kobyłce

Koniec przebudowy ul. Suwak. Na Służewcu pojedziemy nową ulicą!

Modernizacje w branży wod-kan
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.