SABER wygrywa w sądzie z CPPC
Public Dialog
aleja Jana Chrystiana Szucha 16
00-582 Warszawa
j.borkowski|publicdialog.pl| |j.borkowski|publicdialog.pl
530544454
https://publicdialog.pl/
Pod koniec maja Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyroki dotyczące
20 skarg złożonych przez Saber sp. z o.o. na rozstrzygnięcia podjęte przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa. W efekcie złamania prawa przez CPPC Saber został bezprawnie pozbawiona możliwości uzyskania dofinansowania z naboru FERC na łączną kwotę ponad 437 milionów złotych.
Spółka na drodze sądowej zakwestionowała działania CPPC podjęte w ramach pierwszego naboru FERC na zwiększenie dostępu do ultra-szybkiego internetu szerokopasmowego. Według SABER nie było podstaw do odmowy udzielania dofinansowania, dlatego wystąpiła na drogę sądową. Spółka wygrała poszczególne konkursy i uzyskała pozytywną ocenę formalną i merytoryczną, najwyższą punktację spośród wszystkich innych podmiotów starających się o dofinansowanie. Otrzymała także zawiadomień o wyborze do dofinansowania.
W przypadku 12 postępowań, w których Centrum Projektów Polska Cyfrowa bezpodstawnie odmówiła zawarcia umów o dofinansowanie – w każdym z takich przypadków Sąd uznał, że było to działanie całkowicie niezgodne z prawem. CPPC nie mógł wobec Saber zastosować mechanizmu z art. 61 ust. 4 ustawy wdrożeniowej. Sąd uznał zatem, że zawarcie umów o dofinansowanie z Saber nie groziło wyrządzeniem szkody w mieniu publicznym, co obalało jedyny argument CPPC będący podstawą do odmowy zawarcia umów.
W przypadku pozostałych 8 postępowań, gdzie Centrum Projektów Polska Cyfrowa przyznała spółce Saber negatywną ocenę merytoryczną – tu również Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że każda taka negatywna ocena była wydana z naruszeniem prawa. Złamano zasady rzetelności wynikającej z art. 45 ust. 1 ustawy wdrożeniowej, jak i samych wymagań wynikających z dokumentacji naboru FERC.
„Od początku byliśmy pewni naszych racji. A wyroki jakie zapadły w Wojewódzkim Sądzie Administracyjny potwierdziły tylko nasze stanowisko. Będziemy dochodzili naszych praw i wymagali podpisania przez CPPC stosownych umów z naszą spółką, zgodnie z wygranymi postępowaniami. Wierzymy, że szybko dojdzie do tego i nie będzie wydłużany proces sądowy przez drugą stronę, co tylko zadziała na szkodę Skarbu Państwa, jeśli chodzi o potencjalne odszkodowania czy opłaty sądowe. Wyrok WSA jest jednoznaczny, a wręcz druzgocący i miażdżący. Projekty powinny ruszyć jak najszybciej, ponieważ dostęp do sieci szerokopasmowych jest kluczowy dla budowy społeczeństwa informacyjnego a także bezpieczeństwa Polski i rozwoju gospodarki kraju”. - powiedział Dariusz Płatek, Prezes SABER.
Powyższe dwadzieścia opublikowanych wyroków WSA w Warszawie oznacza, że urzędnicy Centrum Projektów Polska Cyfrowa naruszyli prawo w swoich działaniach i doprowadzili do sytuacji, w której Saber została bezprawnie pozbawiona możliwości uzyskania dofinansowania
z naboru FERC na łączną kwotę ponad 437 milionów złotych.

Sieć stacji paliw MOYA otworzyła jubileuszową 500. stację w Kobyłce

Koniec przebudowy ul. Suwak. Na Służewcu pojedziemy nową ulicą!

Modernizacje w branży wod-kan
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.