Komunikaty PR

SABER wygrywa w sądzie z CPPC

2024-05-28  |  16:25
Biuro prasowe
Kontakt
Jacek Borkowski
Public Dialog

aleja Jana Chrystiana Szucha 16
00-582 Warszawa
j.borkowski|publicdialog.pl| |j.borkowski|publicdialog.pl
530544454
https://publicdialog.pl/
Do pobrania docx ( 0.03 MB )

Pod koniec maja Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyroki dotyczące
20 skarg złożonych przez Saber sp. z o.o. na rozstrzygnięcia podjęte przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa.
W efekcie złamania prawa przez CPPC Saber został bezprawnie pozbawiona możliwości uzyskania dofinansowania z naboru FERC na łączną kwotę ponad 437 milionów złotych.

Spółka na drodze sądowej zakwestionowała działania CPPC podjęte w ramach pierwszego naboru FERC na zwiększenie dostępu do ultra-szybkiego internetu szerokopasmowego. Według SABER nie było podstaw do odmowy udzielania dofinansowania, dlatego wystąpiła na drogę sądową.  Spółka wygrała poszczególne konkursy i uzyskała pozytywną ocenę formalną i merytoryczną, najwyższą punktację spośród wszystkich innych podmiotów starających się o dofinansowanie. Otrzymała także zawiadomień o wyborze do dofinansowania.

W przypadku 12 postępowań, w których Centrum Projektów Polska Cyfrowa bezpodstawnie odmówiła zawarcia umów o dofinansowanie – w każdym z takich przypadków Sąd uznał, że było to działanie całkowicie niezgodne z prawem.  CPPC nie mógł wobec Saber zastosować mechanizmu z art. 61 ust. 4 ustawy wdrożeniowej. Sąd uznał zatem, że zawarcie umów o dofinansowanie z Saber nie groziło wyrządzeniem szkody w mieniu publicznym, co obalało jedyny argument CPPC będący podstawą do odmowy zawarcia umów.

W przypadku pozostałych 8 postępowań, gdzie Centrum Projektów Polska Cyfrowa przyznała spółce Saber negatywną ocenę merytoryczną – tu również Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że każda taka negatywna ocena była wydana z naruszeniem prawa. Złamano zasady rzetelności wynikającej z art. 45 ust. 1 ustawy wdrożeniowej, jak i samych wymagań wynikających z dokumentacji naboru FERC.

 

„Od początku byliśmy pewni naszych racji. A wyroki jakie zapadły w Wojewódzkim Sądzie Administracyjny potwierdziły tylko nasze stanowisko. Będziemy dochodzili naszych praw i wymagali podpisania przez CPPC stosownych umów z naszą spółką, zgodnie z wygranymi postępowaniami. Wierzymy, że szybko dojdzie do tego i nie będzie wydłużany proces sądowy przez drugą stronę, co tylko zadziała na szkodę Skarbu Państwa, jeśli chodzi o potencjalne odszkodowania czy opłaty sądowe. Wyrok WSA jest jednoznaczny, a wręcz druzgocący i miażdżący. Projekty powinny ruszyć jak najszybciej, ponieważ dostęp do sieci szerokopasmowych jest kluczowy dla budowy społeczeństwa informacyjnego a także bezpieczeństwa Polski i rozwoju gospodarki kraju”. - powiedział Dariusz Płatek, Prezes SABER.

Powyższe dwadzieścia opublikowanych wyroków WSA w Warszawie oznacza, że urzędnicy Centrum Projektów Polska Cyfrowa naruszyli prawo w swoich działaniach i doprowadzili do sytuacji, w której Saber została bezprawnie pozbawiona możliwości uzyskania dofinansowania
z naboru FERC na łączną kwotę ponad 437 milionów złotych.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Public Dialog
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Infrastruktura Światowy Dzień Architektury – w dobie cyfryzacji architekci wierzą w siłę druku Biuro prasowe
2024-07-01 | 01:00

Światowy Dzień Architektury – w dobie cyfryzacji architekci wierzą w siłę druku

Obchodzony 1 lipca Światowy Dzień Architektury zachęca do dyskusji na temat rozwiązań wykorzystywanych w nowoczesnych pracowniach architektonicznych. Drukowanie jest dla architektów
Infrastruktura Eco5tech zaprojektuje ścieżki rowerowe w Bydgoszczy
2024-06-28 | 12:00

Eco5tech zaprojektuje ścieżki rowerowe w Bydgoszczy

Eco5tech SA, notowana na rynku NewConnect, zajmująca się projektowaniem i nadzorami w sektorze budownictwa i implementacją projektowo-wykonawczą innowacyjnych rozwiązań w zakresie
Infrastruktura Renowacja Książnicy Stargardzkiej nominowana do prestiżowej nagrody!
2024-06-26 | 13:10

Renowacja Książnicy Stargardzkiej nominowana do prestiżowej nagrody!

Gdy w architekturze stare spotyka nowe, powstaje wyjątkowa wartość, czego najlepszym potwierdzeniem jest renowacja Książnicy Stargardzkiej. Dobra architektura, wykorzystując wiele

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Gminy obawiają się wysokich kar za nieosiągnięcie poziomów recyklingu odpadów. Apelują o szybkie wprowadzenie zasady „zanieczyszczający płaci”

Polska jest ostatnim krajem Unii Europejskiej, który nie wdrożył jeszcze systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). W efekcie koszty zagospodarowania odpadów opakowaniowych obecnie ponoszą głównie mieszkańcy, a odpowiedzialność organizacyjną – gminy. To na nich spoczywa też obowiązek osiągania określonych prawem poziomów odpadów poddanych recyklingowi. W tym roku wiele z gmin może mieć z tym problem, a to oznacza groźbę kar. Wprowadzenie systemu kaucyjnego bez wcześniejszego albo równoległego wprowadzenia ROP może oznaczać dalsze problemy gmin. – Konieczne jest uszczelnienie systemu – podkreśla Olga Goitowska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Prawo

Cudzoziemcy odgrywają coraz większą rolę na polskim rynku pracy. Firmy wciąż obawiają się skomplikowanych i długotrwałych procedur

Liczba pracowników z zagranicy zarejestrowanych w ZUS-ie w ciągu ostatniej dekady wzrosła kilkukrotnie. Zdecydowanie szybciej przybywa w tej grupie obywateli spoza Unii Europejskiej, nie tylko z Ukrainy, Białorusi i Kaukazu, ale też z Azji Południowo-Wschodniej, Afryki czy Ameryki Południowej. W przyszłości potrzeba zatrudniania obcokrajowców będzie coraz większa ze względu na kurczącą się liczbę osób w wieku produkcyjnym. Dlatego firmy podkreślają potrzebę uproszczenia procedur dopuszczających pracowników z krajów trzecich i skrócenia czasu ich procedowania.

Transport

Warszawa pracuje nad rewolucją biletową. Nowy system pozwoli płacić tylko za faktyczny czas podróży lub przejechane kilometry

W stolicy trwają prace nad nowym systemem biletowym. Zamiast karty miejskiej, na której kodowane są wszystkie dane, powstanie centralne konto pasażera, dostępne z komputera i aplikacji mobilnej. Zniknie konieczność skanowania kodów QR w pojazdach, a wprowadzony ma zostać nowy system naliczania opłat za przejazd, wzorowany na obowiązującym m.in. w Londynie.  – Zależy nam, żeby pasażer nie zastanawiał się, jaki bilet kupić, a podróż jego była rozliczana optymalnie, bo o to tu głównie chodzi – przekonuje Agnieszka Siekierska-Otłowska, dyrektorka Pionu Handlowego ZTM w Warszawie.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.