Setki metrów materiałów wokół murawy na Stadionie Narodowym
PR Expert
Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl
Już dziś gramy tam z Albanią, a w środę 8 września z Anglią. Czy od strony technicznej wszystko już dopięte na ostatni guzik? Zaglądamy za kulisy.
Te dwa mecze na Stadionie Narodowym mogą być kluczowe w trwających eliminacjach do mistrzostw świata 2022. Pomiędzy nimi, w niedzielę, biało-czerwoni zagrają jeszcze w San Marino, ale nikt sobie nie wyobraża, że wrócą stamtąd bez trzech punktów. Pojedynki w Warszawie na pewno będą trudniejsze, nie tylko ten z Anglikami. Nasi piłkarze podkreślają jednak, że mają ważny atut. – Wraca publiczność na Narodowy, a z nią zawsze jesteśmy mocniejsi i liczę, że tym razem również tak będzie – powiedział Robert Lewandowski, kapitan polskiej reprezentacji.
Na pierwszym planie są piłkarze i wydarzenia na boisku – to główna scena. Ale zwracamy też uwagę na scenografię, w tym bandy reklamowe ustawione wokół murawy czy wygląd tunelu, którym przechodzą zawodnicy.
– Do przygotowania tych powierzchni, łącznie z tunelami narożnymi, potrzebujemy ok. 800m kw. zadrukowanego, specjalnego materiału. Dodatkowo, wykorzystujemy też ponad 1000 mkw. tkaniny pokrywającej ściany tuneli na stadionie – opowiada Maciej Bejnarowicz, ekspert firmy Impel, obsługującej ten element przygotowań technicznych na stadionie.
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że chodzi tu o prosty montaż. W praktyce cały proces wymaga jednak i doświadczenia, i zespołu z różnymi kwalifikacjami.
– Zaczynamy od przygotowania wizualizacji. Gdy zostaną zaakceptowane, na ich podstawie sami drukujemy i przygotowujemy materiały, to m.in. wielkoformatowe wydruki. Zamontowanie wszystkich elementów na stadionie to już ostatni etap – dodaje ekspert.
Zwraca przy tym uwagę na fakt, że wbrew pozorom nie ma w tej pracy rozwiązań powtarzalnych w stu procentach. – Jesteśmy gotowi modyfikować różne rozwiązania na miejscu. Stadiony to obiekty, na których często coś się zmienia. Poza tym, jesteśmy też gotowi do szybkiej akcji w razie, gdyby np. bandy reklamowe zostały mechanicznie uszkodzone. Zwykle mamy ok. 5 minut w przerwie, by je naprawić. Tak stało się np. podczas ostatniego finału pucharu Polski w Lublinie, gdzie wiał wyjątkowo silny wiatr. Mamy jednak grupę bardzo sprawnych specjalistów, sprawdzonych na różnych imprezach – wyjaśnia Maciej Bejnarowicz.
Scenografię dla meczów piłkarskiej reprezentacji Polski Impel przygotowuje już od 5 lat. Poza tym, obsługuje również finały pucharu Polski oraz mecze o superpuchar Polski. Firma zajmuje się także ochroną najbardziej prestiżowych imprez sportowych, w tym Tour de Pologne czy zawodów pucharu świata w skokach narciarskich w Zakopanem.
A wracając na Narodowy: najbliższy mecz eliminacji mistrzostw świata 2022, czyli Polska – Albania już dziś. Pierwszy gwizdek o godz. 20.45. Transmisja w TVP 1 i TVP Sport.
Koniec przebudowy ul. Suwak. Na Służewcu pojedziemy nową ulicą!
Modernizacje w branży wod-kan
Fontanny w miastach: inwestycje w modernizację dawnych symboli
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Edukacja
Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami
Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.
Fundusze unijne
Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.