Komunikaty PR

Superwydajne i zrównoważone Budynki Przyszłości w transformacji energetycznej

2024-01-05  |  13:00
Biuro prasowe

Budynki odpowiadają za niemal 1/3 całkowitej emisji dwutlenku węgla na świecie. Jak podkreślają eksperci Schneider Electric na łamach raportu Ku budynkom zeroenergetycznym, aby ograniczać ich wpływ na zmiany klimatyczne, istnieje potrzeba przyspieszenia zielonej transformacji także w tym obszarze. Wszystko poprzez wdrażanie efektywnych energetycznie budynków, które nie tylko przyczynią się do ograniczenia globalnych emisji, ale także pozwolą zaoszczędzić na kosztach energii.

Obecnie postępy w ekomodernizacji budynków są zbyt powolne, co wiąże się z ryzykiem niewywiązania się ze zobowiązań przyjętych w ramach Porozumienia klimatycznego ONZ. Przewidziany budżet uwzględniający limit wzrostu temperatury na poziomie 1,5 °C do 2050 roku jest zagrożony. Niezbędne jest więc przyspieszenie działań i podjęcie środków zaradczych, aby osiągnąć cele związane z redukcją emisji CO2 – mówi Marek Olszewski, Menadżer Kanału Integratorów systemów automatyki budynkowej w Schneider Electric.

Schneider Electric, jako lider w dziedzinie efektywności energetycznej i zrównoważonego rozwoju wpiera transformację w obszarze budynków, oferując innowacyjne rozwiązania technologiczne. Firma sama dąży też do osiągnięcia neutralności węglowej, budując przyszłość opartą na zasadach zrównoważonego rozwoju.

Aż za 60 proc. całkowitej emisji CO2 generowanej przez budynki odpowiadają obiekty mieszkalne. Jak wyliczają eksperci, modernizacja istniejących budynków w oparciu o już dostępne technologie może pomóc zmniejszyć emisje o 60-90 proc., przyczyniając się przy tym do zmniejszenia wydatków na energię nawet o połowę. Wiąże się to jednak z koniecznością podjęcia kosztownych inwestycji. W rezultacie zwrot z takiego przedsięwzięcia może nastąpić dopiero po wielu latach. Działania te stanowią jednak niezbędny element polityki zrównoważonego rozwoju prowadzącej do ograniczenia zmian klimatycznych. 

Według tych samych wyliczeń, wdrożenie nowoczesnych rozwiązań w branży usługowej może przyczynić się do redukcji emisji dwutlenku węgla o ponad 60 proc. Ta pozytywna tendencja przekłada się również na znaczne oszczędności w zużyciu energii elektrycznej, które mogą sięgać od 50 do 60 proc. pierwotnych wydatków. Dzięki modernizacji obiektów oraz wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań, takich jak inteligentne oświetlenie LED czy systemy zarządzania energią, przedsiębiorcy mogą aktywnie realizować politykę dekarbonizacji, generując przy tym oszczędności finansowe.

Warto zwrócić uwagę na to, że ekomodernizacja już istniejących budynków może przebiegać stopniowo, dzięki czemu możliwe jest rozłożenie wydatków inwestycyjnych w czasie. Realizacja takiego planu wymaga jednak uprzedniego przygotowania strategii, obejmującej m.in. audyt energetyczny, co pozwoli uniknąć marnotrawstwa zasobów i zapewni najszybszy zwrot z inwestycji – wyjaśnia Marek Olszewski.

 

Wydajność na miarę sukcesu

Inwestycja w wydajne i energooszczędne rozwiązania stanowi kluczowy czynnik w kontekście oszczędności zasobów dla właścicieli domów oraz małych i średnich lokali usługowych. Decyzje dotyczące zakupu odpowiedniego wyposażenia mają istotne znaczenie przy optymalizacji kosztów eksploatacji i ograniczaniu emisji.

W stworzeniu wydajnej infrastruktury może pomóc m.in. nowoczesny osprzęt elektroinstalacyjny. Doskonały przykład stanowią serie Sedna Design & Elements i Mureva Styl od Schneider Electric, które zapewniają ergonomię i całodobowe bezpieczeństwo. Wsparciem w zaawansowanej ochronie jest także aparatura modułowa Acti9 Active. To kompleksowe detektory, które zapewniają ochronę przed różnorodnymi zagrożeniami, takimi jak porażenie prądem, zwarcia czy przeciążenia. Bezprzewodowe przekładniki pomiarowe PowerTag umożliwiają z kolei całodobowy monitoring obwodów krytycznych oraz analizę zużycia energii elektrycznej.

Elektryfikacja różnych obszarów życia sprawia, że coraz częściej zwracamy się w kierunku bezemisyjnych aut elektrycznych. Aby zapewnić im bezpieczne, proste i szybkie ładowanie, Schneider Electric stworzył prostą w obsłudze i łatwą w instalacji ładowarkę Evlink Home, która idealnie nadaje się do zastosowania w domach jednorodzinnych czy niewielkich biznesach. W osiedlach mieszkalnych czy większych obiektach usługowych sprawdzą się z kolei stacje ładowania z serii Evlink Pro AC / Pro AC Metal. To modułowe, skalowalne stacje do zastosowań komercyjnych, które można dopasować do własnych potrzeb.

Najbardziej efektywne, oparte m.in. o analitykę predykcyjną zarządzanie energią w obiekcie zapewni pełna architektura EcoStruxure. To szereg rozwiązań technologicznych, obejmujących z jednej strony urządzenia (np. sensory czy falowniki), a z drugiej oprogramowanie do zarządzania obiektem i monitorowania zużycia energii, takie jak EcoStruxure Building Operation lub EcoStruxure Building Advisor. Dzięki EcoStruxure zarządca budynku może odzyskać pełną kontrolę nad wszystkimi procesami, które w nim zachodzą i zmaksymalizować oszczędności związane z ograniczeniem do minimum strat energii. 

Inwestycje w dekarbonizację sektora mieszkaniowego i usługowego są nie tylko konieczne, biorąc pod uwagę wyzwania klimatyczne, ale też długofalowo opłacalne. Dzieje się tak m.in. ze względu na coraz szerszą dostępność kosztową technologii, które wykorzystywane są przy tego typu wdrożeniach. Warto przy tym pamiętać, że jedyna właściwa droga do dekarbonizacji nie istnieje. Jest to bowiem proces, którego przebieg każdorazowo powinien być dostosowany do specyficznych wyzwań i zakładać realizację założonych wcześniej konkretnych celów.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Infrastruktura Koniec przebudowy ul. Suwak. Na Służewcu pojedziemy nową ulicą! Biuro prasowe
2024-12-20 | 10:00

Koniec przebudowy ul. Suwak. Na Służewcu pojedziemy nową ulicą!

Inwestorzy dotrzymali obietnicy i tuż przed Świętami Bożego Narodzenia oddany został do użytkowania łącznik ulicy Suwak i ulicy Cybernetyki na warszawskim Służewcu. Oznacza to, że
Infrastruktura Modernizacje w branży wod-kan
2024-11-28 | 01:00

Modernizacje w branży wod-kan

Koszty utrzymania i rozwoju infrastruktury, coraz bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące ekologii i bezpieczeństwa, a nawet problemy z dostępnością personelu – to najbardziej
Infrastruktura Fontanny w miastach: inwestycje w modernizację dawnych symboli
2024-10-31 | 01:00

Fontanny w miastach: inwestycje w modernizację dawnych symboli

Fontanny od wieków są ważnym elementem architektury miejskiej, pełniąc zarówno funkcje praktyczne, jak i dekoracyjne. Ich historia sięga czasów starożytnych. Powstawały

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców

Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.

Konsument

Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich

W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciudziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.

Zdrowie

Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych

W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.