Wzrost cyfryzacji procesów inwestycyjnych w Polsce
Aplikacje ułatwiają niemal wszystkie etapy
- Rynek budowlany odbija po pandemii – w I połowie 2021 r. rozpoczęto o 30% więcej inwestycji niż rok temu.
- Szukając sposobów na optymalizację planowania i kosztów, inwestorzy oraz wykonawcy sięgają po narzędzia cyfrowe – np. liczba użytkowników ogólnopolskiego portalu do udostępniania informacji przestrzennej wzrosła o 200 tys. w stosunku do ubiegłego roku.
- Dużym zainteresowaniem cieszy się geoportal 3D pozwalający szybko sprawdzić, jak planowany budynek będzie się komponował z otoczeniem.
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w okresie od stycznia do czerwca 2021 podjęto 213 przedsięwzięć budowlanych. To o 30% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku, gdy odnotowano ich 164.
– Wzrost liczby tych projektów w pierwszym półroczu ma niewątpliwie związek z ubiegłorocznym przestojem, wynikającym z trwającej wciąż pandemii. W górę poszły jednak ceny materiałów budowlanych, co nie pozostało bez wpływu na te realizacje. W związku z tym inwestorzy planują bardziej powściągliwie i więcej czasu poświęcają na podejmowanie decyzji. Coraz częściej sięgają po aplikacje i narzędzia wirtualne m.in. do analiz przestrzennych. Z moich obserwacji wynika, że w ciągu ostatniego roku zainteresowanie tego typu rozwiązaniami wzrosło. Dobry przykład to liczba użytkowników jednego z ogólnopolskich portali służących do udostępniania informacji przestrzennej. W tym roku jest ich o 200 tys. więcej niż w zeszłym – mówi Sławomir Hemerling-Kowalczyk, Prezes GIAP Sp. z o.o.
Jakie narzędzia mogą pomóc?
Możliwość skutecznego planowania przedsięwzięć dają rozwiązania GIS, czyli systemu informacji geograficznej. Inwestorzy mogą korzystać z aplikacji i geoportali napisanych specjalnie na ich potrzeby, w oparciu o dane na podstawie wirtualnych map. Takie rozwiązania ułatwiają planowanie inwestycji bez konieczności dokonywania pomiarów w terenie na wstępnym etapie. Wszystkie informacje można pozyskać z aktualnej mapy gminy, która udostępnia w ten sposób dane przestrzenne. Geoportal może więc posłużyć za rodzaj wirtualnej makiety.
Jednym z najpopularniejszych narzędzi do przeprowadzania analiz przestrzennych w oparciu o wirtualne mapy jest program QGIS. Jego obsługa nie należy jednak do najłatwiejszych i sprawia kłopoty nawet obytym z tym narzędziem specjalistom. Dlatego powstają rozmaite nakładki i aplikacje, które w znacznym stopniu ułatwiają pracę z programem, czyniąc go bardziej intuicyjnym i jednocześnie ukierunkowanym na konkretne potrzeby użytkownika.
W zależności od tego, do jakich zadań używa się QGIS, program wzbogacony o specjalnie przygotowane aplikacje może m.in. ułatwić planowanie budowy, zarządzanie infrastrukturą lub przygotowanie i realizację remontów, a nawet kierowanie ruchem.
– Nad tymi narzędziami pracują zespoły złożone m.in. z UX designerów i programistów, korzystających z wiedzy managerów, urzędników, geodetów itd. Twórcy oprogramowania dbają o to, aby obsługa była intuicyjna i nie wymagała nawet specjalnej biegłości w używaniu tego typu narzędzi. Dzięki temu zainteresowanie tymi rozwiązaniami wzrasta, ponieważ są one dużym wsparciem w planowaniu, które ma bezpośrednie przełożenie na czasu i nakładów finansowych – dodaje Sławomir Hemerling-Kowalczyk z GIAP
Wirtualny model 3D w kilka minut
Na rynku dostępne są różne rozwiązania, a dobrym przykładem takiego narzędzia może być geoportal 3D, działający w ramach narzędzia AdaMap. Funkcjonuje on w oparciu o wspominany program QGIS. Symulacje z użyciem portalu mapowego, ułatwiają realizację kolejnych etapów inwestycji, m.in.: pozyskanie odpowiednich dokumentów, wyrysów i decyzji. Te również można zrealizować za pośrednictwem rozwiązań GIS.
– Chcąc wybudować na danym terenie budynek, inwestor może go narysować na mapie, w wyznaczonej lokalizacji. Wprowadza tylko odpowiednie wymiary i generuje model 3D, dzięki któremu można ustalić, jak obiekt będzie wpływał na otoczenie na danym terenie, jaki cień będzie rzucał na sąsiednie budynki oraz jak wpisze się w siatkę ulic. Narzędzie jest proste w użyciu – wystarczy skorzystać z odpowiedniej funkcji, aby móc przeprowadzić taką symulację – wyjaśnia Sławomir Hemerling-Kowalczyk z GIAP.
Koniec przebudowy ul. Suwak. Na Służewcu pojedziemy nową ulicą!
Modernizacje w branży wod-kan
Fontanny w miastach: inwestycje w modernizację dawnych symboli
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Edukacja
Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami
Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.
Fundusze unijne
Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.