Komunikaty PR

Wzrost cyfryzacji procesów inwestycyjnych w Polsce

2021-11-19  |  14:00

Aplikacje ułatwiają niemal wszystkie etapy

  • Rynek budowlany odbija po pandemii – w I połowie 2021 r. rozpoczęto o 30% więcej inwestycji niż rok temu.
  • Szukając sposobów na optymalizację planowania i kosztów, inwestorzy oraz wykonawcy sięgają po narzędzia cyfrowe – np. liczba użytkowników ogólnopolskiego portalu do udostępniania informacji przestrzennej wzrosła o 200 tys. w stosunku do ubiegłego roku.
  • Dużym zainteresowaniem cieszy się geoportal 3D pozwalający szybko sprawdzić, jak planowany budynek będzie się komponował z otoczeniem.

 

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w okresie od stycznia do czerwca 2021 podjęto 213 przedsięwzięć budowlanych. To o 30% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku, gdy odnotowano ich 164.

Wzrost liczby tych projektów w pierwszym półroczu  ma niewątpliwie związek z ubiegłorocznym przestojem, wynikającym z trwającej wciąż pandemii. W górę poszły jednak ceny materiałów budowlanych, co nie pozostało bez wpływu na te realizacje. W związku z tym inwestorzy planują bardziej powściągliwie i więcej czasu poświęcają na podejmowanie decyzji. Coraz częściej sięgają po aplikacje i narzędzia wirtualne m.in. do analiz przestrzennych. Z moich obserwacji wynika, że w ciągu ostatniego roku zainteresowanie tego typu rozwiązaniami wzrosło. Dobry przykład to liczba użytkowników jednego z ogólnopolskich portali służących do udostępniania informacji przestrzennej. W tym roku jest ich o 200 tys. więcej niż w zeszłym – mówi Sławomir Hemerling-Kowalczyk, Prezes GIAP Sp. z o.o.

 

Jakie narzędzia mogą pomóc?

Możliwość skutecznego planowania przedsięwzięć dają rozwiązania GIS, czyli systemu informacji geograficznej. Inwestorzy mogą korzystać z aplikacji i geoportali napisanych specjalnie na ich potrzeby, w oparciu o dane na podstawie wirtualnych map. Takie rozwiązania ułatwiają planowanie inwestycji bez konieczności dokonywania pomiarów w terenie na wstępnym etapie. Wszystkie informacje można pozyskać z aktualnej mapy gminy, która udostępnia w ten sposób dane przestrzenne. Geoportal może więc posłużyć za rodzaj wirtualnej makiety.

Jednym z najpopularniejszych narzędzi do przeprowadzania analiz przestrzennych w oparciu o wirtualne mapy jest program QGIS. Jego obsługa nie należy jednak do najłatwiejszych i sprawia kłopoty nawet obytym z tym narzędziem specjalistom. Dlatego powstają rozmaite nakładki i aplikacje, które w znacznym stopniu ułatwiają pracę z programem, czyniąc go bardziej intuicyjnym i jednocześnie ukierunkowanym na konkretne potrzeby użytkownika.

W zależności od tego, do jakich zadań używa się QGIS, program wzbogacony o specjalnie przygotowane aplikacje może m.in. ułatwić planowanie budowy, zarządzanie infrastrukturą lub przygotowanie i realizację remontów, a nawet kierowanie ruchem.

Nad tymi narzędziami pracują zespoły złożone m.in. z UX designerów i programistów, korzystających z wiedzy managerów, urzędników, geodetów itd. Twórcy oprogramowania dbają o to, aby obsługa była intuicyjna i nie wymagała nawet specjalnej biegłości w używaniu tego typu narzędzi. Dzięki temu zainteresowanie tymi rozwiązaniami wzrasta, ponieważ są one dużym wsparciem w planowaniu, które ma bezpośrednie przełożenie na czasu i nakładów finansowych – dodaje Sławomir Hemerling-Kowalczyk z GIAP
 

Wirtualny model 3D w kilka minut
Na rynku dostępne są różne rozwiązania, a dobrym przykładem takiego narzędzia może być geoportal 3D, działający w ramach narzędzia AdaMap. Funkcjonuje on w oparciu o wspominany program QGIS. Symulacje z użyciem portalu mapowego, ułatwiają realizację kolejnych etapów inwestycji, m.in.: pozyskanie odpowiednich dokumentów, wyrysów i decyzji. Te również można zrealizować za pośrednictwem rozwiązań GIS.

Chcąc wybudować na danym terenie budynek, inwestor może go narysować na mapie, w wyznaczonej lokalizacji. Wprowadza tylko odpowiednie wymiary i generuje model 3D, dzięki któremu można ustalić, jak obiekt będzie wpływał na otoczenie na danym terenie, jaki cień będzie rzucał na sąsiednie budynki oraz jak wpisze się w siatkę ulic. Narzędzie jest proste w użyciu – wystarczy skorzystać z odpowiedniej funkcji, aby móc przeprowadzić taką symulację – wyjaśnia Sławomir Hemerling-Kowalczyk z GIAP.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Infrastruktura Zielone światło dla przebudowy ul. Suwak! Biuro prasowe
2024-04-11 | 10:00

Zielone światło dla przebudowy ul. Suwak!

To obiecujące wieści dla użytkowników biur i mieszkańców biznesowej części Służewca! Wkrótce ruszy ważna inwestycja drogowa, która połączy ul. Suwak z ul.
Infrastruktura Plac Defilad wykorzysta wodę z drugiego obiegu
2024-04-08 | 08:14

Plac Defilad wykorzysta wodę z drugiego obiegu

Trwa przebudowa środkowej części placu Defilad – nowego placu Centralnego. W nowoczesnej przestrzeni znajdzie się wiele elementów zielonych, małej architektury oraz detali
Infrastruktura Sienkiewicz laureatem Diamentów Forbesa
2024-03-14 | 09:32

Sienkiewicz laureatem Diamentów Forbesa

  Spółka Sienkiewicz, produkująca prefabrykaty betonowe i żelbetowe, znalazła się w gronie laureatów rankingu Diamentów Forbesa 2024, uwzględniającego

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.