Wzrost cyfryzacji procesów inwestycyjnych w Polsce
Aplikacje ułatwiają niemal wszystkie etapy
- Rynek budowlany odbija po pandemii – w I połowie 2021 r. rozpoczęto o 30% więcej inwestycji niż rok temu.
- Szukając sposobów na optymalizację planowania i kosztów, inwestorzy oraz wykonawcy sięgają po narzędzia cyfrowe – np. liczba użytkowników ogólnopolskiego portalu do udostępniania informacji przestrzennej wzrosła o 200 tys. w stosunku do ubiegłego roku.
- Dużym zainteresowaniem cieszy się geoportal 3D pozwalający szybko sprawdzić, jak planowany budynek będzie się komponował z otoczeniem.
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w okresie od stycznia do czerwca 2021 podjęto 213 przedsięwzięć budowlanych. To o 30% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku, gdy odnotowano ich 164.
– Wzrost liczby tych projektów w pierwszym półroczu ma niewątpliwie związek z ubiegłorocznym przestojem, wynikającym z trwającej wciąż pandemii. W górę poszły jednak ceny materiałów budowlanych, co nie pozostało bez wpływu na te realizacje. W związku z tym inwestorzy planują bardziej powściągliwie i więcej czasu poświęcają na podejmowanie decyzji. Coraz częściej sięgają po aplikacje i narzędzia wirtualne m.in. do analiz przestrzennych. Z moich obserwacji wynika, że w ciągu ostatniego roku zainteresowanie tego typu rozwiązaniami wzrosło. Dobry przykład to liczba użytkowników jednego z ogólnopolskich portali służących do udostępniania informacji przestrzennej. W tym roku jest ich o 200 tys. więcej niż w zeszłym – mówi Sławomir Hemerling-Kowalczyk, Prezes GIAP Sp. z o.o.
Jakie narzędzia mogą pomóc?
Możliwość skutecznego planowania przedsięwzięć dają rozwiązania GIS, czyli systemu informacji geograficznej. Inwestorzy mogą korzystać z aplikacji i geoportali napisanych specjalnie na ich potrzeby, w oparciu o dane na podstawie wirtualnych map. Takie rozwiązania ułatwiają planowanie inwestycji bez konieczności dokonywania pomiarów w terenie na wstępnym etapie. Wszystkie informacje można pozyskać z aktualnej mapy gminy, która udostępnia w ten sposób dane przestrzenne. Geoportal może więc posłużyć za rodzaj wirtualnej makiety.
Jednym z najpopularniejszych narzędzi do przeprowadzania analiz przestrzennych w oparciu o wirtualne mapy jest program QGIS. Jego obsługa nie należy jednak do najłatwiejszych i sprawia kłopoty nawet obytym z tym narzędziem specjalistom. Dlatego powstają rozmaite nakładki i aplikacje, które w znacznym stopniu ułatwiają pracę z programem, czyniąc go bardziej intuicyjnym i jednocześnie ukierunkowanym na konkretne potrzeby użytkownika.
W zależności od tego, do jakich zadań używa się QGIS, program wzbogacony o specjalnie przygotowane aplikacje może m.in. ułatwić planowanie budowy, zarządzanie infrastrukturą lub przygotowanie i realizację remontów, a nawet kierowanie ruchem.
– Nad tymi narzędziami pracują zespoły złożone m.in. z UX designerów i programistów, korzystających z wiedzy managerów, urzędników, geodetów itd. Twórcy oprogramowania dbają o to, aby obsługa była intuicyjna i nie wymagała nawet specjalnej biegłości w używaniu tego typu narzędzi. Dzięki temu zainteresowanie tymi rozwiązaniami wzrasta, ponieważ są one dużym wsparciem w planowaniu, które ma bezpośrednie przełożenie na czasu i nakładów finansowych – dodaje Sławomir Hemerling-Kowalczyk z GIAP
Wirtualny model 3D w kilka minut
Na rynku dostępne są różne rozwiązania, a dobrym przykładem takiego narzędzia może być geoportal 3D, działający w ramach narzędzia AdaMap. Funkcjonuje on w oparciu o wspominany program QGIS. Symulacje z użyciem portalu mapowego, ułatwiają realizację kolejnych etapów inwestycji, m.in.: pozyskanie odpowiednich dokumentów, wyrysów i decyzji. Te również można zrealizować za pośrednictwem rozwiązań GIS.
– Chcąc wybudować na danym terenie budynek, inwestor może go narysować na mapie, w wyznaczonej lokalizacji. Wprowadza tylko odpowiednie wymiary i generuje model 3D, dzięki któremu można ustalić, jak obiekt będzie wpływał na otoczenie na danym terenie, jaki cień będzie rzucał na sąsiednie budynki oraz jak wpisze się w siatkę ulic. Narzędzie jest proste w użyciu – wystarczy skorzystać z odpowiedniej funkcji, aby móc przeprowadzić taką symulację – wyjaśnia Sławomir Hemerling-Kowalczyk z GIAP.
Modernizacje w branży wod-kan
Fontanny w miastach: inwestycje w modernizację dawnych symboli
ZABERD w gotowości, przygotowany do drogowej akcji “Zima” 2024/25
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Infrastruktura
Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.
Problemy społeczne
40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.