Komunikaty PR

Wzrost cyfryzacji procesów inwestycyjnych w Polsce

2021-11-19  |  14:00

Aplikacje ułatwiają niemal wszystkie etapy

  • Rynek budowlany odbija po pandemii – w I połowie 2021 r. rozpoczęto o 30% więcej inwestycji niż rok temu.
  • Szukając sposobów na optymalizację planowania i kosztów, inwestorzy oraz wykonawcy sięgają po narzędzia cyfrowe – np. liczba użytkowników ogólnopolskiego portalu do udostępniania informacji przestrzennej wzrosła o 200 tys. w stosunku do ubiegłego roku.
  • Dużym zainteresowaniem cieszy się geoportal 3D pozwalający szybko sprawdzić, jak planowany budynek będzie się komponował z otoczeniem.

 

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w okresie od stycznia do czerwca 2021 podjęto 213 przedsięwzięć budowlanych. To o 30% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku, gdy odnotowano ich 164.

Wzrost liczby tych projektów w pierwszym półroczu  ma niewątpliwie związek z ubiegłorocznym przestojem, wynikającym z trwającej wciąż pandemii. W górę poszły jednak ceny materiałów budowlanych, co nie pozostało bez wpływu na te realizacje. W związku z tym inwestorzy planują bardziej powściągliwie i więcej czasu poświęcają na podejmowanie decyzji. Coraz częściej sięgają po aplikacje i narzędzia wirtualne m.in. do analiz przestrzennych. Z moich obserwacji wynika, że w ciągu ostatniego roku zainteresowanie tego typu rozwiązaniami wzrosło. Dobry przykład to liczba użytkowników jednego z ogólnopolskich portali służących do udostępniania informacji przestrzennej. W tym roku jest ich o 200 tys. więcej niż w zeszłym – mówi Sławomir Hemerling-Kowalczyk, Prezes GIAP Sp. z o.o.

 

Jakie narzędzia mogą pomóc?

Możliwość skutecznego planowania przedsięwzięć dają rozwiązania GIS, czyli systemu informacji geograficznej. Inwestorzy mogą korzystać z aplikacji i geoportali napisanych specjalnie na ich potrzeby, w oparciu o dane na podstawie wirtualnych map. Takie rozwiązania ułatwiają planowanie inwestycji bez konieczności dokonywania pomiarów w terenie na wstępnym etapie. Wszystkie informacje można pozyskać z aktualnej mapy gminy, która udostępnia w ten sposób dane przestrzenne. Geoportal może więc posłużyć za rodzaj wirtualnej makiety.

Jednym z najpopularniejszych narzędzi do przeprowadzania analiz przestrzennych w oparciu o wirtualne mapy jest program QGIS. Jego obsługa nie należy jednak do najłatwiejszych i sprawia kłopoty nawet obytym z tym narzędziem specjalistom. Dlatego powstają rozmaite nakładki i aplikacje, które w znacznym stopniu ułatwiają pracę z programem, czyniąc go bardziej intuicyjnym i jednocześnie ukierunkowanym na konkretne potrzeby użytkownika.

W zależności od tego, do jakich zadań używa się QGIS, program wzbogacony o specjalnie przygotowane aplikacje może m.in. ułatwić planowanie budowy, zarządzanie infrastrukturą lub przygotowanie i realizację remontów, a nawet kierowanie ruchem.

Nad tymi narzędziami pracują zespoły złożone m.in. z UX designerów i programistów, korzystających z wiedzy managerów, urzędników, geodetów itd. Twórcy oprogramowania dbają o to, aby obsługa była intuicyjna i nie wymagała nawet specjalnej biegłości w używaniu tego typu narzędzi. Dzięki temu zainteresowanie tymi rozwiązaniami wzrasta, ponieważ są one dużym wsparciem w planowaniu, które ma bezpośrednie przełożenie na czasu i nakładów finansowych – dodaje Sławomir Hemerling-Kowalczyk z GIAP
 

Wirtualny model 3D w kilka minut
Na rynku dostępne są różne rozwiązania, a dobrym przykładem takiego narzędzia może być geoportal 3D, działający w ramach narzędzia AdaMap. Funkcjonuje on w oparciu o wspominany program QGIS. Symulacje z użyciem portalu mapowego, ułatwiają realizację kolejnych etapów inwestycji, m.in.: pozyskanie odpowiednich dokumentów, wyrysów i decyzji. Te również można zrealizować za pośrednictwem rozwiązań GIS.

Chcąc wybudować na danym terenie budynek, inwestor może go narysować na mapie, w wyznaczonej lokalizacji. Wprowadza tylko odpowiednie wymiary i generuje model 3D, dzięki któremu można ustalić, jak obiekt będzie wpływał na otoczenie na danym terenie, jaki cień będzie rzucał na sąsiednie budynki oraz jak wpisze się w siatkę ulic. Narzędzie jest proste w użyciu – wystarczy skorzystać z odpowiedniej funkcji, aby móc przeprowadzić taką symulację – wyjaśnia Sławomir Hemerling-Kowalczyk z GIAP.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Infrastruktura Sieć stacji paliw MOYA otworzyła jubileuszową 500. stację w Kobyłce Biuro prasowe
2025-02-06 | 15:20

Sieć stacji paliw MOYA otworzyła jubileuszową 500. stację w Kobyłce

Sieć MOYA zakończyła 2024 rok, osiągając liczbę 500 stacji paliw w całej Polsce. 6 lutego, podczas uroczystego otwarcia nowo wybudowanej stacji własnej, świętowano to wyjątkowe
Infrastruktura Koniec przebudowy ul. Suwak. Na Służewcu pojedziemy nową ulicą!
2024-12-20 | 10:00

Koniec przebudowy ul. Suwak. Na Służewcu pojedziemy nową ulicą!

Inwestorzy dotrzymali obietnicy i tuż przed Świętami Bożego Narodzenia oddany został do użytkowania łącznik ulicy Suwak i ulicy Cybernetyki na warszawskim Służewcu. Oznacza to, że
Infrastruktura Modernizacje w branży wod-kan
2024-11-28 | 01:00

Modernizacje w branży wod-kan

Koszty utrzymania i rozwoju infrastruktury, coraz bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące ekologii i bezpieczeństwa, a nawet problemy z dostępnością personelu – to najbardziej

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.

Prawo

Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.