Zakończyła się cyfryzacja obiektów hydrotechnicznych w dorzeczach Odry i Wisły
Nowoczesna infrastruktura zarządzania powodziowego będzie sterowana cyfrowo –właśnie zakończył się Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły, realizowany przez konsorcjum firm Sprint S.A. i Elvys s.r.o.
W zakresie Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły powstała nowoczesna infrastruktura zarządzania powodziowego. Jej elementy zlokalizowano w dorzeczu Środkowej i Dolnej Odry, na Ziemi kłodzkiej oraz w dorzeczu Górnej Wisły. Projekt współfinansował Bank Światowy, Bank Rozwoju Rady Europy, oraz skorzystano ze wsparcia środków pochodzących budżetu państwa i Funduszu Spójności w ramach programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2022.
– Najważniejszy cel tego przedsięwzięcia to poprawa ochrony przed powodzią mieszkańców i ich mienia na wybranych obszarach dorzecza Odry i dorzecza górnej Wisły. Dodam, że tereny objęte przez projekt, w ramach którego zrealizowano tę inwestycję, zamieszkane są przez ok. 15 mln osób. Mówiąc bardziej obrazowo, to niemal 40% mieszkańców naszego kraju. Cieszę się, że ta realizacja oznacza poprawę bezpieczeństwa tak dużej części naszej społeczności. Zakończony projekt wzmocni także zdolności administracji publicznej w skutecznym ograniczaniu skutków powodzi. System ułatwi monitoring stanu wody i sytuacji na obiektach hydrotechnicznych w czasie rzeczywistym, umożliwiając szybką interwencję, zanim dojdzie do zagrożenia powodziowego. A jeśli nie uda się powstrzymać żywiołu, rozwiązania cyfrowe usprawnią łączność między obiektami hydrotechnicznymi, centrami operacyjnymi i odpowiednimi służbami. Dzięki temu interwencja będzie mogła zostać przeprowadzona szybko i efektywnie – wskazuje Sławomir Wojtacki, Prezes Zarządu Sprint S.A.
Cztery podsystemy i centrum w dwóch miastach
Wdrożenie przeprowadzono w ciągu 17 miesięcy – od grudnia 2020 roku do maja 2022 roku, w 28 lokalizacjach terenowych, należących do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Nowe technologie mają przede wszystkim usprawnić łączność, więc w tym celu konieczna jest skuteczna i szybka transmisja danych. W ten sposób można przyspieszyć i częściowo zautomatyzować monitoring zagrożenia powodzią. Dlatego w tym celu lider konsorcjum Sprint S.A. oraz partner – słowacki dostawca systemów radiotelekomunikacyjnych Elvys s.r.o. – wdrożyło system, bazujący na czterech funkcjonalnych podsystemach:
• ODRA, czyli radiowej łączności analogowej VHF wzdłuż rzeki Odra opartym o stacje bazowe VHF zainstalowane w 19 obiektach terenowych Wód Polskich.
• DMR, czyli podsystemie łączności dyspozytorskiej dostosowanej do łączności służb Wód Polskich w rejonie wybranych 9 zbiorników wodnych, bazującym na rozwiązaniach zgodnych ze standardem DMR.
• WAN połączonego z funkcjonalnością SD-WAN (technologia sieciowa definiowana programowo) bazującym na technologii VPN i w warstwie transportowej wykorzystującym transmisję danych LTE.
• Podsystemie Monitorowania i Zarządzania umożliwiającym monitorowanie funkcjonowania infrastruktury telekomunikacyjnej, baz danych i pozostałych komponentów gwarantujących prawidłowe działanie całości systemu.
Projekt swoim zasięgiem obejmuje obiekty hydrotechniczne, takie jak stopnie wodne, zbiorniki, jazy, śluzy i zapory wodne. Konsorcjum Sprint S.A. i Elvys s.r.o. uruchomiło także Centra Operacyjne w Krakowie i Wrocławiu, które stanowią serce całego systemu łączności dyspozytorskiej. Sieć połączeń zapewnia między innymi: realizację cyfrowych połączeń indywidualnych oraz grupowych, łączność w sytuacjach kryzysowych, komunikację z obszarami, gdzie nie funkcjonują inne sieci telekomunikacyjne oraz sieć transmisyjną WAN, łączącą obiekty terenowe należące do Wód Polskich.
W ramach Projektu OPDOW firma Sprint S.A. podpisała również umowę z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie na budowę szerokopasmowych łączy telekomunikacyjnych. Łącza zostaną zrealizowane w technologii SD-WAN i doprowadzone do ok. 150 obiektów hydrotechnicznych, należących do Wód Polskich.
Konsorcjum firm Sprint S.A. oraz Elvys s.r.o. opracowało dokumentację projektową wraz z planowaniem radiowym. Specjaliści obu firm zainstalowali i uruchomili także niezbędne urządzenia i oprogramowanie, włącznie z dostawą i zabudową niezbędnych elementów, takich jak szafy na zewnątrz budynków, konstrukcje podantenowe i maszty. Przeprowadzono także szkolenie personelu Wód Polskich z obsługi wdrożonych podsystemów.
Wybudowany system łączności objęty jest 36-miesięczną gwarancją, w ramach której Sprint świadczy usługi serwisowe i wsparcie techniczne obejmujące utrzymanie wszystkich pracujących podsystemów oraz konserwację sprzętu i oprogramowania. Wartość zrealizowanego kontraktu wyniosła 4 252 018,24 złotych brutto.

Sieć stacji paliw MOYA otworzyła jubileuszową 500. stację w Kobyłce

Koniec przebudowy ul. Suwak. Na Służewcu pojedziemy nową ulicą!

Modernizacje w branży wod-kan
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy
Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.
Bankowość
Grzyby rozkładające tekstylia nagrodzone w konkursie ING. 1 mln zł trafi na innowacyjne projekty dla zrównoważonych miast

Firma Myco Renew, która opracowała technologię rozkładającą tekstylia za pomocą grzybów, została laureatem siódmej edycji Programu Grantowego ING. Motywem przewodnim konkursu skierowanego do start-upów i młodych naukowców był tym razem zrównoważony rozwój miast i społeczności. Łącznie na nagrodzone innowacyjne projekty trafił 1 mln zł. Wśród nich są także bezzałogowe statki powietrzne dostarczające defibrylatory czy system do zbierania deszczówki w blokach.
Prawo
Trwają próby wzmocnienia dialogu społecznego. Niespokojne czasy wymuszają większe zaangażowanie społeczeństwa w podejmowanie decyzji

Według zapowiedzi szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen głos partnerów społecznych i dialog społeczny będą stały w centrum procesu decyzyjnego w Europie. Taki jest cel podpisanego w marcu Paktu na rzecz europejskiego dialogu społecznego. Potrzeba wzmocnienia głosu społeczeństwa jest również podkreślana na forum krajowym. Rząd planuje reformę Rady Dialogu Społecznego, by usprawnić pracę tej instytucji, a przedsiębiorcy wzywają do rzetelnego konsultowania ze stroną społeczną ustaw, które wychodzą z rządu.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.