Innowacyjne rozwiązania – System Automatycznego Transportu Palet
Transport wewnętrzny wywiera znaczący wpływ na skuteczne planowanie produkcji i zarządzanie magazynem. Automatyczny transport palet sprawdzi się na halach produkcyjnych i magazynowych, w których wiodącym nośnikiem logistycznym jest paleta. Poszukiwanie przewagi konkurencyjnej przez pojedyncze przedsiębiorstwa, sprawia, że Przemysł 4.0 nabiera rozpędu, także z punktu widzenia klienta. Należy jednak podkreślić, że nie byłoby to możliwe bez wdrażania innowacyjnych rozwiązań.
Dlaczego warto zautomatyzować procesy produkcyjne i magazynowe?
Automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych i magazynowych pomagają wyróżnić się na tle konkurencji. W związku z tym przedsiębiorstwa opracowują i wdrażają inteligentne rozwiązania, aby zoptymalizować łańcuch dostaw i odbiorów.
Rozwiązania autonomiczne nie tylko zwiększają wydajność produkcji, lecz także pozwalają uniknąć najczęstszych błędów podczas obsługi ładunków oraz przygotowywania i pakowania zamówień. Badania pokazują, że automatyzacja produkcji i magazynu obniża koszty pracy, a jednocześnie pomaga firmom radzić sobie z rotacją pracowników.
Konfiguracja autonomicznych robotów pozwala skutecznie zarządzać łańcuchem dostaw, co wpływa bezpośrednio na efektywność produkcji i gospodarki magazynowej - tłumaczy Wojciech Klein z Etisoft. – Takie podejście pozwala również na redukcję kosztów obsługi intralogistycznej firmy i zwiększa bezpieczeństwo realizowanych procesów - dodaje ekspert.
System Automatycznego Transportu: najważniejsze cechy
Doceniony przez ekspertów System Automatycznego Transportu Palet wykorzystuje robot mobilny AGV/AMR - IntraBot Lift 550. Proponowane rozwiązanie zapewnia bezpieczeństwo pracownikom produkcyjnym i magazynowym. Robot może transportować drewniane palety, jak i te wykonane z tworzywa. Tablice i terminale przewoźnika informują o jego statusie, co poprawia efektywność pracy.
Wojciech Klein z firmy Etisoft podkreśla, że robot sprawdzi się zarówno w technologii beztaśmowej, jak i taśmowej. Wyposażony został w zaawansowany system bezpieczeństwa, składający się z szeregu czujników, które informują o nadchodzących pracownikach, napotkanych obiektach i obecności załadunku.
Prezentowany system składa się z jednego lub kilku robotów IntraBot Lift 550. Oprócz tego zawiera doki rozładunkowo-załadunkowe, oprogramowanie Intrafleet i punkty ładowania - ładowarki automatyczne. Autorskie rozwiązanie firmy Etisoft pozwala na autonomiczny transport ładunków do 550 kg. Zarządzanie misjami robotów odbywa się za pomocą aplikacji Intrafleet, która sprawia, że generowanie zleceń transportowych może być w pełni automatyczne i bezobsługowe
Jakie korzyści niesie ze sobą automatyzacja transportu palet?
Pierwszą zaletą automatycznego transportu palet jest możliwość systemowego wyzwalania misji dzięki integracji IT klienta z systemami klasy MES lub WMS, co przy odpowiednio zdefiniowanej logice procesu sprawia, że transport przebiega bez ingerencji personelu.
Kolejną korzyścią jest bezpieczeństwo procesu, uzyskane dzięki wykorzystaniu zaawansowanych algorytmów do autonomicznego poruszania się robotów, w tym wykrywania przeszkód na trasie i szukania alternatywnych ścieżek. Roboty z dużą precyzją potrafią omijać obiekty i realizować misje transportowe.
Proponowane rozwiązanie pozwala zastąpić operatorów i wózki widłowe autonomicznymi robotami. Wszystko po to, aby pracownicy mogli zająć się zadaniami, które ze względu na swoją specyfikę nie nadają się do automatyzacji, np. mało powtarzalne czynności, a te powtarzalne mogły realizować maszyny.
Przedsiębiorca, który wprowadzi u siebie taki system, może liczyć na maksymalne wykorzystanie istniejącej infrastruktury zakładu produkcyjnego lub magazynu, bez konieczności dokonywania znaczących zmian. Mając wsparcie w postaci partnera, który zapewnia m.in. analizę przedwdrożeniową, zaprojektowanie i wdrożenie całego systemu oraz obsługę serwisową, pozostaje tylko cieszyć się z efektów wdrożonego rozwiązania.

Z ziemniaka zrobili biznes

Jak wykorzystać kryptowaluty w biznesie?

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Na wysokich cłach stracą obie strony
Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek propozycję ceł na import z USA o wartości 72 mld euro, co ma być odpowiedzią na nałożenie 30-proc. stawek na import z UE zapowiedziane przez Amerykanów w poprzednim tygodniu. Przedstawiciele KE wciąż widzą jednak potencjał kontynuowania negocjacji. Zdaniem europosła Michała Koboski brak porozumienia lub uzgodnienie stawek wyższych niż 10-proc. nie tylko zaszkodzi obydwu stronom, ale i osłabi ich pozycję na arenie międzynarodowej.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.