Komunikaty PR

Inwestycje, pandemia i bardzo dużo pracy. Podlaskie Zakłady Zbożowe podsumowały

2021-01-13  |  01:00
Biuro prasowe
Do pobrania png ( 1.17 MB )

Strach, mnóstwo obaw i niepewności – taki właśnie był miniony 2020 rok. Wszystkim niezależnie od wieku, wykształcenia czy wykonywanego zawodu upłynął pod znakiem pandemii, a słowo COVID było tym wypowiadanym najczęściej. Mimo wielu niesprzyjających okoliczności produkcja mąk w Podlaskich Zakładach Zbożowych S.A. w Białymstoku szła nieprzerwanie, a firma w minionym roku ma na swoim koncie wiele sukcesów i udanych inwestycji.

Podlaskie Zakłady Zbożowe to jeden z największych producentów mąk pszennych i żytnich w Polsce, który istnieje na rynku od przeszło 70 lat. To stąd do sprzedaży trafia najbardziej popularna Mąka Tortowa z charakterystycznym tortem ze świeczką, ale także wiele innych produktów, takich jak mąki żytnie, pszenne, płatki czy kasze.
– Pandemia odbiła się na wszystkich branżach, nie ominęła również i naszej. Jednak mimo tego nie mogę powiedzieć, że ten rok był nieudany. Utrzymaliśmy ciągłość produkcji, nie zmniejszyliśmy zatrudnienia, a dodatkowo zrealizowaliśmy wiele planowanych inwestycji – mówi Sylwia Majewicz, prezes Podlaskich Zakładów Zbożowych S.A. w Białymstoku.
Profesjonalne laboratorium i piekarnia wypiekowa …
… to dwie pierwsze inwestycje, które PZZ S.A. zrealizowały na początku 2020 roku. Profesjonalne laboratorium zostało wyposażone w najwyższej jakości sprzęt laboratoryjny. W laboratorium sprawdzane są podstawowe parametry mąk, tj. ilość i jakoś glutenu, popiołu czy liczba opadania. Dodatkowo niezwykle istotne jest sprawdzenie parametrów wypiekowych oferowanej mąki, co umożliwiają profesjonalne urządzenia takie jak alweograf, farinograf czy amylograf. Dzięki temu PZZ jest w stanie produkować mąki specjalistyczne, spełniające oczekiwania najbardziej wymagających Klientów zarówno w Polsce jak i za granicą.

Aby mieć absolutną pewność, że mąka jest odpowiedniej jakości, cały proces kontroli wyrobu gotowego kończy się próbnym wypiekiem w piekarni laboratoryjnej. Tu z pieca wychodzi pieczywo pszenne, mieszane, żytnie oraz specjalistyczne, np. pizza czy ciastka.
– Piekarnia laboratoryjna to taka mała piekarnia, w pełni wyposażona w odpowiednie sprzęty do wypieku pieczywa. Dzięki temu wiemy, jak wyprodukowana przez nas mąka sprawdzi się w praktyce u piekarzy. Ocenie podlegają wówczas walory smakowo – zapachowe, wygląd oraz objętość wypieków. Po końcowej akceptacji gotowego produktu jesteśmy pewni, że mąka z czystym sumieniem może trafić do odbiorców – mówi Sylwia Majewicz.
Dwie spedycje – mąk i otrębów
Nowoczesna spedycja mąk została oddana do użytku w pierwszym kwartale roku. To znacznie ułatwiło pracownikom PZZ S.A. sprawną dystrybucję oraz precyzyjne wydawanie zaplanowanej ilości mąki. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej technologii oraz osprzętom, odbywa się to z zachowaniem bardzo wysokich standardów bezpieczeństwa żywności. Dodatkowo pokaźne zbiorniki na spedycji pozwalają zmagazynować jeszcze większe ilości mąki.

– Nowa spedycja otrębowa to nasza ostatnia inwestycja, która jest już na finiszu prac. Po modernizacji młyna znacznie zwiększyliśmy dobowy przemiał zboża. Spowodowało to konieczność wybudowania nowej spedycji otrębowej, która będzie praktycznie całkowicie bezobsługowa. Będzie wyposażona w laser, który skontroluje ilość wsypanych otrąb w danym miejscu i przesunie rękaw zasypowy w kolejne miejsce, aby zasyp był rozłożony równomiernie– mówi prezes Podlaskich Zakładów Zbożowych S.A.
Mieszalnia Buhler'a
Mieszalnia Buhler'a – to kolejna zakończona inwestycja Podlaskich Zakładów Zbożowych w Białymstoku. Dzięki zastosowanej technologii białostocki młyn jest obecnie jednym z najnowocześniejszych młynów w Polsce. Mieszalnia jest w stanie wymieszać kilka partii mąk w dowolnych proporcjach. Do tego można dozować odpowiednie enzymy oraz inne dodatki z niezwykłą dokładnością, odmierzaną za pomocą najczulszych wag.
- Aktualnie piekarnie i zakłady produkujące pieczywo prześcigają się w coraz to nowszych recepturach oraz technologiach stosowanych przy wypieku pieczywa. Niesie to za sobą wyzwanie dla młyna w przygotowaniu głównego surowca w piekarnictwie – mąki. Dzięki dokładnemu mieszaniu wielu frakcji mąk oraz dodatków, w specjalistycznej mieszalni Buhler’a możemy przygotować mąkę dopasowaną do każdego profilu produkcyjnego Klienta – mówi Sylwia Majewicz.

Modernizacja młyna w Suwałkach
Generalna modernizacja, nowy park maszynowy, a w efekcie jeszcze większa wydajność – tak w skrócie można opisać kolejną znaczącą inwestycję – młyn w Suwałkach. Nowy młyn pszenny o wydajności kilkuset ton na dobę umożliwia produkcję tradycyjnych mąk pszennych, tj. typ 450, 500 i 750. Wielkim atutem powstającego młyna jest możliwość produkcji dużych ilości mąk makaronowych, tj. mąki krupczatki. Co ważne, wszystkie urządzenia w modernizowanym młynie są firmy Buhler.
W minionym roku na terenie młyna w Suwałkach ruszyła dodatkowo budowa nowoczesnej spedycji mąk oraz otrąb, co umożliwi sprawną dystrybucję powstających produktów przemiału. Niezwykle istotne jest również utworzenie profesjonalnego laboratorium, wyposażonego w najwyższej jakości sprzęt do analizy przyjmowanego surowca oraz produkowanej mąki.
Podlaskie Młyny – debiut nowego brandu
Jednym z większych sukcesów minionego roku w PZZ było wprowadzenie na rynek zupełnie nowej marki. Podlaskie Młyny – to odpowiedź na wciąż rosnące potrzeby Klientów poszukujących produktów pochodzących ze zdrowych upraw, z serca Zielonych Płuc Polski. Nowa, elegancka kredowa torebka z transparentnym oknem, przez które widać produkt w środku, z pewnością przyciągnie uwagę wielu Klientów. Brand jest przeznaczony do sprzedaży w całej Polsce, ale oczywiście w pierwszej kolejności pojawił się na rodzimym Podlasiu i już zyskał swoich wiernych odbiorców.

PZZ produkuje Mąkę na pizzę – idealna do użycia w domu
Nowym produktem, który pojawił się w portfolio PZZ jest specjalistyczna Mąka na pizzę włoską. Dzięki odpowiednio przygotowanej mące przygotowanie pizzy w domu będzie niesłychanie proste i przyjemne: ciasto na spód od pizzy będzie elastyczne, łatwe w wyrabianiu i formowaniu, a odpowiednio długi okres fermentacji ciasta spowoduje, że pizza będzie lekka i smaczna.
– Te wszystkie działania i inwestycje ułatwią produkcję, analizę oraz transport mąk nie tylko na terenie kraju, ale też i za granicę. Na razie skupiamy się na Litwie, ale nie jest wykluczone, że niebawem usłyszy o nas cały świat – podsumowuje Sylwia Majewicz.


PZZ podołały wyzwaniom
Również zdaniem Krzysztofa Gwiazdy, Prezesa Zarządu Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego miniony rok w branży był bardzo trudny.
– W pierwszej kolejności należy wymienić gwałtowny wzrost popytu na mąkę paczkowaną w opakowania detaliczne, a także zwiększone zapotrzebowanie na kasze i płatki. Na początku marca Polacy tłumnie ruszyli do sklepów, chcąc zgromadzić zapasy żywności o przedłużonej trwałości. Podlaskie Zakłady Zbożowe podołały temu wyzwaniu – mówi Gwiazda.
Wiele branż ucierpiało na trwającej nieprzerwanie pandemii koronawirusa. Aczkolwiek sztuką jest wykorzystać ten czas w odpowiedni sposób. Niektórzy pozwolili sobie na więcej wolnego, złapali oddech. Inni prą i posuwają do przodu planowane inwestycje. Widać, że Podlaskie Zakłady Zbożowe S.A. w Białymstoku dążą w niezmiennym kierunku od kilku lat – do rozwoju swojego młyna. Oby tak dalej!

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Wkrótce otwarcie nowego zakładu produkcyjnego foliQ Biuro prasowe
2024-05-16 | 01:00

Wkrótce otwarcie nowego zakładu produkcyjnego foliQ

W czwartek, 23 maja br. nastąpi oficjalne otwarcie nowego zakładu produkcji nawozów dolistnych foliQ w Aleksandrowie Kujawskim. To kluczowa inwestycja dla Agrii Polska, która
Firma Dwie na trzy firmy należące do kobiet utrzymują się na rynku ponad 3 lata
2024-05-14 | 16:20

Dwie na trzy firmy należące do kobiet utrzymują się na rynku ponad 3 lata

Wśród biznesów zakładanych przez kobiety aż 85 proc. jest w stanie przetrwać pierwsze dwa lata działalności. Najbardziej decydujący jest drugi rok prowadzenia firmy, jednak
Firma Platige Image otwiera studio na Wyspach Kanaryjskich
2024-05-13 | 19:23

Platige Image otwiera studio na Wyspach Kanaryjskich

Las Palmas zostaje kolejnym miejscem na mapie świata, gdzie swoją siedzibę uruchamia Platige Image, dołączając do kilkunastu studiów, które otworzyły swoje podwoje na wyspach

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Regionalne

Start-upy mogą się starać o wsparcie. Trwa nabór do programu rozwoju innowacyjnych pomysłów na biznes

Trwa nabór do „Platform startowych dla nowych pomysłów” finansowany z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021–2027. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wybrała sześć partnerskich ośrodków innowacji, które będą oferować start-upom bezpłatne programy inkubacji. Platformy pomogą rozwinąć technologicznie produkt i zapewnić mu przewagę konkurencyjną, umożliwią dostęp do najlepszych menedżerów i rynkowych praktyków, ale też finansowanie innowacyjnych przedsięwzięć. Każdy z partnerów przyjmuje zgłoszenia ze wszystkich branż, ale także specjalizuje się w konkretnej dziedzinie. Jest więc oferta m.in. dla sektora motoryzacyjnego, rolno-spożywczego, metalowo-maszynowego czy sporttech.

Transport

Kolej pozostaje piętą achillesową polskich portów. Zarządy liczą na przyspieszenie inwestycji w tym obszarze

Nazywane polskim oknem na Skandynawię oraz będące ważnym węzłem logistycznym między południem i północą Europy Porty Szczecin–Świnoujście dynamicznie się rozwijają. W kwietniu 2024 roku wydano decyzję lokalizacyjną dotycząca terminalu kontenerowego w Świnoujściu, który ma szansę powstać do końca 2028 roku. Zdaniem ekspertów szczególnie ważnym elementem rozwoju portów, podobnie jak w przypadku innych portów w Polsce, jest transport kolejowy i w tym zakresie inwestycje są szczególnie potrzebne. – To nasza pięta achillesowa – przyznaje Rafał Zahorski, pełnomocnik zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ds. rozwoju.

Polityka

Projekt UE zyskuje wymiar militarny. Wojna w Ukrainie na nowo rozbudziła dyskusję o wspólnej europejskiej armii

Wspólna europejska armia na razie nie istnieje, a w praktyce obronność to wyłączna odpowiedzialność państw członkowskich UE. Jednak wybuch wojny w Ukrainie, tuż za wschodnią granicą, na nowo rozbudził europejską dyskusję o potrzebie posiadania własnego potencjału militarnego. Jak niedawno wskazał wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Europa powinna mieć własne siły szybkiego reagowania i powołać komisarza ds. obronności, ponieważ stoi obecnie w obliczu największych wyzwań od czasu zakończenia II wojny światowej. – Musimy zdobyć własną siłę odstraszania i zwiększać wydatki na obronność – podkreśla europoseł Janusz Lewandowski.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.