Komunikaty PR

IPO - na czym polega innowacyjna usługa?

2022-04-26  |  14:47

IPO, czyli Initial Public Offering to pierwsza publiczna oferta akcji. Na czym polega ten niespotykany dotąd proces? To działania pozwalające na wejście nowej firmy na giełdę. Po raz pierwszy akcje spółki są udostępnione publicznie do kupna. IPO dotyczy konkretnej liczby papierów wartościowych. Pozwala nowo powstałej spółce na rozwój biznesu oraz pozyskanie określonych klientów i współpracowników. Zwykle zwiększa wiarygodność oraz prestiż spółki.

 

Spółka, której właściciele chcą skorzystać z IPO, powinna realizować wielotorowe plany pozyskiwania funduszy. Dlaczego? Pozwoli to na zapewnienie akcjonariuszom jak najbardziej korzystnej wyceny akcji.

 

W jaki sposób spółka może skorzystać z IPO?

 

Debiut giełdowy, czyli umiejętne wejście na rynek, wiąże się z wykonaniem kilku kroków, o których muszą pamiętać właściciele nowych spółek. Do tych etapów można zaliczyć:

 

  • przekształcenie firmy w spółkę akcyjną, jeżeli posiada ona inny status prawny,

  • zgodę większej części zarządu spółki na przystąpienie do IPO,

  • analizę finansową, prawną oraz podatkową spółki,

  • wybór pośrednika - domu maklerskiego lub banku inwestycyjnego,

  • stworzenie prospektu emisyjnego,

  • akceptację prospektu emisyjnego przez KNF (Komisję Nadzoru Finansowego),

  • rejestrację akcji w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych,

  • spotkania z inwestorami po akceptacji wniosków przez KNF oraz KDPW,

  • zbieranie zapisów na akcje od inwestorów przez pośrednika,

  • ustalenie ceny za jedną akcję na podstawie popytu oraz zainteresowania akcjami przedstawionymi przez pośrednika,

  • przyznanie akcji, które pojawią się na kontach maklerskich osób, które wzięły udział w IPO,

  • złożenie wniosku do GPW (Giełdy Papierów Wartościowych) o dopuszczenie akcji do obrotu,

  • ustalenie dniu debiutu spółki.

 

Proces wejścia na GPW nie należy do najprostszych. Niektóre spółki, chcąc uniknąć skomplikowanych kroków zbliżających je do IPO, decydują się na crowdfunding lub pakiet juniorski, czyli NewConnect. Te rozwiązania wiążą się z mniejszą liczbą warunków do spełnienia.

 

Inwestycja w debiuty giełdowe może wiązać się ze sporym zyskiem lub niestety ze stratą zainwestowanych pieniędzy. W Polsce największym debiutowy rekord odniósł Bank Śląski. W dniu debiutu w 1994 roku, akcje instytucji finansowej wzrosły aż o 1300% w porównaniu do kwoty, która została osiągnięta podczas IPO - mówi Tymon Zastrzeżyński, co-founder Loando Group. 

 

Pierwsza oferta publiczna - w jaki sposób można się zapisać? 

 

Zapis do IPO jako inwestor indywidualny, wymaga posiadania konta maklerskiego. Informacje o zaplanowanych debiutach nowych spółek zwykle są podawane przez brokerów. Pozwala to na szybki zakup akcji z rynku pierwotnego. Niezbędne będzie wówczas określenie liczby papierów wartościowych, które inwestor chce kupić w ramach pierwszej oferty publicznej.

 

Czy inwestor samodzielnie zgłasza chęć kupna akcji nowej spółki? Nie, za cały proces odpowiada broker. W imieniu inwestora wysyła ofertę do instytucji odpowiedzialnej za wprowadzenie na giełdę akcji nowej spółki. Taka sytuacja będzie miała miejsce tylko wtedy, gdy na koncie inwestora indywidualnego znajdzie się wystarczająca suma pieniędzy. Po wysłaniu oferty kupna, odpowiednia kwota zostanie zablokowana do momentu zrealizowania transakcji. Jeżeli cały proces przebiegnie pomyślnie, pieniądze zostaną zamienione na akcje. 

 

Inwestor indywidualny, który kupił akcje nowej spółki, ma szansę na ich sprzedaż już podczas pierwszego dnia notowań na Giełdzie Papierów Wartościowych. Nie jest to jednak warunek konieczny. Akcje mogą pozostać z inwestorem przed długie lata. To forma inwestycji długoterminowej - dodaje Tymon Zastrzeżyński, co-founder Loando Group, właściciel portalu https://loando.pl. 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Bitget
2025-07-21 | 09:00

Raport Bitget Wallet ujawnia, że gry i podróże to główne obszary w których płacimy kryptowalutami

Raport Bitget Wallet ujawnia, że gry i podróże to główne obszary w których płacimy kryptowalutam. Ponad jedna trzecia użytkowników portfeli
Finanse Pożyczki online dla Polaków mieszkających za granicą – kto może je dostać i na jakich warunkach?
2025-07-17 | 08:00

Pożyczki online dla Polaków mieszkających za granicą – kto może je dostać i na jakich warunkach?

Pożyczki online a emigracja – dlaczego warto o nich mówić?  Coraz więcej Polaków wybiera życie za granicą, szukając stabilizacji, lepszych zarobków
Finanse Nie tylko dla gigantów. Jak zarządzanie emisjami pomaga MŚP sięgać po zielone finansowanie
2025-07-17 | 06:00

Nie tylko dla gigantów. Jak zarządzanie emisjami pomaga MŚP sięgać po zielone finansowanie

Dzisiaj zarządzanie firmą to znacznie więcej niż troska o produkcję, sprzedaż czy świadczenie usług. Przedsiębiorca, który chce skutecznie się rozwijać i utrzymać

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy

W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.

Handel

Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z Raportu Wpływu Nestlé w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.

Polityka

M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.