123456 - na czele najpopularniejszych haseł. Alarmujący raport studentów Uniwers
Studenci Wydziału Inżynierii Komputerowej Uniwersytetu Cypryjskiego przeanalizowali ponad miliard kombinacji nazw użytkowników oraz haseł, które wyciekły z Internetu w wyniku różnego rodzaju naruszeń.
Specjaliści bezpieczeństwa od lat apelują o stosowanie silnych haseł. Część serwisów internetowych wymusza nawet stosowanie znaków specjalnych czy kombinacji małych i dużych liter. Niestety, wiele osób nadal popełnia szkolne błędy przy tworzeniu haseł. Wnikliwa analiza przeprowadzona przez studentów Uniwersytetu Cypryjskiego powinna być poważnym sygnałem alarmowym zarówno dla szefów firm, jak i osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo IT. Młodzi badacze wzięli pod lupę miliard kombinacji, zawierały one niemal 169 milionów haseł oraz 393 miliony loginów. Oznacza to, że loginy i hasła lubią się powtarzać, co nie najlepiej świadczy o kreatywności ich autorów. Jak się łatwo domyślić najpopularniejszym hasłem jest 123456 - około 7 milionów przypadków na miliard. Na uwagę zasługuje fakt, iż 26 proc. haseł składa się tylko z liter, zaś 29 proc. wyłącznie z małych liter. Autorzy analizy uważają, że niespełna 9 proc. haseł można uznać za unikalne.
- Od kilkunastu lat eksperci powtarzają, że silne hasło to podstawa bezpieczeństwa, ale użytkownicy niewiele sobie z tego robią. Choć z drugiej strony przyznają, że boją się utraty danych uwierzytelniających. Warto w tym miejscu przytoczyć wyniki majowego raportu LastPass, według którego 80 proc. respondentów obawia się kradzieży haseł. Jednakże 66 proc. deklaruje, że używa tego samego hasła do swoich kont internetowych, a 53 proc. nie zmieniło swoich haseł w ciągu 12 miesięcy. - mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Studenci Uniwersytetu Cypryjskiego dokonali analizy w oparciu o dane pochodzące z pięciu lat. Ich zdaniem zachowania użytkowników w tym okresie nie uległy zasadniczej zmianie, a cyberprzestępcy skrzętnie wykorzystują nieostrożność.
Informacje pochodzące z raportu studentów Wydziału Inżynierii Komputerowej Uniwersytetu Cypryjskiego:
- Średnia długość hasła wynosi 9,48 znaków
- 12 proc. haseł zawiera znaki specjalne
- 13 proc. haseł składa się wyłącznie z liczb
- 34 proc. wszystkich haseł kończy się cyframi, ale tylko 4 proc. zaczyna się od cyfr.
- Najpopularniejsze 1000 haseł stanowi 6,6 proc. wszystkich haseł.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.