2024 rokiem integracji sztucznej inteligencji według raportu UiPath
Coroczne badanie UiPath wykazało, że specjaliści ds. automatyzacji aktywnie integrują sztuczną inteligencję w swojej pracy, ponieważ branża automatyzacji oprogramowania nadal się rozwija
Warszawa, 26 września 2024 r. - UiPath (NYSE: PATH), wiodąca firma zajmująca się automatyzacją przedsiębiorstw i oprogramowaniem AI, opublikowała dziś coroczny raport „State of the Automation Professional Report”, który analizuje obecną rzeczywistość biznesową, a także przybliża przyszłość i postrzeganie automatyzacji w miejscu pracy.
Raport, oparty na globalnej ankiecie przeprowadzonej wśród prawie 2000 specjalistów automatyzacji i studentów, ujawnił, że rok 2024 był rokiem integracji i wykorzystania sztucznej inteligencji, na co wskazuje fakt, że 90% z ankietowanych używa lub planuje używać AI w nadchodzącym roku. Raport wykazał, że zwiększona produktywność jest główną motywacją do integracji tej technologii w organizacji zadań (66%). Specjaliści automatyzacji wykorzystują AI na różne sposoby, w tym do pisania kodu (67%), tworzenia dokumentacji (57%) i testowania (47%).
Na poziomie makro, większość specjalistów dostrzega, że ich zespoły rosną i dojrzewają – 61% respondentów twierdzi, że ich firma zwiększyła liczbę osób pracujących w automatyzacji oprogramowania w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Z kolei 81% uważa, że ich organizacja zatrudni dodatkowych fachowców w nadchodzącym roku. Taki rozwoju rynku najpewniej sprawi, że specjaliści będą potrzebowali szkoleń, które pozwolą im dogłębnie zrozumieć narzędzia automatyzacji i czerpać z nich korzyści.
„Dane z naszego badania w ciągu ostatniego roku pokazują postęp w odkrywaniu technologii i przygotowaniach do AI i automatyzacji. Rok 2024 był rokiem transformacji dla świata biznesu dzięki integracji sztucznej inteligencji i automatyzacji. W UiPath nie tylko zapewniamy naszym klientom wydajność operacyjną, ale także umożliwiamy im odkrywanie kreatywnej i innowacyjnej mocy sztucznej inteligencji w ich procesach biznesowych. Dzięki tej transformacji demokratyzujemy automatyzację i umiejętności AI na całym świecie, oferując możliwości szkoleniowe milionom ludzi za pośrednictwem Akademii UiPath. W Polsce ponad 290 000 użytkowników zapisało się do UiPath Academy od momentu jej uruchomienia w 2017 roku, z czego prawie 31 000 tylko w tym roku. Naszą wizją na przyszłość jest przyczynienie się do wzmocnienia pozycji pracowników w zakresie sztucznej inteligencji, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, maksymalizując potencjał, jaki oferuje technologia”, powiedział Mateusz Majewski, Area Vice President UiPath w Europie Południowo-Wschodniej.
Inne kluczowe wnioski płynące z tegorocznego raportu „State of the Automation Professional Report” obejmują dostrzegalne zadowolenie specjalistów ds. automatyzacji ze swojej kariery: 70% z nich uważa, że pozostanie w branży przez kolejne pięć lat. Niezależnie od obranej ścieżki, 86% respondentów twierdzi, że ich obecna praca pomoże im we wszelkich przyszłych zmianach zawodowych.
Kolejnym wnioskiem jest istnienie wiary w przyszłość tej technologii. Ponad 84% respondentów wierzy w rozwój przestrzeni automatyzacji oprogramowania. Dodatkowo, 80% uważa, że będzie ona odgrywać coraz ważniejszą rolę w ich firmie w ciągu najbliższego roku.
Według raportu automatyzacja dojrzewa także w organizacjach. 60% respondentów stwierdziło, że w ich miejscu zatrudnienia korzysta się z tej technologii od ponad 5 lat, w porównaniu do 47% w ubiegłym roku. Programiści tworzą automatyzacje dla różnych działów, najczęściej księgowości i finansów (67%), IT (53%) i operacji (51%).
Poza tym jedną z konkluzji raportu jest, iż sztuczna inteligencja jest osadzona w procesach automatyzacji. Aż 81% respondentów wskazuje, że używa produktów AI w swoich projektach co najmniej kilka razy w tygodniu, jeśli nie codziennie. Pracownicy aktywnie starają się wykorzystać większą liczbę narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, stąd tylko 19% uważa, że trudno jest włączyć ją do automatyzacji.
Pełną wersję raportu "State of the Automation Professional Report 2024" można pobrać, aby zapoznać się z jego pełnymi wynikami.
Metodologia
UiPath zrealizował to badanie za pomocą globalnej ankiety, która została przeprowadzona w maju i czerwcu 2024 roku. W badaniu wzięło udział 1 909 respondentów ze wszystkich regionów, którzy byli rekrutowani głównie za pośrednictwem kanałów należących do UiPath.
O UiPath
Misją UiPath (NYSE: PATH) jest podniesienie poziomu pracy opartej na wiedzy, aby więcej osób mogło pracować bardziej kreatywnie, wspólnie i strategicznie. Oparta na sztucznej inteligencji Platforma UiPath łączy w sobie wiodące rozwiązanie do automatyzacji procesów zrobotyzowanych (RPA) z pełnym zestawem funkcji umożliwiających zrozumienie, automatyzację i obsługę kompleksowych procesów, oferując bezprecedensowy czas uzyskania korzyści biznesowych. Dla organizacji, które muszą ewoluować, aby przetrwać i rozwijać się w coraz bardziej zmieniających się czasach.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy
Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.
Bankowość
Grzyby rozkładające tekstylia nagrodzone w konkursie ING. 1 mln zł trafi na innowacyjne projekty dla zrównoważonych miast

Firma Myco Renew, która opracowała technologię rozkładającą tekstylia za pomocą grzybów, została laureatem siódmej edycji Programu Grantowego ING. Motywem przewodnim konkursu skierowanego do start-upów i młodych naukowców był tym razem zrównoważony rozwój miast i społeczności. Łącznie na nagrodzone innowacyjne projekty trafił 1 mln zł. Wśród nich są także bezzałogowe statki powietrzne dostarczające defibrylatory czy system do zbierania deszczówki w blokach.
Prawo
Trwają próby wzmocnienia dialogu społecznego. Niespokojne czasy wymuszają większe zaangażowanie społeczeństwa w podejmowanie decyzji

Według zapowiedzi szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen głos partnerów społecznych i dialog społeczny będą stały w centrum procesu decyzyjnego w Europie. Taki jest cel podpisanego w marcu Paktu na rzecz europejskiego dialogu społecznego. Potrzeba wzmocnienia głosu społeczeństwa jest również podkreślana na forum krajowym. Rząd planuje reformę Rady Dialogu Społecznego, by usprawnić pracę tej instytucji, a przedsiębiorcy wzywają do rzetelnego konsultowania ze stroną społeczną ustaw, które wychodzą z rządu.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.