Komunikaty PR

2024 rokiem integracji sztucznej inteligencji według raportu UiPath

2024-09-26  |  16:00
Biuro prasowe

Coroczne badanie UiPath wykazało, że specjaliści ds. automatyzacji aktywnie integrują sztuczną inteligencję w swojej pracy, ponieważ branża automatyzacji oprogramowania nadal się rozwija

Warszawa, 26 września 2024 r. - UiPath (NYSE: PATH), wiodąca firma zajmująca się automatyzacją przedsiębiorstw i oprogramowaniem AI, opublikowała dziś coroczny raport „State of the Automation Professional Report”, który analizuje obecną rzeczywistość biznesową, a także przybliża przyszłość i postrzeganie automatyzacji w miejscu pracy.

Raport, oparty na globalnej ankiecie przeprowadzonej wśród prawie 2000 specjalistów automatyzacji i studentów, ujawnił, że rok 2024 był rokiem integracji i wykorzystania sztucznej inteligencji, na co wskazuje fakt, że 90% z ankietowanych używa lub planuje używać AI w nadchodzącym roku. Raport wykazał, że zwiększona produktywność jest główną motywacją do integracji tej technologii w organizacji zadań (66%). Specjaliści automatyzacji wykorzystują AI na różne sposoby, w tym do pisania kodu (67%), tworzenia dokumentacji (57%) i testowania (47%).

Na poziomie makro, większość specjalistów dostrzega, że ich zespoły rosną i dojrzewają – 61% respondentów twierdzi, że ich firma zwiększyła liczbę osób pracujących w automatyzacji oprogramowania w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Z kolei 81% uważa, że ich organizacja zatrudni dodatkowych fachowców w nadchodzącym roku. Taki rozwoju rynku najpewniej sprawi, że specjaliści będą potrzebowali szkoleń, które pozwolą im dogłębnie zrozumieć narzędzia automatyzacji i czerpać z nich korzyści.

„Dane z naszego badania w ciągu ostatniego roku pokazują postęp w odkrywaniu technologii i przygotowaniach do AI i automatyzacji. Rok 2024 był rokiem transformacji dla świata biznesu dzięki integracji sztucznej inteligencji i automatyzacji. W UiPath nie tylko zapewniamy naszym klientom wydajność operacyjną, ale także umożliwiamy im odkrywanie kreatywnej i innowacyjnej mocy sztucznej inteligencji w ich procesach biznesowych. Dzięki tej transformacji demokratyzujemy automatyzację i umiejętności AI na całym świecie, oferując możliwości szkoleniowe milionom ludzi za pośrednictwem Akademii UiPath. W Polsce ponad 290 000 użytkowników zapisało się do UiPath Academy od momentu jej uruchomienia w 2017 roku, z czego prawie 31 000 tylko w tym roku. Naszą wizją na przyszłość jest przyczynienie się do wzmocnienia pozycji pracowników w zakresie sztucznej inteligencji, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, maksymalizując potencjał, jaki oferuje technologia”, powiedział Mateusz Majewski, Area Vice President UiPath w Europie Południowo-Wschodniej.

Inne kluczowe wnioski płynące z tegorocznego raportu „State of the Automation Professional Report” obejmują dostrzegalne zadowolenie specjalistów ds. automatyzacji ze swojej kariery: 70% z nich uważa, że pozostanie w branży przez kolejne pięć lat. Niezależnie od obranej ścieżki, 86% respondentów twierdzi, że ich obecna praca pomoże im we wszelkich przyszłych zmianach zawodowych.

Kolejnym wnioskiem jest istnienie wiary w przyszłość tej technologii. Ponad 84% respondentów wierzy w rozwój przestrzeni automatyzacji oprogramowania. Dodatkowo, 80% uważa, że będzie ona odgrywać coraz ważniejszą rolę w ich firmie w ciągu najbliższego roku.

Według raportu automatyzacja dojrzewa także w organizacjach. 60% respondentów stwierdziło, że w ich miejscu zatrudnienia korzysta się z tej technologii od ponad 5 lat, w porównaniu do 47% w ubiegłym roku. Programiści tworzą automatyzacje dla różnych działów, najczęściej księgowości i finansów (67%), IT (53%) i operacji (51%).

Poza tym jedną z konkluzji raportu jest, iż sztuczna inteligencja jest osadzona w procesach automatyzacji. Aż 81% respondentów wskazuje, że używa produktów AI w swoich projektach co najmniej kilka razy w tygodniu, jeśli nie codziennie. Pracownicy aktywnie starają się wykorzystać większą liczbę narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, stąd tylko 19% uważa, że trudno jest włączyć ją do automatyzacji. 

Pełną wersję raportu "State of the Automation Professional Report 2024" można pobrać, aby zapoznać się z jego pełnymi wynikami.

 

Metodologia

UiPath zrealizował to badanie za pomocą globalnej ankiety, która została przeprowadzona w maju i czerwcu 2024 roku. W badaniu wzięło udział 1 909 respondentów ze wszystkich regionów, którzy byli rekrutowani głównie za pośrednictwem kanałów należących do UiPath.

 


O UiPath

Misją UiPath (NYSE: PATH) jest podniesienie poziomu pracy opartej na wiedzy, aby więcej osób mogło pracować bardziej kreatywnie, wspólnie i strategicznie. Oparta na sztucznej inteligencji Platforma UiPath łączy w sobie wiodące rozwiązanie do automatyzacji procesów zrobotyzowanych (RPA) z pełnym zestawem funkcji umożliwiających zrozumienie, automatyzację i obsługę kompleksowych procesów, oferując bezprecedensowy czas uzyskania korzyści biznesowych. Dla organizacji, które muszą ewoluować, aby przetrwać i rozwijać się w coraz bardziej zmieniających się czasach.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne? Biuro prasowe
2025-01-02 | 09:50

Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?

Jak zminimalizować ryzyko niepowodzenia przy tworzeniu strony internetowej? Odpowiedzią na to pytanie może być prototyping – przygotowanie wstępnej wersji pozwoli zidentyfikować
IT i technologie Newline VEGA Pro – już w Polsce!
2024-12-31 | 15:00

Newline VEGA Pro – już w Polsce!

VEGA Pro to wysokoefektywny monitor interaktywny przygotowany na każde korporacyjne wyzwanie – luksusowy i elegancki. Urządzenie jest już dostępne w warszawskim showroomie Newline
IT i technologie Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
2024-12-31 | 12:20

Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB

Do oferty firmy Zalman trafiła właśnie nowa obudowa T4 Plus. To model dla oszczędnych konsumentów, którzy jednak cenią sobie porządne wykonanie oraz elegancki design. W

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Przemysł spożywczy

Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa

Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.

Ochrona środowiska

Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania

Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.

Regionalne – Mazowieckie

Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku

Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.