Adopcja AI w Polsce rośnie najszybciej w UE
FleishmanHillard
ul. Ogrodowa 58
00-876 Warszawa
karol.czyzewski|fleishmaneurope.com| |karol.czyzewski|fleishmaneurope.com
601 750 060
www.fleishmanhillard.pl
Polskie firmy są coraz bardziej przekonane do potencjału i narzędzi sztucznej inteligencji (AI). 30% przedsiębiorstw już wdrożyło technologie AI, a tylko w ciągu minionego roku adaptacja AI w polskich firmach urosła o 36%, osiągając najszybsze tempo wzrostu spośród krajów Unii Europejskiej – wynika z danych zaprezentowanych przez Amazon Web Services (AWS) podczas AWS Cloud Day w Warszawie.
AWS od 2022 roku zleca badanie adopcji nowoczesnych technologii cyfrowych w krajach europejskich. Punktem wyjścia jest ogłoszona w 2021 r. przez Komisję Europejską (KE) "Droga do Cyfrowej Dekady", program transformacji cyfrowej Europy do 2030 r. Obejmuje ona działania w 4 obszarach: cyfryzacji usług publicznych, budowy infrastruktury, rozwoju umiejętności technicznych oraz transformacji cyfrowej firm, definiując konkretne cele do osiągnięcia przez kraje Unii i całej UE.
Zaprezentowany na początku 2024 r. raport przygotowany przez niezależną firmę Strand Partners na zlecenie AWS, szacował, że utrzymanie tempa wdrażania zaawansowanych technologii cyfrowych może odblokować dodatkowe 576 mld złotych dla polskiej gospodarki do 2030 roku. Obecnie na zlecenie AWS została przygotowana aktualizacja raportu, opierająca się na badaniu obejmującym ponad 1000 polskich przedsiębiorstw. Według najnowszych danych 30% polskich firm obecnie wdraża rozwiązania AI, co oznacza 36% wzrost rok do roku – jest to najszybsze tempo wzrostu spośród krajów Unii Europejskiej. Sztuczna inteligencja już teraz wywiera znaczący wpływ na firmy, które z powodzeniem zintegrowały ją ze swoimi praktykami biznesowymi - 83% firm widzi pozytywny wpływ AI na wartość biznesową, a 79% na oszczędności kosztów.
Dzięki uwolnieniu potencjału sztucznej inteligencji, Polska ma okazję, aby stać się europejskim liderem w tej dziedzinie. Aby tego dokonać kluczowe będzie uzupełnienie luki w umiejętnościach oraz klarowne regulacje. Jednocześnie zwiększając inwestycje w sztuczną inteligencję, Polska może w pełni wykorzystać potencjał AI do napędzania wzrostu gospodarczego, budowania odporności cybernetycznej oraz cyfrowej transformacji biznesu – mówi Tomasz Stachlewski, dyrektor ds. technologii w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w Amazon Web Services (AWS). Co interesujące, najwięcej polskich firm korzysta z AI w sektorze obronnym. Może to wynikać ze szczególnego położenia geopolitycznego Polski. Dlatego tak istotne staje się u nas wykorzystanie nowych technologii do zapewnienia bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni i nie tylko – dodaje Stachlewski.
Sektor obronny zdecydowanym liderem we wdrażaniu AI w Polsce
Spośród wszystkich sektorów objętych badaniem, na czoło wysuwają się firmy z sektora obronnego, gdzie 71% już wykorzystuje sztuczną inteligencję, a 86% jest świadomych jej potencjału. Ponad połowa badanych firm używa sztucznej inteligencji w więcej niż tylko jednym obszarze. Dominuje wykorzystanie AI do kontroli jakości, tworzenia treści oraz wykrywania nadużyć. Ankietowani z sektora obronnego wskazują, że największymi barierami na drodze do szybszej adopcji sztucznej inteligencji są trudności w rekrutacji odpowiednio wyszkolonych pracowników (41%) oraz brak jasnych regulacji prawnych (32%).
W dalszej kolejności ze sztucznej inteligencji korzystają firmy z branży produkcyjnej (47%) oraz usług finansowych (40%).
Branża finansowa korzysta z AI do analizy finansowej, analityki predykcyjnej oraz w procesach z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi. Firmy z tego sektora stwierdzają, że korzystanie z AI doprowadziło do znacznej poprawy wydajności (55%) i podejmowania decyzji (48%) oraz oczekują, że dalsze wdrażanie AI w usługach finansowych będzie napędzane przede wszystkim obietnicą dalszego wzrostu wydajności.
W sektorze firm produkcyjnych, AI jest wykorzystywana głównie do obsługi klienta, kontroli jakości czy automatyzacji procesów. Firmy z tego sektora, które wdrożyły narzędzia AI widzą już wzrost wydajności wypływający z AI (62%), a blisko połowa firm zauważyła poprawę w podejmowaniu decyzji.
Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) w Polsce są mniej zaawansowane we wdrażaniu AI i tylko 25% z nich korzysta obecnie z narzędzi AI. MŚP które wdrożyły AI, wykorzystują ją głównie do analizy predykcyjnej (33%) i automatyzacji systemów (28%). Odnotowały już one pewne wymierne korzyści, w tym zwiększenie przychodów (33%) i obniżenie kosztów (33%).
Kompetencje cyfrowe poszukiwane
Niezależnie od reprezentowanej branży jako główną przeszkodę w adopcji sztucznej inteligencji firmy wskazują na problemy w rekrutacji odpowiednio wyszkolonych pracowników. Aby przezwyciężyć te trudności, 85% firm jest skłonnych zaoferować wyższe wynagrodzenie kandydatom przeszkolonym w zakresie sztucznej inteligencji, a średni proponowany wzrost wynagrodzenia wynosi 28%. Oprócz wiedzy w zakresie AI bardzo istotne i poszukiwane są także osoby posiadające kompetencje w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz analizy danych.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy
Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.
Bankowość
Grzyby rozkładające tekstylia nagrodzone w konkursie ING. 1 mln zł trafi na innowacyjne projekty dla zrównoważonych miast

Firma Myco Renew, która opracowała technologię rozkładającą tekstylia za pomocą grzybów, została laureatem siódmej edycji Programu Grantowego ING. Motywem przewodnim konkursu skierowanego do start-upów i młodych naukowców był tym razem zrównoważony rozwój miast i społeczności. Łącznie na nagrodzone innowacyjne projekty trafił 1 mln zł. Wśród nich są także bezzałogowe statki powietrzne dostarczające defibrylatory czy system do zbierania deszczówki w blokach.
Prawo
Trwają próby wzmocnienia dialogu społecznego. Niespokojne czasy wymuszają większe zaangażowanie społeczeństwa w podejmowanie decyzji

Według zapowiedzi szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen głos partnerów społecznych i dialog społeczny będą stały w centrum procesu decyzyjnego w Europie. Taki jest cel podpisanego w marcu Paktu na rzecz europejskiego dialogu społecznego. Potrzeba wzmocnienia głosu społeczeństwa jest również podkreślana na forum krajowym. Rząd planuje reformę Rady Dialogu Społecznego, by usprawnić pracę tej instytucji, a przedsiębiorcy wzywają do rzetelnego konsultowania ze stroną społeczną ustaw, które wychodzą z rządu.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.