Axis wchodzi na rynek wearables
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl
Firma Axis Communications zaprezentowała właśnie pierwszą w swojej historii kamerę nasobną (tzw. wearable), przeznaczoną dla policji, straży miejskiej i firm ochroniarskich. Rozwiązanie, obejmujące nie tylko wytrzymałą kamerę, ale także stację dokującą i kontroler systemu, powstało w oparciu o otwartą architekturę systemową. Dzięki temu może zostać zintegrowane z dowolnym systemem zarządzania, co sprawia, że jest najbardziej elastyczną kamerą nasobną na świecie. Urządzenie było już także testowane w przestrzeni publicznej - projekt pilotażowy z powodzeniem realizowany był w Szczytnie.
Kamery nasobne mają wiele zalet: rejestrują materiał dowodowy, odstraszają przestępców, a także wspierają szkolenia funkcjonariuszy i pracowników ochrony. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na tego typu rozwiązania, Axis – pionier technologii dozoru wizyjnego – zdecydował się wprowadzić je do swojej oferty.
Projektowanie we współpracy z klientami
Nasobna kamera Axis została stworzona w oparciu o prace badawczo-rozwojowe i konsultacje z przedstawicielami policji i firm ochroniarskich. Jednym z kluczowych aspektów rozwiązania, na który zwracali uwagę potencjalni klienci, była konieczność maksymalnego wykorzystania dotychczasowych inwestycji w oprogramowanie do zarządzania materiałem wizyjnym (VMS) i dowodowym (EMS). Właśnie dlatego zdecydowano się na zastosowanie otwartej architektury. Nasobna kamera Axis może być używana z systemami VMS i EMS innych firm — działającymi w środowisku lokalnym lub w chmurze — co otwiera drogę do jej integracji z innymi danymi związanymi z dozorem wizyjnym. Kamera może być także elementem kompleksowych rozwiązań, obejmujących oprogramowanie AXIS Camera Station i AXIS Case Insight, czyli systemy VMS i EMS firmy Axis.
Fredrik Andersson, globalny menedżer produktów w Axis Communications, wyjaśnia: „Podczas prac nad nowym rozwiązaniem zawsze dążymy do zapewnienia jak najlepszej jakości wideo i audio z uwzględnieniem ograniczeń określonego formatu urządzenia. W przypadku kamery nasobnej oczywiste wyzwania wiążą się z poszukiwaniem optymalnego połączenia rozmiaru, wagi i wytrzymałości oraz maksymalizacją czasu działania baterii. Aby tego dokonać, zastosowaliśmy proces badań i projektowania iteracyjnego, obejmujący liczne rozmowy z klientami, wiele prototypów produktu oraz szereg projektów pilotażowych”.
W Polsce pilotaż został przeprowadzony w Szczytnie – strażnicy miejscy korzystali tam z kamer nasobnych od sierpnia 2019 roku. Przez ponad pół roku zauważono wymierne efekty stosowania nowej technologii. „Materiał z kamer pozwala nam w łatwy sposób dokumentować pracę strażników. Zdarzały się sytuacje, w których mieszkańcy składali skargi na zasadność interwencji. Odkąd strażnicy miejscy noszą kamery nasobne, zauważyliśmy znaczne zmniejszenie ich liczby. Wpływa to bezpośrednio na jakość i efektywność pracy straży miejskiej. Czas, który dotychczas był spędzany na udowadnianiu zasadności interwencji, strażnicy przeznaczają teraz na działania w terenie. Cenne godziny, zamiast na sprawy administracyjne, wykorzystywane są na realną, skuteczną pomoc mieszkańcom” podkreśla Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna.
Nie tylko kamera
Cały system związany z nową kamerą nasobną Axis obejmuje trzy główne elementy sprzętowe: samą kamerę, przeznaczoną do niej stację dokującą (8- lub 1-gniazdową) i kontroler systemu.
Kamera rejestruje wideo o rozdzielczości do 1080p przy 30 kl./s oraz dźwięk za pośrednictwem dwóch mikrofonów umożliwiających tłumienie szumów. Technologia szerokiego zakresu dynamiki zapewnia wysoką jakość obrazu nawet w najtrudniejszych warunkach oświetleniowych, a technologia Axis Zipstream zmniejsza zapotrzebowanie na pamięć masową. Bateria umożliwia pracę nawet do 12 godzin, a dodatkowo można ją doładowywać w samochodzie lub za pomocą powerbanków.
Stacja dokująca i kontroler systemu są odrębnymi urządzeniami, dzięki czemu możliwa jest łatwa rozbudowa rozwiązania, nawet na dużą skalę. Kontroler systemu stanowi centralny punkt integracji i zarządzania oraz umożliwia szybkie i niezawodne przesyłanie materiału wizyjnego z kamery (z szybkością 100 Mb/s). Wszystkie dane są szyfrowane, zarówno podczas przechowywania, jak i w trakcie transferu, za pomocą algorytmów AES256 i TLS.
Wbudowane elementy kamery obejmują także:
• odbiornik GPS/GNSS do śledzenia lokalizacji;
• moduł Bluetooth Low Energy 4.1;
• moduł łączności Wi-Fi 802.11b/g/n;
• 6-osiowy żyroskop i akcelerometr.
Aplikacja mobilna AXIS Body Worn Assistant umożliwia przeglądanie zarejestrowanego materiału oraz dodawanie kategorii, opisów i notatek.
Jak wyjaśnia Andersson, w całym procesie projektowania rozwiązania koncentrowano się na łatwości obsługi: „Kamera nasobna musi być łatwa w obsłudze dla funkcjonariuszy i pracowników ochrony w terenie, którym zdarza się operować w stresujących warunkach, niesprzyjającej pogodzie lub słabo oświetlonych miejscach. Zależało nam jednak, aby ta sama łatwość obsługi cechowała całe rozwiązanie — również z perspektywy operatorów odpowiedzialnych za przesyłanie, zapisywanie i analizę zarejestrowanego materiału wizyjnego”.
Rozwiązanie z kamerą nasobną jest dostępne w kanałach dystrybucyjnych Axis od II kwartału 2020 r.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.