Biometria jedną z ofiar koronawirusa
Niektóre skutki obecnej globalnej pandemii, takie jak przejście na zdalny tryb pracy, czy wzrost popularności usług chmury publicznej, były łatwe do przewidzenia. Jednak inne, chociażby odwrót od biometrii, mogą być pewnego rodzaju zaskoczeniem.
Technologia dotykowa jest bardzo popularna, znajdując szerokie zastosowanie w urządzeniach konsumenckich, automatach czy systemach zabezpieczeń. Niemniej w ostatnim czasie w miejscach publicznych ujawniła się awersja do niektórych tego typu rozwiązań. Według firmy doradczej ABI Research pandemia COVID-19 sprawi, że w 2020 roku przychody ze sprzedaży urządzeń biometrycznych wyniosą 28 mld. dolarów, co oznacza spadek o 2 mld. dolarów w porównaniu z ubiegłym rokiem.
- Kontaktowe technologie, takie jak biometria naczyń krwionośnych i palca znalazły się w odwrocie ze względu na restrykcyjne przepisy wprowadzone przez rządy krajów dotkniętych pandemią. Oczywiście dostawcy rozwiązań próbują się dostosować do zmieniających trendów, ale zaistniała sytuacja ma negatywny wpływ na poziom zamówień. - mówi Dimitrios Pavlakis, analityk ds. bezpieczeństwa cyfrowego w ABI Research.
Rynek tej grupy produktów jest bardzo szeroki, obejmuje nie tylko korporacje, które wykorzystują systemy do identyfikacji pracowników, ale również opiekę zdrowotną, kontrole graniczne czy administrację rządową. Według ABI Research dostawcy systemów biometrycznych będą coraz powszechniej stosować algorytmy sztucznej inteligencji, które pozwolą na rozwój technologii rozpoznawania twarzy.
- Biometria przechodzi wymuszoną ewolucję. Internet przedmiotów oraz inteligentne aplikacje umożliwiają głębszą analizę danych, monitorowanie wskaźników infekcji w czasie rzeczywistym, a nawet zastosowanie behawioralnych modeli sztucznej inteligencji do przewidywania przyszłych epidemii. Nie ulega wątpliwości, że biometria idealnie wpisuje się w nowe trendy. Jak wynika z danych Thales aż 75 proc. firm deklaruje, że chce wykorzystywać tę technologię do autoryzacji uwierzytelniania dostępu - mówi Mariusz Politowicz, z firmy Marken dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Wiele wskazuje na to, że innowacje będą podążać w kierunku systemów bezdotykowych. Chiny opracowały technologię rozpoznawania twarzy, która rzekomo może wykrywać osoby zainfekowane koronawirusem. Z kolei Japończycy twierdzą, iż posiadają rozwiązania pozwalające identyfikować ludzi nawet, kiedy noszą maski.
Źródło: bitdefender.pl, marken.com.pl
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.