Bitdefender z trzema rekomendacjami AVLab
AVLab przetestował skuteczność zabezpieczeń programów do ochrony komputerów osobistych i stacji roboczych przed najczęściej rejestrowanymi zagrożeniami i cyberatakami występującymi od początku 2020 roku. Eksperci wysoko ocenili funkcjonalność oprogramowania Bitdefender GravityZone Elite.
Autorzy badania kierując się raportami globalnych firm IT wskazali na trzy największe zagrożenia, które były w ostatnich miesiącach najbardziej dotkliwe dla użytkowników komputerów i stacji roboczych. Na liście znalazły się m.in. ataki bezplikowe, które jak zauważa AVLab, w ciągu kilku ostatnich miesięcy wzrosły o kilkaset procent. Zaprogramowane przez hakerów narzędzia do automatycznego wyszukiwania podatności w aplikacjach mają obecnie większe możliwości techniczne niż wcześniej. Są też trudniejsze do zaobserwowania, ponieważ do uruchamiania złośliwego kodu nie potrzebują interakcji z użytkownikiem. AVLab ostrzega, że cyberprzestępcy bardzo chętnie wykorzystywali oprogramowanie ransomware, a także złośliwe dokumenty Office. W tym ostatnim przypadku napastnicy umiejętnie łączą makra z technikami socjotechnicznymi w kampaniach phishingowych. Zaistniały stan sprawia, że duża odpowiedzialność spoczywa na barkach producentów i dostawców usług, którzy dostarczają rozwiązania firmom i użytkownikom końcowym. Z kolei organizacje muszą zrozumieć ryzyko i zacząć chronić się przed atakami proaktywnie, a także łagodzić ich ewentualne skutki.
Wśród testowanych przez AVLab.pl narzędzi znalazło się oprogramowanie Bitdefender GravityZone Elite. To rozwiązanie ukierunkowane jest na behawioralną ochronę stacji roboczych przed atakami zero-day i zagrożeniami, które próbują zapisać zmiany bezpośrednio w pamięci komputera. System wykorzystuje technologię HyperDetect jako spoiwo maszynowego uczenia, technik analizy zachowania i detekcji zaciemnionego kodu. W produkcie do wykrywania zaawansowanych ataków zastosowano analizę zagrożenia w chmurze, a także szczegółowe, lokalne monitorowanie podejrzanych procesów.
Bitdefender GravityZone Elite wykazał się stuprocentową skutecznością w zakresie wykrywania i zapobiegania atakom typu fileless, ransomware oraz ochroną przed złośliwymi dokumentami Office. Tym samym produkt otrzymał rekomendacje AVLab Award Best +++ w trzech kategoriach - „Ochrona przed złośliwymi dokumentami Office”, „Ochrona przed zaszyfrowaniem danych” oraz „Ochrona przed atakami bezplikowymi.
Podczas testów oprogramowanie Bitdefender wykryło dwa ataki bezplikowe - w jednym przypadku zagrożenie zablokowano podczas dostępu do pliku, zaś w drugim, malware zatrzymany został w przeglądarce. Poza tym system wykrył 65 zagrożeń wykorzystujących złośliwe dokumenty Office oraz 24 próby zaszyfrowania plików co stanowiło 100% zablokowanych zagrożeń. We wszystkich wymienionych przypadkach wirus został powstrzymany na poziomie przeglądarki - przed albo tuż po pobraniu na dysk.
Źródło: bitdefender.pl marken.com.pl
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.