Burza na rynku dronów

Sławomir Kosieliński
Fundacja Instytut Mikromakro
Aleja Komisji Edukacji Narodowej 36 lok. 112b
02-797 Warszawa
kosiel|mikromakro.pl| |kosiel|mikromakro.pl
+48 514 828 727
www.5zywiolow.pl
"Burza. Rynek dronów w Polsce. Raport Fundacji Instytut Mikromakro i Łukasiewicz - Instytutu Lotnictwa. Edycja 2023" analizuje sytuację w branży, przedstawia studia przypadków zastosowań na 10 rynkach wertykalnych i pokazuje kierunki rozwoju. Pobierz raport i poznaj najnowsze trendy!
- https://5zywiolow.pl/burza-rynek-dronow-w-polsce/
Rynek dronów w Polsce z jednej strony tworzą firmy, które uczyniły z nich swój główny produkt lub oparły na nich usługi, z drugiej strony użytkownicy. Targają nim emocje i rozterki, czy warto dalej inwestować w ten biznes na zmianę z euforycznymi chwilami po kolejnych sukcesach. Aby opisać ten rozedrgany rynek, lepiej się przyjrzeć jego poszczególnym segmentom niż pokusić się o całościowy obraz.
Stąd w naszym raporcie „Burza. Rynek dronów w Polsce. Raport Fundacji Instytut Mikromakro i Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa. Edycja 2023” zastosowaliśmy podział na trzy części: Rynek, Klienci i Technologie. W pierwszej przybliżamy sytuację społeczno-gospodarczą oraz prawną, w drugiej analizujemy 10 rynków wertykalnych, zaś trzeci poświęcamy sztucznej inteligencji.
Burzliwy rynek
Nacisk na dane, autonomiczność i sztuczną inteligencję (ang. AI) odróżniają robotykę powietrzną od lotnictwa załogowego – wynika z naszego badania rynku dronowego. Sprawdziliśmy ofertę i wyniki finansowe ponad 100 firm, działających w Polsce, które postawiły na drony jako swój główny produkt i narzędzie do świadczenia usług.
Tak powstała baza TOP100. Następnie przeanalizowaliśmy ich stopnie zaawansowania technologicznego i biznesowego w handlu, usługach, produkcji, pracach badawczo-rozwojowych (B+R) oraz autonomii oferowanej usługi. To Indeks Kowala (model Kosieliński – Waligóra).
W Indeksie Kowala znalazło się 14 firm prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, 69 spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, 10 spółek akcyjnych oraz 7 firm o innym statusie prawnym. Łączny ich przychód szacujemy na ok. 350 mln złotych za 2022 r. Zastrzegamy, że podana kwota dotyczy 100 firm ujętych w naszym rankingu. Nie przypuszczamy, żeby poza naszym radarem pozostały przedsiębiorstwa, których obroty zmieniłyby ten wynik. Powiedzmy wprost: zdecydowana większość (84%) osiąga przychody do 3 mln złotych, 4% mieści się w przedziale między 3 a 10 mln złotych, 6% ma obroty rzędu powyżej 10 mln a poniżej 20 mln złotych, zaś obroty pozostałych 6% lokują się w przedziale między 20 a 80 mln złotych.
Jeśli ktoś szuka firmy lub segmentu rynku rentownego i perspektywicznego, winien zainteresować się oprogramowaniem i systemami antydronowymi. Tutaj raportowane zyski netto sięgają 30%. Dla porównania marża firm handlowych wy- nosi 15%, lecz obroty są znacząco wyższe.
Czynnikiem zmiany, który gwałtownie zwiększył obroty firm dronowych, stała się wojna w Ukrainie. W ich ocenie – zwłaszcza marzec i kwiecień 2022 r. – charakteryzował się nienotowanymi dotąd obrotami. Na pniu schodziły partie wszystkich dronów cywilnych. W drugiej połowie roku wolontariusze działający na rzecz poszczególnych ukraińskich jednostek wojskowych nastawili się przede wszystkim na zakup DJI Mavic 3 i to w wersji głównej. Boją się kupować pochodnych tego modelu jak Classic czy Thermo, ponieważ nie są w stanie zmienić oprogramowania sterującego na bezpieczny dla operatorów. W konsekwencji DJI Mavic 3 jest sprzedawany na pniu.
Pobierz nasz raport i sprawdź jak wygląda sytuacja na rynku.

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.