Komunikaty PR

Burza na rynku dronów

2023-02-26  |  23:50
Biuro prasowe
Kontakt

Sławomir Kosieliński
Fundacja Instytut Mikromakro

Aleja Komisji Edukacji Narodowej 36 lok. 112b
02-797 Warszawa
kosiel|mikromakro.pl| |kosiel|mikromakro.pl
+48 514 828 727
www.5zywiolow.pl

"Burza. Rynek dronów w Polsce. Raport Fundacji Instytut Mikromakro i Łukasiewicz - Instytutu Lotnictwa. Edycja 2023" analizuje sytuację w branży, przedstawia studia przypadków zastosowań na 10 rynkach wertykalnych i pokazuje kierunki rozwoju. Pobierz raport i poznaj najnowsze trendy! 

  • https://5zywiolow.pl/burza-rynek-dronow-w-polsce/

Rynek dronów w Polsce z jednej strony tworzą firmy, które uczyniły z nich swój główny produkt lub oparły na nich usługi, z drugiej strony użytkownicy. Targają nim emocje i rozterki, czy warto dalej inwestować w ten biznes na zmianę z euforycznymi chwilami po kolejnych sukcesach. Aby opisać ten rozedrgany rynek, lepiej się przyjrzeć jego poszczególnym segmentom niż pokusić się o całościowy obraz. 

Stąd w naszym raporcie „Burza. Rynek dronów w Polsce. Raport Fundacji Instytut Mikromakro i Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa. Edycja 2023” zastosowaliśmy podział na trzy części: Rynek, Klienci i Technologie. W pierwszej przybliżamy sytuację społeczno-gospodarczą oraz prawną, w drugiej analizujemy 10 rynków wertykalnych, zaś trzeci poświęcamy sztucznej inteligencji.  

Burzliwy rynek 

Nacisk na dane, autonomiczność i sztuczną inteligencję (ang. AI) odróżniają robotykę powietrzną od lotnictwa załogowego – wynika z naszego badania rynku dronowego. Sprawdziliśmy ofertę i wyniki finansowe ponad 100 firm, działających w Polsce, które postawiły na drony jako swój główny produkt i narzędzie do świadczenia usług.

Tak powstała baza TOP100. Następnie przeanalizowaliśmy ich stopnie zaawansowania technologicznego i biznesowego w handlu, usługach, produkcji, pracach badawczo-rozwojowych (B+R) oraz autonomii oferowanej usługi. To Indeks Kowala (model Kosieliński – Waligóra).

W Indeksie Kowala znalazło się 14 firm prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, 69 spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, 10 spółek akcyjnych oraz 7 firm o innym statusie prawnym. Łączny ich przychód szacujemy na ok. 350 mln złotych za 2022 r. Zastrzegamy, że podana kwota dotyczy 100 firm ujętych w naszym rankingu. Nie przypuszczamy, żeby poza naszym radarem pozostały przedsiębiorstwa, których obroty zmieniłyby ten wynik. Powiedzmy wprost: zdecydowana większość (84%) osiąga przychody do 3 mln złotych, 4% mieści się w przedziale między 3 a 10 mln złotych, 6% ma obroty rzędu powyżej 10 mln a poniżej 20 mln złotych, zaś obroty pozostałych 6% lokują się w przedziale między 20 a 80 mln złotych.

Jeśli ktoś szuka firmy lub segmentu rynku rentownego i perspektywicznego, winien zainteresować się oprogramowaniem i systemami antydronowymi. Tutaj raportowane zyski netto sięgają 30%. Dla porównania marża firm handlowych wy- nosi 15%, lecz obroty są znacząco wyższe.

Czynnikiem zmiany, który gwałtownie zwiększył obroty firm dronowych, stała się wojna w Ukrainie. W ich ocenie – zwłaszcza marzec i kwiecień 2022 r. – charakteryzował się nienotowanymi dotąd obrotami. Na pniu schodziły partie wszystkich dronów cywilnych. W drugiej połowie roku wolontariusze działający na rzecz poszczególnych ukraińskich jednostek wojskowych nastawili się przede wszystkim na zakup DJI Mavic 3 i to w wersji głównej. Boją się kupować pochodnych tego modelu jak Classic czy Thermo, ponieważ nie są w stanie zmienić oprogramowania sterującego na bezpieczny dla operatorów. W konsekwencji DJI Mavic 3 jest sprzedawany na pniu.

Pobierz nasz raport i sprawdź jak wygląda sytuacja na rynku.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Fundacja Instytut Mikromakro
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne? Biuro prasowe
2025-01-02 | 09:50

Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?

Jak zminimalizować ryzyko niepowodzenia przy tworzeniu strony internetowej? Odpowiedzią na to pytanie może być prototyping – przygotowanie wstępnej wersji pozwoli zidentyfikować
IT i technologie Newline VEGA Pro – już w Polsce!
2024-12-31 | 15:00

Newline VEGA Pro – już w Polsce!

VEGA Pro to wysokoefektywny monitor interaktywny przygotowany na każde korporacyjne wyzwanie – luksusowy i elegancki. Urządzenie jest już dostępne w warszawskim showroomie Newline
IT i technologie Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
2024-12-31 | 12:20

Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB

Do oferty firmy Zalman trafiła właśnie nowa obudowa T4 Plus. To model dla oszczędnych konsumentów, którzy jednak cenią sobie porządne wykonanie oraz elegancki design. W

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen

Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują  wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.

Prawo

Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą

Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.

IT i technologie

Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii

– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.