Komunikaty PR

Cenzura Internetu w 2022 roku dotknęła 4,2 mld ludzi – Raport Surfshark

2023-02-08  |  15:10
Do pobrania Komunikat ( 0.04 MB )

Cenzura Internetu wciąż jest powszechnie stosowaną przez autokratyczne rządy techniką odcinania obywateli od świata zewnętrznego. W 2022 rok weszliśmy z 34 przypadkami długotrwałego zakłócania działania Internetu, kolejne miesiące przyniosły 78 podobnych sytuacji - wynika z rocznego podsumowania cenzury internetowej opracowanego przez firmę Surfshark. W porównaniu z 2021 rokiem nowych epizodów było o 40% mniej, jednak rok 2023 powitaliśmy z aż 41 przypadkami długoterminowego ograniczania dostępu do sieci. W 2022 roku niemal połowę (47%) wszystkich nowych sytuacji tego typu odnotowano w Azji. Jedyną częścią świata wolną od zakłóceń była Australia i Oceania.

 

„Ponad połowa światowej populacji została w zeszłym roku dotknięta cenzurą Internetu. Wiele z tych przypadków dotyczyło pełnych zakłóceń w funkcjonowaniu Internetu na poziomie lokalnym lub krajowym. Mogą one być niszczące i niezwykle niebezpieczne, zwłaszcza w czasie wojny, protestów czy brutalnych represji rządowych. Ograniczenia działania Internetu utrudniają lub nawet uniemożliwiają mobilizację ludzi do obrony demokracji, kontakt z bliskimi, dostęp do serwisów informacyjnych oraz przekazywanie na zewnątrz informacji o bieżącej sytuacji w kraju” - mówi Gabriele Racaityte-Krasauske, rzeczniczka prasowa Surfshark.

 

Najbardziej niepokojące wydarzenia związane z cenzurą Internetu w 2022 roku

 

  • Luty - Rosja zakłóca działanie kluczowych mediów społecznościowych i głównych międzynarodowych serwisów informacyjnych po inwazji na Ukrainę.
  • Czerwiec - Indie przerywają dostęp do Internetu w związku z protestami dotyczącymi poboru do wojska.
  • Wrzesień – Iran na masową skalę blokuje Internet po śmierci Mahsy Amini.
  • Region Dżammu i Kaszmiru odpowiadał za 24 nowe przypadki zakłóceń w 2022 roku - więcej niż jakikolwiek inny kraj na świecie.

 

„W czasie ostatniego roku widzieliśmy, jak rządy wykorzystywały odłączenia Internetu i usług telekomunikacyjnych jako narzędzie represji i kontroli, uciszając dziennikarzy i ogół społeczeństwa. Łączność internetowa stanowi dziś podstawę praw człowieka. Dlatego bardziej niż kiedykolwiek kluczowe jest dokumentowanie incydentów masowej cenzury i znalezienie sposobów na ponowne połączenie ludzi” – stwierdza Alp Toker, dyrektor NetBlocks, organizacji monitorującej wolność słowa w Internecie.

 

Azja w czołówce internetowych cenzorów

 

Nowe ograniczenia Internetu w 2022 roku nałożyło 11 azjatyckich krajów. Daje to łącznie 58 przypadków. Region Dżammu i Kaszmiru miał największą liczbę zakłóceń działania sieci na świecie (24), kolejne były Iran (11) i Indie (10).

 

Drugie miejsce po Azji zajęła Afryka - 5 krajów nałożyło 13 ograniczeń. Afrykańskim liderem zakłóceń działania Internetu był Sudan (4), za nim uplasowały się Burkina Faso (3) i Zimbabwe (3).

 

Burkina Faso, Rosja i Azerbejdżan w ubiegłym roku miały najdłuższe przerwy w dostępie do Internetu

 

  • Burkina Faso od stycznia 2022 r. do dziś ogranicza dostęp do Facebooka.
  • Rosja zakłóca działanie Twittera, Facebooka i Instagrama od czasu inwazji na Ukrainę. Ten kraj zablokował także dostęp do stron najważniejszych światowych serwisów informacyjnych.
  • Azerbejdżan od września 2022 r. do dziś ogranicza dostęp do TikToka.

 

Ze wszystkich platform społecznościowych najbardziej znienawidzonym przez autokratyczne władze jest Facebook i to on był przez nie najmocniej cenzurowany w ubiegłym roku. Od 2015 roku, aż 46% globalnej populacji doświadczyło jakieś formy rządowej cenzury Facebooka.

 

Internet Censorship Tracker to narzędzie stworzone przez firmę Surfshark we współpracy z NetBlocks - organizacją monitorującą wolność słowa w Internecie. Badanie monitoruje częściowe i całkowite ograniczenia w dostępie do Internetu i kanałów społecznościowych w 196 krajach i terytoriach od 2015 roku. Więcej informacji można znaleźć pod adresem: https://surfshark.com/blog/internet-censorship-2022.

 

METODOLOGIA BADANIA

Metodologia, źródła i zestawienie danych dostępne są pod adresem https://surfshark.com/research/internet-censorship/methodology.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie PROJEKTORY PANASONIC OŻYWIAJĄ STAROŻYTNY EFEZ W MUZEUM DOŚWIADCZEŃ IMMERSYJNYCH Biuro prasowe
2024-07-24 | 12:30

PROJEKTORY PANASONIC OŻYWIAJĄ STAROŻYTNY EFEZ W MUZEUM DOŚWIADCZEŃ IMMERSYJNYCH

Projektory laserowe DLP Panasonic zostały wybrane przez tureckie muzeum ze względu na swoją rozdzielczość 4K i wysoką jasność, które są niezbędne do projekcji na dużą skalę w
IT i technologie BRAK ZDJĘCIA
2024-07-24 | 01:00

Symfonia na rzecz edukacji MŚP: partnerstwo z Fundacją Digital Poland

Symfonia, producent i dostawca rozwiązań wspierających cyfryzację procesów biznesowych w MŚP, nawiązała współpracę z Fundacją Digital Poland. Partnerstwo to, podobnie jak uruchomione niedawno Symfonia Lab, wpisuje się w
IT i technologie Nowe życie Ogrodu Moneta z projektorami Panasonic
2024-07-23 | 12:00

Nowe życie Ogrodu Moneta z projektorami Panasonic

Kiedy FKP Scorpio i Temple Live Entertainment wpadli na pomysł przekształcenia impresjonistycznych arcydzieł Claude'a Moneta w wyjątkową, interaktywną wystawę w Szwecji, wiedzieli, że

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Od przyszłego roku akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75 proc. To trzy razy więcej niż na tradycyjne papierosy

 Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – mówi Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Infrastruktura

Zielone zamówienia publiczne stanowią dziś zaledwie kilka procent rynku. Rządowy zespół ma opracować specjalne kryteria dla nich

Zielone zamówienia publiczne stają się w ostatnich latach coraz bardziej powszechną praktyką, choć w Polsce odpowiadają za kilka procent ogólnej liczby zamówień. Duży nacisk na ten aspekt, w postaci nowych regulacji i wytycznych, kładzie także Unia Europejska. Dlatego też w maju br. zarządzeniem prezesa Rady Ministrów został powołany specjalny rządowy zespół, którego zadaniem będzie uwzględnienie aspektów środowiskowych w polskim systemie zamówień publicznych oraz opracowanie wytycznych dla zamawiających. – Ważne, żeby te opracowywane kryteria były dostosowane do realiów polskiego rynku – wskazuje Barbara Dzieciuchowicz, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa.

IT i technologie

Boom na sztuczną inteligencję w ochronie zdrowia ma dopiero nastąpić. Wyzwaniem pozostają regulacje i zaufanie do tej technologii

Sztuczna inteligencja ma potencjał, żeby zrewolucjonizować podejście do profilaktyki, diagnostyki i leczenia pacjentów, jednocześnie redukując ich koszty. W globalnej skali wartość rynku rozwiązań opartych na AI w opiece zdrowotnej rośnie lawinowo – w ub.r. wynosiła ponad 32 mld dol., ale do 2030 roku ta kwota ma się zwiększyć ponad sześciokrotnie. Również w Polsce narzędzia bazujące na AI zaczynają być wdrażane coraz szerzej, choć – jak wynika z lipcowego raportu SGH – prawdziwy rozwój potencjału sztucznej inteligencji w polskiej branży ochrony zdrowia ma dopiero nastąpić. Warunkiem jest stworzenie stabilnego i bezpiecznego środowiska dla rozwoju tej technologii, opartego na regulacjach prawnych i zaufaniu wszystkich interesariuszy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.