Komunikaty PR

Cyberbezpieczeństwo to nie produkt, a proces. Poznaj 5 zasad cyberhigieny

2023-03-07  |  09:43
Biuro prasowe
Kontakt
Materiał prasowy
Symetria PR

Kozia 26a
30-733 Kraków
kontakt|symetriapr.com| |kontakt|symetriapr.com
506 436 176
www.facebook.com/symetriapr

Jasne określenie tego, co i w jakim stopniu ma podlegać ochronie, budowanie bezpieczeństwa opartego na warstwach, monitorowanie środowiska IT w czasie rzeczywistym i skrócenie czasu reakcji na incydenty. To tylko niektóre z kluczowych zasad nowoczesnego cyberbezpieczeństwa, które powinny być podstawą działania każdej firmy, a szczególnie dostawców usług zarządzanych (Managed Service Providers).

The Center for Strategic and International Studies (CSIS) szacuje, że globalne straty finansowe spowodowane cyberprzestępczością przekroczyły bilion dolarów, a całkowite szkody – wynikające m.in. z utraty zaufania do marki – wynoszą obecnie ponad 7 bilionów dolarów. Równie niepokojące są wyniki badań firmy Barracuda Networks – dostawcy rozwiązań bezpieczeństwa typu cloud-first – przedstawione w raporcie “2023 E-mail Security Trends”. Pokazują, że aż 75% badanych organizacji zostało skutecznie zaatakowanych z wykorzystaniem poczty e-mail w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Potencjalne koszty najdroższego z ataków przekroczyły milion dolarów.

Aby faktycznie objąć firmę właściwą ochroną, nie wystarczy zainstalować kilku samodzielnie działających rozwiązań – mówi Mateusz Ossowski, Channel Manager w Barracuda Networks. – Cyberbezpieczeństwo to nie produkt, a proces, który wymaga kompleksowego podejścia i przestrzegania w tym zakresie restrykcyjnych zasad cyfrowej higieny.

Dziś, w związku z rosnącą liczbą ataków cybernetycznych, potrzeba przestrzegania przemyślanych zasad cyfrowej higieny jest pilniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Wdrożenie kompleksowych rozwiązań w tym zakresie może pomóc organizacji uniknąć strat zarówno  finansowych, jak i wizerunkowych, a także uchronić ją przed utratą danych czy zakłóceniami w działalności.

Skala cyberataków stale się powiększa. Związane jest to m.in. z tym, że firmy korzystają coraz częściej z aplikacji webowych i przechowują dane w chmurze – dodaje Mateusz Ossowski. – To oznacza także więcej wyzwań dla firm outsourcingowych, które zarządzają siecią, aplikacjami, infrastrukturą i oczywiście bezpieczeństwem przedsiębiorstw. W stawieniu czoła nowym zadaniom pomoże holistyczne podejście do budowania polityk bezpieczeństwa, oparte na świadomości tego, co chronimy, na widoczności, szybkiej reakcji na incydenty i na wielowarstwowej ochronie.

5 kroków do cyfrowej higieny

Dostawcy usług zarządzanych wraz ze swoimi klientami muszą przyjąć takie strategie bezpieczeństwa, które zapewnią jak największą ochronę danych i infrastruktury IT firm. Powinny się one opierać na kilku filarach:

  1. Ustalenie, co ma być chronione. Dostawcy usług IT muszą uświadomić klientów, że posiadanie wielu różnych urządzeń i aplikacji wymaga silnej ochrony. Są to nie tylko bazy danych, ale też systemy płatności, systemy zamówień, strony internetowe, narzędzia CRM, urządzenia mobilne, a nawet bezprzewodowa sieć LAN w magazynie.

  2. Ochrona danych za pomocą wielu warstw bezpieczeństwa. Firmy outsourcingowe, które kompleksowo świadczą usługi informatyczne, powinny wdrożyć strategię "defense-in-depth", która zakłada stosowanie ochrony na każdym poziomie systemów informatycznych. Począwszy od polityk i procedur, przez zabezpieczenia fizyczne, sieci brzegowej czy sieci wewnętrznej, aż do serwerów i zabezpieczeń aplikacji. Każda kolejna bariera ma za zadanie zatrzymanie intruza, by nie przeniknął głębiej do sieci.

  3. Widoczność. Każda firma korzystająca z dostawcy usług bezpieczeństwa IT powinna mieć włączone monitorowanie swojego środowiska IT w czasie rzeczywistym. Wykrywanie incydentów 24×7 za pomocą sprawdzonego centrum operacji bezpieczeństwa pozwala wyprzedzić potencjalne zagrożenia. Takie monitorowanie to podstawa, aby skutecznie zapobiegać zaawansowanym cyberzagrożeniom, w tym również atakom z wykorzystaniem złośliwego oprogramowania, np. ransomware.

  4. Skrócenie czasu reakcji. Wczesne wykrycie ataku to tylko jedna strona medalu. Drugą – nie mniej istotną – jest pewność, że firma odpowiednio zareaguje w momencie zauważenia zagrożenia, czyli uruchomi przewidziane procedury działania. Pomoże w tym automatyzacja w rozwiązaniach zabezpieczających lub monitorujących, ale też przemyślana struktura powiadomień i przygotowany plan działania.

  5. Zgodności ze standardami bezpieczeństwa. Dokumenty, takie jak m.in. NIST Cybersecurity Framework, CIS Benchmark czy ISO/IEC 27001 powinny być dla dostawców IT zawsze punktem odniesienia i motywacją do ciągłego doskonalenia oraz stosowania najlepszych praktyk.

Dobre, czyli skutecznie zapobiegające zaawansowanym cyberzagrożeniom, zarządzanie bezpieczeństwem IT jest dziś koniecznością. Tylko organizacje, które przestrzegają zasad cyberhigieny, są w stanie zapewnić swoim klientom bezpieczne środowisko pracy i wysoki poziom ochrony.
 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Symetria PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne? Biuro prasowe
2025-01-02 | 09:50

Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?

Jak zminimalizować ryzyko niepowodzenia przy tworzeniu strony internetowej? Odpowiedzią na to pytanie może być prototyping – przygotowanie wstępnej wersji pozwoli zidentyfikować
IT i technologie Newline VEGA Pro – już w Polsce!
2024-12-31 | 15:00

Newline VEGA Pro – już w Polsce!

VEGA Pro to wysokoefektywny monitor interaktywny przygotowany na każde korporacyjne wyzwanie – luksusowy i elegancki. Urządzenie jest już dostępne w warszawskim showroomie Newline
IT i technologie Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
2024-12-31 | 12:20

Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB

Do oferty firmy Zalman trafiła właśnie nowa obudowa T4 Plus. To model dla oszczędnych konsumentów, którzy jednak cenią sobie porządne wykonanie oraz elegancki design. W

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen

Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują  wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.

Prawo

Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą

Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.

IT i technologie

Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii

– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.