Cyberoszuści żerują na Ukrainie
Najnowsze analizy Bitdefendera dotyczące trendów spamowych pokazują, że hakerzy się nie zatrzymują i wykorzystują konflikt na Ukrainie do prowadzenia działalności przestępczej. Systemy telemetryczne Bitdefender wykryły 18 marca kolejne już oszustwo związane z działalnością charytatywną. Oszuści wysyłają wiadomości e-mail, w których zwracają się do adresatów o pomoc w kryzysie humanitarnym i przekazanie darowizny do wskazanego portfela Bitcoin. Aż 86 oszukańczych e-maili wysłano z litewskich adresów IP. Co ciekawe, wiadomości nie posiadają żadnych błędów gramatycznych, a pierwsze dwa akapity są napisane bardzo przystępnym językiem. Jak się okazuje cyberprzestępcy skopiowali część tekstu zamieszczonego 25 lutego na Fortune.com. Natomiast uwagę zwracają dwa ostatnie zdanie e-maila. Oprócz źle przygotowanego wniosku o przekazanie waluty cyfrowej, oszuści dodają dość kuriozalny zwrot, obiecując odszkodowanie „gdy tylko kryzys się skończy”.
Inną taktykę obrali napastnicy podszywający się pod „The Courage Fund” - fundację charytatywną z siedzibą w Singapurze. W przeciwieństwie do wcześniej zgłoszonych programów, które zawierały obrazy ukraińskiej flagi obok fałszywych adresów portfela kryptowalut, spamerzy wybierają alternatywną drogę – zachęcają odbiorców do kontaktu ze wskazanym adresem Gmail. Połowa tych wiadomości pochodzi z adresów IP w Republice Południowej Afryki. Oszuści wykorzystują oficjalne dane na temat ofiar i uchodźców oraz powołują się na kilka organizacji, które publicznie ogłosiły pomoc humanitarną ofiarom wojny. Jednak nie do końca wiadomo w jaki sposób cyberprzestępcy chcą wykraść pieniądze.
Sklonowana strona United Help Ukraine i fałszywe finansowanie
Nowatorskie podejście cechuje grupę cyberprzestępczą podszywającą się pod organizację United Help Ukraine. Spamerzy wykorzystują adresy IP w Stanach Zjednoczonych, a oszukańcze wiadomości docierają do adresatów w Europie i Ameryce Północnej. Przycisk „wpłać teraz” odsyła potencjalne ofiary do sklonowanej wersji witryny United Help Ukraine. Fałszywa strona oferuje internautom możliwość przekazania jednorazowej darowizny w postaci kryptowalut. Inni oszuści udają, że zbierają darowizny dla Ukrainy za pośrednictwem fałszywej strony crowdfundingowej. Wiadomości są wysyłane z adresów IP w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Choć e-maile zredagowano w czterech językach (angielski, niemiecki, francuski, hiszpański), aż 40 proc. fałszywych e-maili trafiło do skrzynek odbiorczych Białorusinów. Oszukańcza witryna posiada sekcję darowizn z dwoma adresami portfela kryptograficznego w Bitcoin i Ethereum. Internauci mogą dodatkowo wypełnić formularz, podając imię i nazwisko, adres e-mail i deklarowaną kwotę darowizny, umożliwiając oszustom przeprowadzenie kolejnych ataków.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Jednorazowe opakowania z plastiku mają do 2030 roku zniknąć z lokali gastronomicznych. Przekonanie klientów do pojemników wielorazowych może być wyzwaniem
Unijne przepisy zobowiązują firmy z branży HoReCa do ograniczenia w perspektywie 2030 roku jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych i zastąpienia choć części z nich opakowaniami wielorazowymi. Choć wielu Europejczyków pozytywnie odnosi się do oferowania opakowań wielorazowych przez lokale gastronomiczne, zaangażowanie użytkowników w zwrot pojemników może się okazać wyzwaniem.
Handel
Zbliża się szczyt UE–Chiny. Głównym tematem spotkania będzie polityka handlowa, w tym cła

Unia Europejska i Chiny odpowiadają łącznie za niemal 30 proc. światowego handlu, ale Europa wciąż ma ogromny deficyt handlowy w wymianie z Państwem Środka. Ostatnio relacje między Pekinem a Brukselą były pełne napięć, choćby w kwestii europejskich ceł na elektryki, chińskich ograniczeń eksportu metali ziem rzadkich, czy braku równowagi w dostępie do rynków. Szczyt UE–Chiny odbędzie się ponad półtora roku po poprzednim.
Polityka
Dane statystyczne pomogą przyspieszyć rozwój turystyki. Posłużą również do promocji turystycznej Polski

Główny Urząd Statystyczny we współpracy z resortem turystyki buduje nowoczesny portal analityczny Turystyka+. To interaktywne narzędzie, które umożliwia śledzenie zmian i porównywanie danych. Celem projektu jest wsparcie rozwoju turystyki na wielu poziomach – nie tylko krajowym, ale również lokalnym i regionalnym. Ma on być pomocny zarówno w podejmowaniu decyzji politycznych dotyczących infrastruktury turystycznej, jak i dla przedsiębiorców, co ma się przełożyć na rozwój sektora i gospodarki.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.