Komunikaty PR

Czy koronawirus rozpędzi chmury?

2020-05-27  |  15:00

Komentarz Piotra Kaweckiego, Prezesa Zarządu ITBoom Sp. z o.o. 

Zgodnie z ostatnimi doniesieniami i planem prezentowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji chmura w sektorze publicznym będzie wdrażana znacznie szybciej, niż miało to miejsce dotychczas. Głównie dzięki skróceniu czasu przyjętych wcześniej procedur oraz determinacji rządzących do szybkiego
i skutecznego wykorzystania narzędzi informatycznych w administracji państwowej. Pierwsze przetargi w nowych czasach pandemii i ze znacznie uproszczonymi procedurami ruszyły parę dni temu. Rząd stara się nadrobić stracony czas, który biznes globalny efektywnie wykorzystuje do zbudowania przewagi rynkowej już od dobrych kilku lat. Narzędzia informatyczne, chmurowe rozwiązania umożliwiające całkowitą pracę zdalną są w gospodarce od dłuższego czasu. To czego nam było potrzeba to katalizatora zmian – ten pojawił się na przełomie roku 2019 i 2020 roku. Mowa oczywiście o wirusie COVID-19. To jemu zawdzięczamy rosnącą sprzedaż sprzętu mobilnego, a także rozwiązań IT dedykowanych pracy zdalnej w 100% opartych na chmurze.

Czyżby zatem Covid-19 rozpędzał chmurę?

Chmura znacznie przyspiesza, głównie dzięki wirusowi. Zdaniem wielu ekspertów jest to początek końca świata, jaki znaliśmy do tej pory. Wydaje się oczywiste, że inwestowanie w rozwiązania infrastruktury IT zorientowane głównie na tradycyjne myślenie o biznesie to już przeszłość. Mamy zatem do czynienia z początkiem całkiem nowego świata, w którym biznes będzie opierał się o innowacyjne narzędzia informatyczne osadzone w chmurze. Dadzą one możliwość pracy zdalnej przy pełnej kontroli tego procesu oraz zachowania najwyższych standardów bezpieczeństwa. Łańcuchy dostaw, sprzedaż, finanse, zarządzanie kadrami, raportowanie czasu pracy, obieg dokumentów to obszary które w obecnym kryzysie niejednego szefa przyprawiają o bezsenność. Narzędzia IT do wspomagania tych procesów nie są jednak z nami od wczoraj. Od dawna potrafimy je wykorzystywać, tyle że dotąd nie wszyscy odczuwali taką potrzebę.

Poza naturalnym oporem organizacji do wprowadzania innowacji, często barierę stanowiły też koszty. Zdaniem rynku chmura jest za droga, mimo że w ostatecznym rozrachunku się opłaca, to jej cena musi spaść – zwłaszcza w Polsce. Uważam jednak, że skoro podaż tej usługi wzrośnie to tym samym ceny potencjalnie spadną. Dodatkowe wsparcie państwa na tym polu poprzez np. dofinansowanie czy specjalne udogodnienia dla firm, które swoją pracę opierają na rozwiązaniach chmurowych, mogłyby pomóc zarówno w zwiększeniu sprzedaży tych rozwiązań, jak i znacznemu obniżeniu ich ceny. Zapewne pomogłoby to gospodarce i uodporniłoby ją na przyszłe zagrożenia, które przecież de facto nie znikną wraz z pokonaniem COVID-19.

Musimy teraz działać bardzo szybko, aby nasze firmy i gospodarka stanęły na czele odradzającego się świata. Jest to możliwe. Jesteśmy krajem, w którym implementuje się bardzo wiele rozwiązań IT. Dla przykładu nasza rodzima bankowość należy do jednej z najbardziej nowoczesnych na świecie. Dzięki rozwiązaniom internetowym, chmurze i wirtualnym doradcom jesteśmy dzisiaj w stanie zostać w domach. Za tym przykładem muszą podążać inne branże.

Rząd wykonał krok na drodze do szybkiego i skutecznego wdrożenia rozwiązań chmurowych. Pamiętajmy, że w biznesie takie wdrożenia wciąż trwają, a same rozwiązania są na wyciągnięcie ręki. Warto być konsekwentnym i wykonać kolejny ruch wspierający infrastrukturę, która pobudzi naszą gospodarkę do odrodzenia. Pamiętajmy, że po każdym kryzysie przychodzi wzrost. A my przecież chcemy być w jego awangardzie.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI? Biuro prasowe
2025-04-29 | 10:00

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 % i jest to drugi najwyższy wynik w Europie (wyżej jest jedynie Łotwa – 46%).* Polki od lat udowadniają,
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną
IT i technologie Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
2025-03-18 | 10:00

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce

Emitel S.A. intensyfikuje swoją działalność w Wielkopolsce. Spółka kontynuuje rozwój projektów na terenie całego kraju. Wśród ogólnopolskich,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Coraz więcej Polaków widzi korzyści płynące z obecności w UE. Co ósmy wciąż jednak nie potrafi ich wskazać

Członkostwo w UE cieszy się wśród Europejczyków rekordowo wysokim poparciem – wynika z tegorocznego Eurobarometru. Korzyści dla swojego kraju dostrzega 74 proc. obywateli Unii – to odsetek najlepszy od początku badań w 1983 roku. A w Polsce jest on jeszcze wyższy. Doceniamy przede wszystkim wkład UE w bezpieczeństwo, nowe możliwości zawodowe i rozwój gospodarczy kraju. Po 21 latach naszej obecności w UE wciąż jednak potrzebna jest europejska edukacja.

Polityka

Zmiany w obowiązku magazynowania gazu mogą obniżyć ceny surowca. To pomoże się przygotować do sezonu zimowego

Elastyczność bez zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego – tak nową propozycję przepisów dotyczących uzupełniania zapasów gazu przed sezonem zimowym określają jej inicjatorzy z Parlamentu Europejskiego. Europosłowie proponują nieznaczne zmniejszenie wymaganego poziomu zapełnienia magazynów i rozciągnięcie w czasie terminu, w którym trzeba spełnić ten obowiązek. Jak podkreśla Borys Budka, ma to zapobiec spekulacjom na rynku gazu i tym samym pomóc obniżyć ceny surowca.

Konsument

Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.