Dark web: drożeje dostęp do sieci korporacyjnej
W dark webie można kupić wiele bardzo dziwnych rzeczy, w tym dostęp do firmowych sieci. Badania przeprowadzone przez Positive Technologies pokazują, że w ostatnim czasie nastąpił znaczny wzrost zainteresowania tym specyficznym towarem.
Niektórzy cyberprzestępcy naruszają bezpieczeństwo firmowych sieci, choć nie atakują swoich ofiar. Dzieje się tak, ponieważ bardziej opłaca im się sprzedać cenne informacje w dark webie innym grupom przestępczym. Co ciekawe, hakerzy pobierają dodatkowe prowizje, jeśli sprzedane przez nich dane dostępowe pozwolą na przeprowadzenie udanego cyberataku. Według Positive Technologies w dark webie pojawia się coraz więcej pytań dotyczących możliwości zakupu dostępu do sieci korporacyjnych. W pierwszym kwartale bieżącego roku wzrost tego typu zapytań wyniósł 61 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem. Dostęp do sieci jest terminem o dość szerokim znaczeniu i może odnosić się do danych uwierzytelniających, exploitów wykorzystujących luki w zabezpieczeniach, oprogramowania i wielu innych. Badacze Positive Technologies przyznają, że w czwartym kwartale duża firma dysponowała przeciętnie pięćdziesięcioma punktami dostępowymi i ta liczba praktycznie nie zmieniła się od 2018 roku. Natomiast sami przestępcy rewidują swoje zwyczaj zakupowe w dark webie. Dwa lata temu największym zainteresowaniem cieszył się dostęp do pojedynczego serwera, za który trzeba było zapłacić 20 USD. Jednak począwszy od drugiej połowy 2019 roku rośnie popyt na dostęp do lokalnych sieci korporacyjnych, co automatycznie przekłada się na wzrost cen. Grupy przestępcze żądają 5000 USD za uprzywilejowany dostęp do lokalnej sieci, a prowizja za udany cyberatak wynosi nawet 30 proc.
- Dane Positive Technologies pozwalają nam lepiej zrozumieć nasilenie ataków ransomware. Przestępcy za stosunkowo niewielkie pieniądze mogą przeprowadzić atak, który przynosi im ogromne zyski. Warto zaznaczyć, że w pierwszej połowie bieżącego roku średnia wartość okupu wynosiła 111 tys. dolarów. Z kolei najbardziej narażone na ataki są małe i średnie firmy, ponieważ zwykle w trudnych czasach zmniejszają swój budżet na cyberbezpieczeństwo - mówi Mariusz Politowicz, z firmy Marken dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Jak wynika z badania Positive Technologies najwięcej cyberataków w pierwszej połowie bieżącego roku wymierzonych było przeciwko firmom oraz instytucjom ze Stanów Zjednoczonych (33 proc.), Włoch (5 proc.), Wielkiej Brytanii (5 proc.), Brazylii (4 proc.) oraz Niemiec (3 proc.).
Źródło: bitdefender.pl; marken.com.pl

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Coraz więcej Polaków widzi korzyści płynące z obecności w UE. Co ósmy wciąż jednak nie potrafi ich wskazać
Członkostwo w UE cieszy się wśród Europejczyków rekordowo wysokim poparciem – wynika z tegorocznego Eurobarometru. Korzyści dla swojego kraju dostrzega 74 proc. obywateli Unii – to odsetek najlepszy od początku badań w 1983 roku. A w Polsce jest on jeszcze wyższy. Doceniamy przede wszystkim wkład UE w bezpieczeństwo, nowe możliwości zawodowe i rozwój gospodarczy kraju. Po 21 latach naszej obecności w UE wciąż jednak potrzebna jest europejska edukacja.
Polityka
Zmiany w obowiązku magazynowania gazu mogą obniżyć ceny surowca. To pomoże się przygotować do sezonu zimowego

Elastyczność bez zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego – tak nową propozycję przepisów dotyczących uzupełniania zapasów gazu przed sezonem zimowym określają jej inicjatorzy z Parlamentu Europejskiego. Europosłowie proponują nieznaczne zmniejszenie wymaganego poziomu zapełnienia magazynów i rozciągnięcie w czasie terminu, w którym trzeba spełnić ten obowiązek. Jak podkreśla Borys Budka, ma to zapobiec spekulacjom na rynku gazu i tym samym pomóc obniżyć ceny surowca.
Konsument
Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.