Dlaczego warto ukryć adres IP w podróży i jak to zrobić
W podróży użytkownik smartfona bądź notebooka łączy się z bardzo dużą liczbą publicznych sieci Wi-Fi. Jego adres IP może służyć chociażby do śledzenia miejsca pobytu. Oczywiście można uniknąć takiej sytuacji ukrywając adres IP.
Za każdym razem, kiedy właściciel przenośnego terminala łączy się z Internetem, jego urządzeniu przypisywany jest adres IP, czyli ciąg cyfr i miejsc dziesiętnych identyfikujących urządzenie i lokalizację (kraj, miasto, aż do poziomu szczegółowości kodu pocztowego). Wraz ze zmianą pobytu adres IP odpowiednio się zmienia. Publiczny adres IP jest unikalny i widoczny dla wszystkich w Internecie.
Dlaczego warto ukrywać swój adres IP
Specjaliści z firmy Bitdefender wymieniają co najmniej kilka powodów, dla których warto rozważyć ukrycie adresu IP podczas pobytu poza domem.
- Użytkownik pozostaje anonimowy i utrudnia śledzenie swojej aktywności online oraz nie udostępnia danych osobowych.
- Zabezpieczenie przed profilowaniem i monitorowaniem. Ukrywanie adresu IP jest pierwszym krokiem do powstrzymania brokerów danych przed gromadzeniem informacji. W ten sposób unika się śledzenia przez instytucje rządowe. W wielu państwach organy ścigania bądź służby specjalne monitorują aktywność internatów, aby wytropić potencjalnych przestępców oraz dysydentów.
- Czasami dostęp do treści jest blokowany przez niektóre państwa. Niezależnie od tego czy chodzi o pracę bądź rozrywkę, cyfrowi nomadzi muszą omijać ograniczenia geograficzne, aby korzystać ze stron internetowych lub usług strumieniowania.
Jak ukryć swój adres IP podczas podróży?
Zdaniem specjalistów z Bitdefendera najbezpieczniejszą opcją jest skorzystanie z usługi VPN (Virtual Private Network), która szyfruje wszystkie dane wysyłane i odbierane przez urządzenie i kieruje ruch przez serwer w innej lokalizacji. Przykładem takiej usługo jest Bitdefender Premium VPN. Poza tym, że oferuje szeroki zakres funkcji i jest łatwy w użyciu, dysponuje ponad 4 tysiącami serwerów w ponad 49 krajach i miastach.
Jak ukryć adres IP za pomocą VPN?
- Wybór planu VPN
- Pobranie aplikacji VPN na urządzenie (Windows, Mac iOS i Android, do 10 urządzeń)
- Zainstalowanie aplikacji VPN i jej uruchomienie
- Wybór lokalizację serwera. Nowy adres IP będzie adresem tego serwera.
- Włączenie VPN
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.
Polityka
Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.
Przemysł
Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.