Escobar wziął na cel Androida
Badacze bezpieczeństwa z Cyble Research Labs zidentyfikowali złośliwe oprogramowanie Escobar. Jest to nowa, ulepszona wersja trojana Aberebot, który wykryto w połowie ubiegłego roku. Był to wyjątkowo aktywny i szkodliwy malware, bowiem jego obecność odnotowano w 140 instytucjach finansowych z 18 krajów. Escobar podszywa się pod znaną markę McAfee, używają jej w nazwie pliku McAfee9412.apk.
Podobnie jak inne trojany bankowe, Escobar nakłada fałszywe formularze logowania na ekran telefonu, aby nakłonić użytkownika do podania danych uwierzytelniających do aplikacji bankowości elektronicznej lub innych stron internetowych zorientowanych finansowo. Malware potrafi wykraść z zainfekowanego telefonu niemal wszystko - (dane kontaktowe, treść SMS-ów, pliki, dzienniki połączeń), w tym także kody uwierzytelniania wieloskładnikowego. Ponadto może też przejąć kontrolę nad zainfekowanymi urządzeniami z Androidem za pomocą VNC, nagrywając dźwięk i robiąc zdjęcia.
Cyble Research Labs ujawniło ofertę dewelopera stojącego za Escobarem opublikowaną w Darknecie. Opłata miesięczna za wykorzystanie trojana wynosi 3000 USD miesięcznie — a gdy nie będzie już wersji beta, wzrośnie do 5000 USD. Escobar jest dystrybuowany za pośrednictwem różnych źródeł, ale nie występuje na platformie Google Play.
- Użytkownicy smartfonów, którzy chcą uniknąć kontaktu z Escobarem, powinni zainstalować kompleksowe oprogramowanie zabezpieczające na swoim urządzeniu. Poza tym muszą unikać linków przychodzących na telefon, a przede wszystkim tych pochodzących z nieznanych źródeł. Idealnym rozwiązaniem jest korzystanie z Google Authenticator lub SMS-a na innym urządzeniu niż tego, którego używa się do przeprowadzania operacji finansowych. W ten sposób, nawet mając w ręku skradzione dane uwierzytelniające, napastnik nie będzie w stanie ominąć żądania 2FA - tłumaczy Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Specjaliści od bezpieczeństwa zalecają, aby regularnie sprawdzać wykorzystanie danych mobilnych przez aplikacje zainstalowane na smartfonie. Warto też obserwować alerty dostarczane przez programy antywirusowe oraz system operacyjny Android. Tego typu działania pozwalają stosunkowo szybko wykryć trojana. Natomiast, żeby się go pozbyć należy wyłączyć transmisję danych i wyjąć kartę SIM, a następnie przywrócić ustawienia fabryczne.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.
Polityka
Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.
Przemysł
Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.