Fala cyberataków uderza w europejski sektor energetyki wiatrowej
Cyberataki były wymierzone w trzy niemieckie firmy i wiele wskazuje na to, iż stoją za nimi cyberprzestępcy powiązani z Rosją. Zaatakowane przedsiębiorstwa nie przypisały incydentów do konkretnej grupy cyberprzestępczej, zaś Rosja konsekwentnie zaprzecza jakoby miała cokolwiek wspólnego z tymi zdarzeniami. Zdaniem ekspertów od cyberbezpieczeństwa przygotowanie, a następnie przeprowadzenie tego typu akcji jest trudne i wymaga specjalistycznej wiedzy.
Firmy będące celem ataków mają swoje siedziby w Niemczech. Deutsche Windtechnik specjalizuje się w konserwacji turbin wiatrowych. Napastnicy zhakowali systemy zdalnego sterowania obsługujące około 2 tysięcy turbin. Nie działały one przez dzień po ataku. Z kolei Nordex SE, firma zajmująca się projektowaniem, sprzedażą i produkcją turbin wiatrowych poinformowała, iż 31 marca wykryła cyberatak, który zmusił ich do zamknięcia systemów informatycznych. Do tego ataku przyznał się Conti - gang ransomware deklarujący wsparcie dla rosyjskiego rządu. Z kolei Enercon, również producent turbin wiatrowych, padł ofiarą cyberprzestępców niemal dokładnie w tym samym czasie, w którym wojska rosyjskie napadły na Ukrainę. Cyberatak uniemożliwił zdalne sterowanie 5800 turbinami wiatrowymi, choć działały one w trybie automatycznym.
Haker, któremu uda się zainfekować sprzęt przemysłowy kontrolujący turbiny wiatrowe, może manipulować maszynami i zatrzymać produkcję energii. Tego typu działania mogą zakłócić dostępność usług dla klientów i drastycznie obniżyć przychody wytwórców energii wiatrowej.
Według firmy Accenture hakerzy wykazują w ostatnim czasie ponadprzeciętne zainteresowanie amerykańskimi przedsiębiorstwami użyteczności publicznej, które dostarczają energię do Europy. W jednym z przedsiębiorstw zajmującym się przesyłaniem gazu skroplonego na Stary Kontynent odnotowano trzykrotny wzrosty skanowania sieci przez grupy zewnętrzne pod kątem występowania luk w systemach bezpieczeństwa.
- Napięcia polityczne wywierają wpływ na świat cybernetyczny, bowiem państwa rywalizują o dominację w sferze cyfrowej. Niewykluczone, że jedną z najczęściej używanych broni będzie „killware”, ponieważ może być stosowany przy użyciu podobnej taktyki, jak klasyczne APT. Poza tym jest skuteczny w przypadku ataków ukierunkowanych przeciwko sieciom energetycznym, wodociągom i ściekom oraz transportowi publicznemu, wywierając natychmiastowy wpływ na społeczności - ostrzega Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Natomiast Matthias Brandt, dyrektor Deutsche Windtechnik, apeluje o wprowadzenie wysokich standardów bezpieczeństwa, ponieważ wiele przemawia za tym, że rozwijający się sektor energii odnawialnej w nieodległej przyszłości stanie się jednym z ulubionych celów dla hakerów.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

60 proc. młodych Europejczyków jest optymistycznie nastawionych do przyszłości UE. Chcą mieć udział w kształtowaniu jej polityk
Tegoroczny Eurobarometr wskazuje, że sześciu na 10 młodych Europejczyków jest optymistycznie nastawionych do przyszłości UE i uważa, że ich kraje korzystają z obecności w Unii. Doceniają przede wszystkim swobodę podróżowania bez granic i paszportów. Jednocześnie deklarują chęć większego wpływu na kierunek, w którym rozwijana jest wspólnota, i wskazują na nowe wyzwania, przed którymi stoi ich pokolenie i którymi UE powinna się zająć.
Konsument
Branża pomp ciepła w Polsce odczuwa konsekwencje dezinformacji. Krążące mity zniechęcają do tej technologii

Przedstawiciele branży pomp ciepła biją na alarm: mity i dezinformacja krążące w przestrzeni publicznej, brak wystarczającego wsparcia informacyjnego rządu i nieprawidłowości w działalności nieuczciwych firm w poprzedniej edycji programu Czyste Powietrze – to główne przyczyny pogorszenia wizerunku tej technologii. Branża walczy z dezinformacją i stara się wzmacniać świadomość społeczną w zakresie ekologicznych i ekonomicznych korzyści z instalacji pomp ciepła. Jednocześnie podkreśla potrzebę kompleksowych działań ze wsparciem rządu.
Handel
W UE trwa dyskusja o większej kontroli przesyłek e-commerce o wartości poniżej 150 euro. Zwolnienie z cła jest nadużywane

Do Europy w ubiegłym roku trafiło ok. 4,5 mld przesyłek e-commerce o niskiej wartości, czyli poniżej progu 150 euro, który zwalnia z cła. To dwa razy więcej niż w 2023 roku. W 65 proc. przypadków wartość przesyłki jest zaniżana właśnie z uwagi na politykę celną, co zdaniem instytucji unijnych jest naruszeniem uczciwej konkurencji. W dodatku wiele z tych produktów nie spełnia norm bezpieczeństwa czy norm środowiskowych wymaganych w Europie. Dlatego trwa dyskusja nad tym, jak zwiększyć kontrolę nad wpływającymi z zagranicy paczkami.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.