Fedora 38 Beta już dostępna
Fedora Project ogłosiła dostępność Fedora Linux 38 Beta - najnowszej wersji systemu operacyjnego rozwijanego w duchu wolnego i otwartego oprogramowania. Fedora Linux 38 Beta odzwierciedla potrzeby społeczności Fedora dotyczące innowacji w obszarze stacji roboczej, zabezpieczeń i rozwiązań deweloperskich. Użytkownicy mogą spodziewać się udostępnienia finalnej wersji pod koniec kwietnia.
Najważniejsze cechy wersji Fedora 38 Beta:
Fedora Workstation
Poprzednie iteracje funkcji zewnętrznego repozytorium Fedora Workstation zapewniały użytkownikom możliwość wyboru repozytoriów oprogramowania hostowanych przez podmioty zewnętrzne, w tym m.in. filtrowaną wersję repozytorium Flathub z dostępem do niewielkiej liczby aplikacji Flathub. W wersji Fedora 38 Workstation Beta zrezygnowano z tego filtrowania, zapewniając użytkownikom kompletną wersję Flathuba dostępną za pośrednictwem funkcji zewnętrznego repozytorium.
Ponadto Fedora 38 Workstation Beta zawiera obecnie GNOME 44. Użytkownicy mogą spodziewać się nowego ekranu blokady, sekcji aplikacji działających w tle w szybkim menu oraz usprawnień w obszarze konfiguracji ułatwień dostępu.
Funkcje zabezpieczeń
Wersja beta zawiera również szereg nowych funkcji zabezpieczeń. Pakiety są obecnie budowane z bardziej rygorystycznymi flagami kompilatora, które chronią przed przepełnieniem bufora. Menedżer pakietów RPM zamiast wewnętrznej implementacji wykorzystuje parser OpenPGP oparty na Sequoia.
Pozostałe aktualizacje
Aby poprawić komfort pracy deweloperów szukających możliwości zwiększenia wydajności aplikacji Linux, w oficjalne pakiety wbudowane zostały wskaźniki frameworka. Zaktualizowane zostały języki programowania i biblioteki, w tym Ruby 3.2, GCC 13, LLVM 16, Goland 1.20 i PHP 8.2.
W związku z tym, że udostępniona wersja to beta, użytkownicy muszą liczyć się z możliwością napotkania błędów i brakujących funkcji. W celu zgłaszania problemów wykrytych podczas testowania zapraszamy do kontaktu z zespołem Fedora ds. kontroli jakości za pośrednictwem listy mailingowej do celów testowania bądź za pośrednictwem kanału the #quality na Fedora Chat. Na dalszych etapach testowania najczęściej zgłaszane problemy będą monitorowane w kategorii „Częste błędy” na forum Ask Fedora. W przypadku wykrycia błędu lub problemu prosimy o zapoznanie się z informacją o sposobie zgłaszania błędów.
Szczegółowe informacje techniczne na temat nowych pakietów i usprawnień w wersji beta Fedory Linux 38 zawiera zestaw zmian Fedora Linux 38.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Rozszerzenie UE wśród priorytetów duńskiej prezydencji. Akcesja nowych państw może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa i gospodarki
Wraz z czerwcem kończy się druga polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. W ciągu sześciu miesięcy instytucja ta pod przewodnictwem Polski podejmowała działania na rzecz bezpieczeństwa, w wielu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym. Przede wszystkim doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków UE na obronność. Od 1 lipca pałeczkę przejmują Duńczycy, którzy zwrócą uwagę m.in. na obronę Bałtyku.
Transport
Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.