Fedora 38 Beta już dostępna
Fedora Project ogłosiła dostępność Fedora Linux 38 Beta - najnowszej wersji systemu operacyjnego rozwijanego w duchu wolnego i otwartego oprogramowania. Fedora Linux 38 Beta odzwierciedla potrzeby społeczności Fedora dotyczące innowacji w obszarze stacji roboczej, zabezpieczeń i rozwiązań deweloperskich. Użytkownicy mogą spodziewać się udostępnienia finalnej wersji pod koniec kwietnia.
Najważniejsze cechy wersji Fedora 38 Beta:
Fedora Workstation
Poprzednie iteracje funkcji zewnętrznego repozytorium Fedora Workstation zapewniały użytkownikom możliwość wyboru repozytoriów oprogramowania hostowanych przez podmioty zewnętrzne, w tym m.in. filtrowaną wersję repozytorium Flathub z dostępem do niewielkiej liczby aplikacji Flathub. W wersji Fedora 38 Workstation Beta zrezygnowano z tego filtrowania, zapewniając użytkownikom kompletną wersję Flathuba dostępną za pośrednictwem funkcji zewnętrznego repozytorium.
Ponadto Fedora 38 Workstation Beta zawiera obecnie GNOME 44. Użytkownicy mogą spodziewać się nowego ekranu blokady, sekcji aplikacji działających w tle w szybkim menu oraz usprawnień w obszarze konfiguracji ułatwień dostępu.
Funkcje zabezpieczeń
Wersja beta zawiera również szereg nowych funkcji zabezpieczeń. Pakiety są obecnie budowane z bardziej rygorystycznymi flagami kompilatora, które chronią przed przepełnieniem bufora. Menedżer pakietów RPM zamiast wewnętrznej implementacji wykorzystuje parser OpenPGP oparty na Sequoia.
Pozostałe aktualizacje
Aby poprawić komfort pracy deweloperów szukających możliwości zwiększenia wydajności aplikacji Linux, w oficjalne pakiety wbudowane zostały wskaźniki frameworka. Zaktualizowane zostały języki programowania i biblioteki, w tym Ruby 3.2, GCC 13, LLVM 16, Goland 1.20 i PHP 8.2.
W związku z tym, że udostępniona wersja to beta, użytkownicy muszą liczyć się z możliwością napotkania błędów i brakujących funkcji. W celu zgłaszania problemów wykrytych podczas testowania zapraszamy do kontaktu z zespołem Fedora ds. kontroli jakości za pośrednictwem listy mailingowej do celów testowania bądź za pośrednictwem kanału the #quality na Fedora Chat. Na dalszych etapach testowania najczęściej zgłaszane problemy będą monitorowane w kategorii „Częste błędy” na forum Ask Fedora. W przypadku wykrycia błędu lub problemu prosimy o zapoznanie się z informacją o sposobie zgłaszania błędów.
Szczegółowe informacje techniczne na temat nowych pakietów i usprawnień w wersji beta Fedory Linux 38 zawiera zestaw zmian Fedora Linux 38.
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
Prawo
Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.