Komunikaty PR

Firmowe IT staje się „multikulturowe”

2022-02-18  |  08:00
Biuro prasowe
Kontakt
Artur Kosior
ITBC Communication

Al. Księcia Poniatowskiego 1
03-901 Warszawa
artur_kosior|itbc.pl| |artur_kosior|itbc.pl
+48504327897
www.itbcgroup.pl

Firmowe IT staje się „multikulturowe”

Jednym z dominujących trendów 2022 roku w świecie technologii biznesowych jest wszechobecne tworzenie tzw. środowisk multi-cloud, a więc systemów IT zasilanych technologiami chmurowymi od wielu dostawców. Według najnowszej analizy Intricately – 2022 Cloud Infrastructure Market Report już blisko 80% dużych firm korzysta z usług minimum dwóch dostawców cloud computingu.

Mowa tu o przedsiębiorstwach zatrudniających ponad 25 tys. osób. Tutaj, wybór strategii multi-cloud jest zdecydowanie najczęściej spotykany, nie oznacza to jednak, że model ten nie jest już dzisiaj znany i stosowany przez mniejsze firmy.

Kolejny etap

Pośród firm średnich, a więc tych o skali zatrudnienia pomiędzy 250 a 1000 osób co piąta tworzy już „multikulturowe” środowiska IT w swoich organizacjach. Podobnie jest w przypadku startupów, gdzie odsetek podmiotów wybierających usługi chmurowe od więcej niż jednego dostawcy wyniósł 22%. Najmniejszą popularność trend ten ma jeszcze wśród przedsiębiorstw MŚP, gdzie systemy multi-cloud posiada 10% firm. - Tworzenie cyfrowych środowisk pracy w modelu wielochmurowym jest kolejnym, naturalnym etapem rozwojowym digitalizacji przedsiębiorstw. Przede wszystkim, dostrzegają w nim one możliwość uniknięcia tzw. vendor-locka a więc ryzyka „uzależnienia się” od rozwiązań wyłącznie jednego dostawcy. Ponadto, to szansa na połączenie możliwości i technologii oferowanych przez różne usługi chmurowe i skuteczny sposób na poradzenie sobie z niedostatkiem specjalistów IT, którzy powinni zarządzać cyfryzacją wielu wewnętrznych obszarów operacyjnych – tłumaczy Marcin Zmaczyński, Head of Marketing CEE w Aruba Cloud.

W Polsce, zgodnie o ostatnim opracowaniem Deloitte oraz PMR, pośród firm korzystających z rozwiązań cloud computingu, systemy IT typu multi-cloud miało na swoim „pokładzie” 16% przedsiębiorstw. Jako główne argumenty przemawiające za sięganiem po narzędzia kilku różnych dostawców, przedsiębiorcy z naszego kraju wymieniali większe bezpieczeństwo i gwarancję ciągłości funkcjonowania biznesu czy możliwość wynegocjowania lepszych cen od technologicznych partnerów. To jednak analiza jeszcze z 2020r. Ta zdecydowanie „świeższa”, przeprowadzona przez IBM pod koniec minionego roku, przedstawiła już zgoła odmienne wnioski. Wynika z niej, że dziś jedynie 7% cyfryzujących się bądź już zdigitalizowanych polskich firm używa usług chmurowych dostarczanych tylko przez jednego partnera, a blisko trzy czwarte mówi wprost, że takie ograniczanie się stanowi przeszkodę dla wydajności biznesu.

Jedni mają, drudzy (tłumnie) kupują

Z raportu Intricately wynika także, że obecnie na całym świecie jest niemal 12 milionów firm kupujących usługi chmurowe. Zdecydowana większość z nich to mikro i małe przedsiębiorstwa, co pokazuje, że to właśnie one – nie tylko w Polsce, ale również w skali globalnej – są obecnie w najbardziej aktywnej fazie cyfrowej transformacji. Duże organizacje zatrudniające powyżej 1000 osób stanowią zaledwie mniej niż 1% ogółu portfela aktywnie sięgających po chmurę. Firmy z sektora MŚP, liczące powyżej 10 pracowników odpowiadają za 13,5% zaś te najmniejsze, zrzeszające mniej niż 10 osób to aż ponad 84% nabywców rozwiązań cloud computingu jakich zidentyfikowali eksperci Intricately.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: ITBC Communication
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Generatywna sztuczna inteligencja m.in. w opinii Polaków to zrządzenie losu Biuro prasowe
2024-07-17 | 08:00

Generatywna sztuczna inteligencja m.in. w opinii Polaków to zrządzenie losu

Podczas gdy eksperci przewidują znaczące pozytywne skutki gospodarcze rozwoju sztucznej inteligencji generatywnej, nastroje społeczne nie są tak optymistyczne. Allianz Trade przedstawia wyniki
IT i technologie Lena Lighting partnerem oprogramowania DIALux
2024-07-17 | 01:00

Lena Lighting partnerem oprogramowania DIALux

DIALux jest nowoczesnym narzędziem, pozwalającym na projektowanie oświetlenia. To najchętniej wybierane oprogramowanie, umożliwiające zarówno rozlokowanie pojedynczych opraw, jak i
IT i technologie Długoterminowa umowa TomTom i Microsoft
2024-07-16 | 07:50

Długoterminowa umowa TomTom i Microsoft

TomTom (TOM2), specjalista w dziedzinie technologii geolokalizacji, ogłosił, że umacnia i rozszerza swoją współpracę z firmą Microsoft. Mapy i dane o ruchu drogowym TomTom będą

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Samorządowe budżety będą niezależne od rządowych zmian w podatkach. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 2025 roku

Obniżenie podatków, zwłaszcza PIT-u, zubożyło w ostatnich latach budżety polskich samorządów, szczególnie dużych miast. Nowy rząd po konsultacjach z jednostkami samorządu terytorialnego przedstawił w połowie lipca projekt nowej ustawy, zgodnie z którą dochody miast, gmin, powiatów i województw miałyby się opierać na udziale w dochodzie osób mieszkających i pracujących na danym obszarze, a nie w samych podatkach od osób fizycznych i prawnych. W ten sposób zmiany w opodatkowaniu nie będą się przekładać na wysokość wpływów do lokalnych budżetów i ułatwią planowanie inwestycji.

Finanse

Investors TFI: Hossa na giełdach nie skończy się przed 2026 rokiem. Wszystko będzie zależeć od trendu na Wall Street

Polska gospodarka w tym roku urośnie o 3–4 proc. po minimalnym wzroście w 2023 roku. To powinno się przełożyć na dobre wyniki polskich spółek, czyli również ich pozytywne notowania na giełdzie. Trend może zmienić jedynie wolta na Wall Street. Na nią jednak na razie się nie zanosi. Jednak za mniej więcej półtora roku amerykańscy przedsiębiorcy zaczną odczuwać skutki wysokich stóp procentowych, nawet jeśli Fed do tego czasu zdecyduje się na ich obniżki. Wtedy nastroje inwestorów mogą się odwrócić.

Konsument

Nie tylko Zielony, ale też Niebieski Ład. UE intensyfikuje wysiłki na rzecz ochrony zasobów wodnych

Europejski Komitet Regionów wezwał niedawno tworzącą się nową Komisję Europejską do prac nad Europejska Strategią Wodną i powołania komisarza odpowiedzialnego za zasoby wodne w UE. Impulsem do planowania zmian w tym obszarze ma być Blue Deal, czyli Niebieski Ład – inicjatywa stworzona w ubiegłym roku na wzór Zielonego Ładu. Przyspieszenie działań na rzecz ochrony zasobów wodnych to zdaniem ekspertów konieczność w obliczu coraz częstszych i poważniejszych susz, powodzi i problemów z dostępem do wody pitnej. Niebieski Ład ma być istotnym elementem dostosowywania się do zmian klimatu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.