González Byass ogranicza zużycie plastiku dzięki rozwiązaniom SAP
Linkleaders
Piotrkowska 148/150
90-631 Łódź
patrycja.kaleta|linkleaders.pl| |patrycja.kaleta|linkleaders.pl
505 223 994
https://www.linkleaders.pl/
Cyfryzacja to doskonałe narzędzie wspierające realizację celów ESG. To szczególnie ważne w branżach takich jak FMCG, w których odpowiedzialność społeczna organizacji jest kluczowa dla szerokiego grona klientów. Cyfrowa odpowiedź na oczekiwania związane z bardziej zrównoważoną produkcją może być zdecydowana i przynosząca widoczne korzyści. Doskonale pokazuje to przykład produkującej wino firmy González Byass, która dzięki rozwiązaniom SAP z powodzeniem zredukowała zużycie plastiku.
Z danych SAP („Biznes napędzany cyfrowo. Rozwój w obliczu Przemysłu 5.0”) wynika, że 19 procent firm uważa, że wzmocnienie celu i misji firmy to wiodąca motywacja do poprawy cyfrowego zrównoważonego rozwoju w organizacji, a 16 procent wskazuje w tym kontekście na poczucie odpowiedzialności za środowisko. Jednocześnie aż 58 badanych managerów deklaruje, że ich firmy są świadome potrzeb w obszarze wypracowania strategii ESG. Niezależnie od tego, jakie czynniki decydują o wdrażaniu cyfrowych strategii i narzędzi, wspierających cele środowiskowe, faktem jest, że zmiana jest dynamiczna i widoczna. Napędzają ją także regulacje prawne, zarówno na poziomie europejskim, jak i ustawodawstwa poszczególnych państw.
González Byass to rodzinna firma, założona w 1835 roku w Jerez de la Frontera. Obecnie posiada 14 winnic w 12 głównych regionach winiarskich Hiszpanii, Chile i Meksyku. W jej misję i wizję wpisane jest generowanie pozytywnego wpływu na środowisko poprzez zrównoważony rozwój, co realizuje się m.in. poprzez program „Ludzie + Planeta” i strategię opracowaną zgodnie z wytyczonymi przez ONZ Celami Zrównoważonego Rozwoju (SDGs). Firma w świadomy sposób podjęła zatem wyzwanie ograniczenia zużycia plastiku. Tworzywo to jest wykorzystywane przez branżę na niektórych etapach produkcji wina, związanych z butelkowaniem, pakowaniem i transportem.
Aby zminimalizować tę skalę w swoich procesach, firma González Byass, z powodzeniem wdrożyła rozwiązanie SAP Responsible Design and Production. To wsparcie m.in. dla procesów z zakresu zarządzania oraz reagowania na nowe regulacje na kluczowych dla firmy rynkach, a także pozyskiwania i wykorzystywania danych produkcyjnych. Nowe rozwiązania pozwalają też firmie kontynuować drogę ku coraz bardziej zrównoważonej produkcji, ograniczając wykorzystanie w niej plastiku i tworzyw sztucznych.
„Troska o planetę, która dostarcza nam przecież esencję dla naszych produktów, ma fundamentalne znaczenie dla González Byass. Dlatego pracujemy nad kwestiami związanymi ze zrównoważonym rozwojem i wywieraniem pozytywnego wpływu. Zrównoważony rozwój, wraz z innowacjami, to dwa filary, na których opieramy się, aby osiągnąć nasz cel: maksymalną satysfakcję klienta. Technologia jest kluczowym narzędziem do osiągnięcia tego celu” – mówi Elisabet Braza Valle, head of SAP projects w González Byass.
W ramach polityki ochrony środowiska, mającej na celu zmniejszenie zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi, Unia Europejska (UE) wprowadziła w 2021 r. podatek od opakowań z tworzyw sztucznych. Hiszpania wdrożyła własne regulacje w 2023 r., opodatkowując opakowania plastikowe jednorazowego użytku oraz spalanie i składowanie odpadów, aby do 2030 roku wszystkie opakowania używane w kraju nadawały się do recyklingu.
Pracując nad zminimalizowaniem zużycia plastiku, firma González Byass zobowiązała się do zrównoważonego zaopatrzenia w całym łańcuchu wartości i przeprowadzała regularne oceny dostawców. Zastąpiła już plastikowe taśmy opakowaniowe papierowymi, używa drewnianych i korkowych zamknięć do butelek oraz stosuje bardziej zrównoważone alternatywy dla tworzyw sztucznych, takie jak bioplastik wykonany z trzciny cukrowej. González Byass kupuje również kartony i drewno z certyfikowanych upraw. Środki te pomogły odzyskać i poddać recyklingowi 99% generowanych odpadów.
Rozwiązanie SAP Responsible Design and Production, wdrożone z pomocą partnera technologicznego Minsait, umożliwia firmie dokładne obliczanie stawek i podatków w celu zapewnienia zgodności ze wszystkimi przepisami na kluczowych rynkach, optymalizację wyboru materiałów w oparciu o zobowiązania biznesowe i znaczne zmniejszenie przyszłego ryzyka regulacyjnego. SAP Responsible Design and Production to także możliwości monitorowania, mierzenia i działania na podstawie danych dotyczących tworzyw sztucznych, dzięki czemu firma może podejmować świadome decyzje, dotyczące eliminacji odpadów i regeneracji otoczenia.
González Byass ma teraz lepszy wgląd w materiały dostawców, zarówno zajmujących się opakowaniami, jak i materiałami pomocniczymi, które wykorzystuje w swojej ofercie. Może intuicyjnie uporządkować te informacje i powiązać je z ilością jednostek wprowadzanych na rynek dla każdego produktu.
Dzięki centralizacji danych ERP w rozwiązaniu SAP Responsible Design and Production, González Byass ma dostęp do informacji w czasie rzeczywistym dotyczących produkcji we wszystkich krajach, w których prowadzi działalność, co pomaga szybko i dokładnie sporządzać deklaracje środowiskowe dla każdego obszaru. Ponadto firma jest teraz w stanie mierzyć i śledzić przepływ materiałów, których używa oraz kontrolować ich wpływ na wskaźniki KPI w zakresie podatków i zrównoważonego rozwoju.
Gonzalez Byass jest laureatem nagrody SAP Sustainability Innovation Award 2024. To osiągnięcie pokazujące, że firma jest postrzegana jako lider zrównoważonego rozwoju w branży. Jej zaangażowanie w zrównoważony rozwój i innowacje w branży zostało docenione, a projekt pokazuje, jak wdrażać zrównoważone praktyki i technologie, prowadząc do pozytywnego wpływu na środowisko i społeczeństwo.
Przyszłość zrównoważonego rozwoju nie zależy wyłącznie od jednej grupy interesariuszy. Aby osiągnąć realne zmiany, konieczny jest nacisk zarówno ze strony regulacji państwowych, jak i konsumentów oraz biznesu.

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.