Komunikaty PR

Hakerzy wyczyścili bazy MongoDB

2020-07-07  |  01:00
Biuro prasowe

 

Nieznani napastnicy zaatakowali niezabezpieczone serwery z bazami MongoDB.  Atak został wykryty przez badacza GDI Foundation, Victora Geversa.

Atak zaczął się dość niewinnie. Hakerzy usunęli dane ze źle skonfigurowanej bazy MongoDB i zażądali okupu w wysokości 0,015 BTC (około 136 USD). Prawdopodobnie była to faza testowa ataku. Wkrótce potem cyberprzestępcy rozpoczęli skanowanie serwerów z DB Mongo, poszukując źle zabezpieczonych systemów. W rezultacie udało im się usunąć rekordy na 22 tysiącach baz danych, co stanowi niemal 47 proc. spośród wszystkich baz MongoDB dostępnych online. W każdym z tych przypadków napastnicy zagrozili, że jeśli w ciągu 48 godzin nie otrzymają 0,015 BTC  za przywrócenia systemu do działania, ujawnią pozyskane informacje oraz powiadomią odpowiednie instytucje o naruszeniu RODO.

Większość skasowanych zasobów to środowiska testowe, ale utraciły również dane produkcyjne i z pewnością będą dążyli do tego, aby  je odzyskać.

 

  • Wiele wskazuje na to, że znaczna część poszkodowanych zdecyduje się zapłacić okup, tym bardziej, że w tym przypadku nie jest on wygórowany. Trudno jednoznacznie stwierdzić czy mamy do czynienia z nową strategią cyberprzestępców. Równie dobrze może być to jednostkowy przypadek, tym bardziej, że sam atak nie był zbyt wyrafinowany. Nie ma też żadnej gwarancji, że po wniesieniu opłaty dane wrócą do właścicieli. My zawsze stoimy na stanowisku, by nie ulegać szantażowi - mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.

 

Pewnego rodzaju wątpliwości budzi zasięg incydentu. Victor Gevers zauważa, że wyszukiwarka Shodan wskazała na 15 tys. zaatakowanych baz danych MongoDB, a Binary Edge naliczył ich 23 tys. 

 

MongoDB zalicza się do nierelacyjnych baz danych, napisanych w języku C++. Charakteryzuje się dużą skalowalnością, wydajnością oraz brakiem ściśle zdefiniowanej struktury. MongoDB sprawdza się w środowiskach składających się z wielu serwerów, znajduje zastosowania przy obsłudze danych w czasie rzeczywistym i dużych serwisach internetowych.

 

Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie PREZENTACJA STRATEGII THORIUM SPACE Biuro prasowe
2024-05-16 | 10:30

PREZENTACJA STRATEGII THORIUM SPACE

UNLEASH SPACE CONNECTIVITY WITH THORIUM SPACE - PREZENTACJA OSIĄGNIĘĆ I STRATEGII SPÓŁKI Już 21 maja w gmachu Muzeum Wojska Polskiego na warszawskiej Cytadeli, odbędzie
IT i technologie Antonio La Rosa nowym B2B Sales Lead firmy Motorola na rynku EMEA
2024-05-16 | 10:00

Antonio La Rosa nowym B2B Sales Lead firmy Motorola na rynku EMEA

16 maja 2024 r. - Motorola ogłosiła, że Antonio La Rosa został mianowany na stanowisko B2B Sales Lead grupy MBG (Mobile Business Group) na region EMEA (Europa, Bliski Wschód oraz
IT i technologie Nowe badanie Salesforce - MŚP lepiej sobie radzą z AI niż duże firmy
2024-05-16 | 09:51

Nowe badanie Salesforce - MŚP lepiej sobie radzą z AI niż duże firmy

Niedawna ankieta przeprowadzona wśród 600 specjalistów IT ujawniła, że małe i średnie firmy (sektor MŚP) są bardziej przekonane do sztucznej inteligencji i korzyści z niej

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Regionalne

Start-upy mogą się starać o wsparcie. Trwa nabór do programu rozwoju innowacyjnych pomysłów na biznes

Trwa nabór do „Platform startowych dla nowych pomysłów” finansowany z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021–2027. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wybrała sześć partnerskich ośrodków innowacji, które będą oferować start-upom bezpłatne programy inkubacji. Platformy pomogą rozwinąć technologicznie produkt i zapewnić mu przewagę konkurencyjną, umożliwią dostęp do najlepszych menedżerów i rynkowych praktyków, ale też finansowanie innowacyjnych przedsięwzięć. Każdy z partnerów przyjmuje zgłoszenia ze wszystkich branż, ale także specjalizuje się w konkretnej dziedzinie. Jest więc oferta m.in. dla sektora motoryzacyjnego, rolno-spożywczego, metalowo-maszynowego czy sporttech.

Transport

Kolej pozostaje piętą achillesową polskich portów. Zarządy liczą na przyspieszenie inwestycji w tym obszarze

Nazywane polskim oknem na Skandynawię oraz będące ważnym węzłem logistycznym między południem i północą Europy Porty Szczecin–Świnoujście dynamicznie się rozwijają. W kwietniu 2024 roku wydano decyzję lokalizacyjną dotycząca terminalu kontenerowego w Świnoujściu, który ma szansę powstać do końca 2028 roku. Zdaniem ekspertów szczególnie ważnym elementem rozwoju portów, podobnie jak w przypadku innych portów w Polsce, jest transport kolejowy i w tym zakresie inwestycje są szczególnie potrzebne. – To nasza pięta achillesowa – przyznaje Rafał Zahorski, pełnomocnik zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ds. rozwoju.

Polityka

Projekt UE zyskuje wymiar militarny. Wojna w Ukrainie na nowo rozbudziła dyskusję o wspólnej europejskiej armii

Wspólna europejska armia na razie nie istnieje, a w praktyce obronność to wyłączna odpowiedzialność państw członkowskich UE. Jednak wybuch wojny w Ukrainie, tuż za wschodnią granicą, na nowo rozbudził europejską dyskusję o potrzebie posiadania własnego potencjału militarnego. Jak niedawno wskazał wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Europa powinna mieć własne siły szybkiego reagowania i powołać komisarza ds. obronności, ponieważ stoi obecnie w obliczu największych wyzwań od czasu zakończenia II wojny światowej. – Musimy zdobyć własną siłę odstraszania i zwiększać wydatki na obronność – podkreśla europoseł Janusz Lewandowski.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.