Komunikaty PR

Inteligentne zarządzanie ruchem – jak rozwiązać problemy zakorkowanych miast?

2021-10-19  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

Miejskie arterie pełne aut stojących w wielokilometrowych krokach, spaliny wydobywające się z rur wydechowych, ruch z prędkością 5 km/h, zdenerwowani kierowcy, odgłosy klaksonów – tak wygląda codzienność wielu osób próbujących dotrzeć rano do pracy lub wrócić z niej po południu. Sytuację zmieniła na chwilę pandemia koronawirusa. Mniej więcej półtora roku temu, wraz z pierwszym lockdownem, pracownicy przeszli na pracę zdalną. Ruch uliczny zauważalnie się zmniejszył, korki zniknęły. Jednak powoli wracamy do normalności, wracają też problemy z przepustowością miejskich ulic, wypadki i incydenty na drogach. Rozwiązań dostarcza technologia. Inteligentne systemy monitoringu są w stanie skutecznie wspomagać zarządzanie miejskim ruchem.

Migracje ludności z mniejszych ośrodków do miast nie ustają. Niemalże wszystkim współczesnym metropoliom rokrocznie przybywa ludności. Więcej mieszkańców nagromadzonych na małej przestrzeni oznacza więcej korków, co tworzy nowe wyzwania związane z zarządzaniem ruchem. Pandemia koronawirusa spotęgowała dodatkowo zjawiska wyludniania się centrów i suburbanizacji, czyli osiedlania się na mniej zatłoczonych terenach podmiejskich, co generuje większy ruch na obwodnicach i drogach dojazdowych do miasta. W korkach stoimy zatem nie tylko w centrum, ale i na obrzeżach. Jak temu zaradzić?

Inteligentne rozwiązania do zarządzania ruchem

Miejskie centra zarządzania ruchem działają 24h na dobę 7 dni w tygodniu – nadzorują ruch uliczny i monitorują drożność dróg. Wiele z nich korzysta już z zaawansowanych systemów monitoringu, które są w stanie szybko identyfikować incydenty i wspierać procesy zarządzania płynnością ruchu. Sieć kamer zapewnia podgląd wszystkich ważniejszych miejskich skrzyżowań, rond oraz punktów, w których dochodzi do zatorów, niebezpiecznych wypadków czy sytuacji odbiegających od normy. Operatorzy mogą dzięki temu natychmiast identyfikować problemy i w czasie rzeczywistym na nie reagować – wysyłając na miejsce odpowiednie służby lub regulując ustawienia sygnalizacji świetlnej. Inteligentne rozwiązania i urządzenia do zliczania pojazdów zbierają dane o natężeniu ruchu, które można później wykorzystać podczas planowania remontów, objazdów czy budowy nowej infrastruktury – mówi Konrad Badowski z Axis Communications.

Innowacje dla bardziej zrównoważonych miast

Stale narastające problemy związane z ruchem ulicznym dotykają każdego dnia miliony ludzi – mowa tutaj chociażby o zanieczyszczeniu powietrza, smogu czy hałasie. Na rynku dostępnych jest już jednak wiele innowacji, które mogą stanowić remedium na typowo miejskie problemy. Współczesne systemy monitoringu można wyposażyć w czujniki mierzące jakość powietrza czy poziom decybeli. Dodatkowo można je łatwo integrować z innymi urządzeniami i miejskimi systemami, np. systemem powiadomień, który generuje automatyczne alerty o zdarzeniach drogowych, stężeniu pyłów zawieszonych czy korkujących się ulicach. Jeden zsynchronizowany system zapewni pełniejszy obraz sytuacji.

Zarządzanie oparte o twarde dane

Mózgiem inteligentnych systemów zarządzania ruchem jest analityka. Pomaga bowiem łączyć dane z wielu źródeł, a to umożliwia tworzenie modeli, przewidywanie wąskich gardeł i precyzyjne planowanie. Odpowiednie oprogramowanie analityczne, oparte na technologii sztucznej inteligencji (AI) oraz wykorzystujące mechanizmy głębokiego uczenia, umożliwia przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym. Metadane o znaczeniu strategicznym są zaś na bieżąco wysyłane do centrum zażądania ruchem. Wszystkie te funkcje pozwalają lepiej rozumieć i przewidywać zachowania uczestników ruchu. Wprost przekłada się to na ograniczenie liczby incydentów i wypadków drogowych. – Ułatwia to pracę nie tylko operatorów zarządzających ruchem, ale może też skutecznie wspomagać działania ratowników medycznych, ekip technicznych i konserwacyjnych, czy w końcu władz miejskich, które w oparciu o twarde dane mogą podejmować lepsze decyzje. Zarządzanie w oparciu o dane staje się powoli standardem w miejskich spółkach. Za kilka-kilkanaście lat według tego modelu funkcjonować będą wszystkie urzędy i miejskie służby – dodaje Konrad Badowski.

Optymalna wydajność w każdych warunkach

Pojawia się również pytanie, w jaki sposób warunki zewnętrzne mogą wpłynąć na wydajność sieciowych rozwiązań wideo. Do monitorowania ulic nocą coraz powszechniej wykorzystywane sią kamery termowizyjne, które są w stanie niemalże bezbłędnie rozpoznawać osoby lub obiekty w każdych warunkach oświetleniowych. Miejskie systemy sieciowe wyposaża się dodatkowo w kamery i czujniki odporne na trudne warunki pogodowe, uszkodzenia czy ataki wandali. Odpowiednie obudowy zapewniają kamerom maksymalną trwałość i wydłużają ich żywotność. Producenci urządzeń nieustannie pracują nad ulepszeniami, dzięki którym kamery i czujniki będą mogły działać jeszcze sprawniej i jeszcze wydajniej.

- Kluczową funkcją każdego sieciowego systemu zarzadzania ruchem jest jego zdolność do dostarczania operatorom wysokiej jakości wiarygodnych danych o aktualnej sytuacji na drogach. Aby taki system spełnił swoje zadanie, musi być również łatwo integrowalny i kompatybilny z innymi miejskimi systemami. Kamery i inne urządzenia sieciowe powinny działać nawet w najtrudniejszych warunkach oświetleniowych i pogodowych. Warto zatem stawiać na sprzęt od sprawdzonego producenta – przekonuje Konrad Badowski.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce Biuro prasowe
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną
IT i technologie Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
2025-03-18 | 10:00

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce

Emitel S.A. intensyfikuje swoją działalność w Wielkopolsce. Spółka kontynuuje rozwój projektów na terenie całego kraju. Wśród ogólnopolskich,
IT i technologie Motorola na MWC 2025: kolejna generacja ekosystemu Smart Connect ze wsparciem moto ai
2025-03-03 | 12:05

Motorola na MWC 2025: kolejna generacja ekosystemu Smart Connect ze wsparciem moto ai

W zeszłym roku Motorola i Lenovo utworzyły ekosystem Smart Connect, aby umożliwić płynną współpracę smartfonów, tabletów oraz komputerów

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.

Prawo

Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.