IoT coraz częściej na celowniku hakerów
W gospodarstwach domowych pojawia się coraz więcej urządzeń pracujących w trybie online. Wiele z nich nie posiada odpowiednich zabezpieczeń, co sprawia, że stają się łakomym kąskiem dla hakerów.
Według firmy McKinsey na całym świecie co sekundę przybywa 127 nowych urządzeń podłączonych do globalnej sieci. Gartner przewiduje, że na koniec bieżącego roku będzie ich ponad 20 miliardów. Internet rzeczy (IoT) obejmuje całą masę produktów - konsole do gier, odtwarzacze multimedialne, routery, inteligentne lodówki, telewizory, różnego rodzaju czujniki, kamery, laptopy, smartfony i wiele innych. Problem polega na tym, że większość z nich nie posiada odpowiednich zabezpieczeń chroniących przed hakerami. Analitycy z Bitdefendera za taki stan rzeczy winią nie tylko użytkowników, ale również dostawców urządzeń.
- Firmy wprowadzające na rynek produkty IoT działają według trzech scenariuszy. W idealnym modelu producent przez wiele lat dba o aktualizację zabezpieczeń swojego produktu. Nie jest to jednak zjawisko powszechne. Znacznie częściej dostawcy oferują ograniczony poziom obsługi. Niestety, są też tacy, którzy zapominają o kliencie bardzo szybko, niedługo po uruchomieniu urządzenia - mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Domownicy najczęściej wychodzą z założenia, że ochrona sprzętu powinna sprowadzać się wyłącznie do instalacji oprogramowania antywirusowego na komputerach. To oznacza, że w gospodarstwie domowym pracuje przynajmniej kilka niezabezpieczonych urządzeń, podatnych na ataki hakerów. Bitdefeneder zwraca uwagę na fakt, iż w ostatnim czasie przestępcy zmienili strategię w zakresie ataków na użytkowników IoT. W latach 2017-2019 znaczące naruszenia bezpieczeństwa były związane z przeglądaniem stron internetowych (60 proc.) oraz spamem (34 proc.). Jednak w tym roku krajobraz zagrożeń na rynku IoT uległ wyraźnym zmianom. Z danych telemetrycznych Bitdefendera wynika, że 49 proc. zdarzeń związanych jest ze skanowaniem portów, zaś ataki DDoS stanowią około 10 proc. Powyższe wartości pokazują, że cyberprzestępcy nieustannie poszukują wrażliwych urządzeń IoT. Najczęściej skanowane są serwery NAS (33 proc.), odtwarzacze multimedialne (22 proc.), komputery PC (20 proc), inteligentne telewizory, w tym dekodery (13 proc.) O ile użytkownicy mogą uruchomić różnego rodzaju zabezpieczenia na laptopach, o tyle w przypadku innych urządzeń sprawy się nieco komplikują.
- Użytkownicy indywidualni mają do wyboru dwa rozwiązania. Jednym z nich jest wdrożenie inteligentnego routera, który posiada zintegrowane rozwiązania bezpieczeństwa. To pozwala sprawdzać luki w oprogramowaniu, blokować próby phishingu lub skanowania sieci, a także zwalczać ataki DDoS. Drugą opcją może być wdrożenie ochrony od strony dostawcy usług internetowych. Prodviderzy korzystają z profesjonalnych platform IoT Security, oferujących kompleksową ochronę sieci oraz ocenę jej podatności na ataki - doradza Mariusz Politowicz.
Źródło: bitdefender.pl; marken,com.pl
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.