Irańska grupa cyberprzestępcza APT34 zaatakowała firmę powiązaną z amerykańskim
Bitdefender oznajmia, że w ostatnim czasie odkryta została kampania phishingowa, która prawdopodobnie została przeprowadzona przez irańską grupę APT34. Celem ataku było zainfekowanie komputerów pracowników firmy Westat złośliwym oprogramowaniem.
Amerykanie na celowniku hakerów z APT34
Amerykańskie firmy i instytucje są częstym celem ataków APT34. Hakerzy z reguły starają się atakować duże organizacje, zwykle poprzez tak zwany phishing. Tym razem na celowniku cyberprzestępców znalazła się korporacja Westat. Firma ta swoje działania koncentruje wokół badań agencji rządowych Stanów Zjednoczonych, a także firm, fundacji oraz rządów stanowych i lokalnych.
Westat zaatakowany przez irańską grupę hakerów
Kampania phishingowa grupy ATP34 była bezpośrednio skierowana na pracowników Westat. Wiadomości phishingowe zawierały plik o nazwie “survey.xls”, który zaprogramowany był do używania makr, gdy te były domyślnie włączone. W sytuacji, gdy były one wyłączone użytkownicy komputerów byli pytani o pozwolenie na przeglądanie pliku. W momencie otwarcia zainfekowanego pliku nowa wersja złośliwego oprogramowania o nazwie TONEDEAF atakowała komputer.
„Westat zdaje sobie sprawę, że Intezer, firma zajmująca się analizą malware, czyli złośliwego oprogramowania zidentyfikowała złośliwy plik, który używał nazwy i logo przedsiębiorstwa Westat”. „Ten plik nie został utworzony, hostowany ani wysłany z serwerów Westat i prawdopodobnie jest to próba podszywania się pod markę i logo Westat”. Przedstawiciele przedsiębiorstwa zajmującego się badaniami agencji rządowych Stanów Zjednoczonych dodatkowo informują, że: „Nasz zespół ds. cyberbezpieczeństwa współpracuje z Intezer i innymi podmiotami, aby w pełni zrozumieć charakter tego zajścia. Będziemy nadal monitorować sytuację i odpowiednio reagować ”.
Jak zaatakowali hakerzy z APT34?
Z odkrycia wynika, że celem ataku było dostarczenie TONEDEAF, czyli obejścia, które pozwala operatorom złośliwego oprogramowania gromadzić dane, uruchamiać polecenia, a nawet przesyłać pliki i zarażać komputery innym malware jakim jest VALUEVAULT, czyli narzędziem do uwierzytelniania przeglądarki. - informuje Mariusz Politowicz, ekspert ds. bezpieczeństwa Bitdefender.
Atak APT34 został udaremniony, jednak należy się spodziewać, że nie jest to ostatnia próba przejęcia danych w ten sposób przez irańską grupę.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

60 proc. młodych Europejczyków jest optymistycznie nastawionych do przyszłości UE. Chcą mieć udział w kształtowaniu jej polityk
Tegoroczny Eurobarometr wskazuje, że sześciu na 10 młodych Europejczyków jest optymistycznie nastawionych do przyszłości UE i uważa, że ich kraje korzystają z obecności w Unii. Doceniają przede wszystkim swobodę podróżowania bez granic i paszportów. Jednocześnie deklarują chęć większego wpływu na kierunek, w którym rozwijana jest wspólnota, i wskazują na nowe wyzwania, przed którymi stoi ich pokolenie i którymi UE powinna się zająć.
Konsument
Branża pomp ciepła w Polsce odczuwa konsekwencje dezinformacji. Krążące mity zniechęcają do tej technologii

Przedstawiciele branży pomp ciepła biją na alarm: mity i dezinformacja krążące w przestrzeni publicznej, brak wystarczającego wsparcia informacyjnego rządu i nieprawidłowości w działalności nieuczciwych firm w poprzedniej edycji programu Czyste Powietrze – to główne przyczyny pogorszenia wizerunku tej technologii. Branża walczy z dezinformacją i stara się wzmacniać świadomość społeczną w zakresie ekologicznych i ekonomicznych korzyści z instalacji pomp ciepła. Jednocześnie podkreśla potrzebę kompleksowych działań ze wsparciem rządu.
Handel
W UE trwa dyskusja o większej kontroli przesyłek e-commerce o wartości poniżej 150 euro. Zwolnienie z cła jest nadużywane

Do Europy w ubiegłym roku trafiło ok. 4,5 mld przesyłek e-commerce o niskiej wartości, czyli poniżej progu 150 euro, który zwalnia z cła. To dwa razy więcej niż w 2023 roku. W 65 proc. przypadków wartość przesyłki jest zaniżana właśnie z uwagi na politykę celną, co zdaniem instytucji unijnych jest naruszeniem uczciwej konkurencji. W dodatku wiele z tych produktów nie spełnia norm bezpieczeństwa czy norm środowiskowych wymaganych w Europie. Dlatego trwa dyskusja nad tym, jak zwiększyć kontrolę nad wpływającymi z zagranicy paczkami.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.