Irańska grupa cyberprzestępcza APT34 zaatakowała firmę powiązaną z amerykańskim
Bitdefender oznajmia, że w ostatnim czasie odkryta została kampania phishingowa, która prawdopodobnie została przeprowadzona przez irańską grupę APT34. Celem ataku było zainfekowanie komputerów pracowników firmy Westat złośliwym oprogramowaniem.
Amerykanie na celowniku hakerów z APT34
Amerykańskie firmy i instytucje są częstym celem ataków APT34. Hakerzy z reguły starają się atakować duże organizacje, zwykle poprzez tak zwany phishing. Tym razem na celowniku cyberprzestępców znalazła się korporacja Westat. Firma ta swoje działania koncentruje wokół badań agencji rządowych Stanów Zjednoczonych, a także firm, fundacji oraz rządów stanowych i lokalnych.
Westat zaatakowany przez irańską grupę hakerów
Kampania phishingowa grupy ATP34 była bezpośrednio skierowana na pracowników Westat. Wiadomości phishingowe zawierały plik o nazwie “survey.xls”, który zaprogramowany był do używania makr, gdy te były domyślnie włączone. W sytuacji, gdy były one wyłączone użytkownicy komputerów byli pytani o pozwolenie na przeglądanie pliku. W momencie otwarcia zainfekowanego pliku nowa wersja złośliwego oprogramowania o nazwie TONEDEAF atakowała komputer.
„Westat zdaje sobie sprawę, że Intezer, firma zajmująca się analizą malware, czyli złośliwego oprogramowania zidentyfikowała złośliwy plik, który używał nazwy i logo przedsiębiorstwa Westat”. „Ten plik nie został utworzony, hostowany ani wysłany z serwerów Westat i prawdopodobnie jest to próba podszywania się pod markę i logo Westat”. Przedstawiciele przedsiębiorstwa zajmującego się badaniami agencji rządowych Stanów Zjednoczonych dodatkowo informują, że: „Nasz zespół ds. cyberbezpieczeństwa współpracuje z Intezer i innymi podmiotami, aby w pełni zrozumieć charakter tego zajścia. Będziemy nadal monitorować sytuację i odpowiednio reagować ”.
Jak zaatakowali hakerzy z APT34?
Z odkrycia wynika, że celem ataku było dostarczenie TONEDEAF, czyli obejścia, które pozwala operatorom złośliwego oprogramowania gromadzić dane, uruchamiać polecenia, a nawet przesyłać pliki i zarażać komputery innym malware jakim jest VALUEVAULT, czyli narzędziem do uwierzytelniania przeglądarki. - informuje Mariusz Politowicz, ekspert ds. bezpieczeństwa Bitdefender.
Atak APT34 został udaremniony, jednak należy się spodziewać, że nie jest to ostatnia próba przejęcia danych w ten sposób przez irańską grupę.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Unijne mechanizmy ułatwiają zwiększenie wydatków na obronność przez europejskie kraje NATO. Ważnym aspektem infrastruktura podwójnego zastosowania
Wydatki na obronność w krajach NATO mają wzrosnąć do 2035 roku do 5 proc. PKB. W dużej mierze będzie to możliwe dzięki Unii Europejskiej, która stworzyła ramy umożliwiające krajom członkowskim realizację celów NATO w zakresie obronności, nie tylko poprzez finansowanie i inwestycje, ale także poprzez elastyczność budżetową. – To pełna synergia, można powiedzieć, że Unia Europejska współfinansuje razem z państwami członkowskimi cele zdolnościowe NATO – ocenia Paweł Zalewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.
Ochrona środowiska
Rusza budowa lądowej infrastruktury dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Prąd z tych farm wiatrowych popłynie w 2027 roku

Ruszyła budowa lądowej infrastruktury dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 rozwijanych przez Equinor i Grupę Polenergia. To przede wszystkim baza serwisowa w Łebie i dwie stacje elektroenergetyczne. Jednocześnie trwają przygotowania do rozpoczęcia prac na morzu. Pierwszy prąd z obu projektów popłynie w 2027 roku, a w kolejce czeka morska farma wiatrowa Bałtyk 1 – największy i najbardziej zaawansowany projekt II fazy rozwoju offshore.
Edukacja
Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.