Irańska grupa cyberprzestępcza APT34 zaatakowała firmę powiązaną z amerykańskim
Bitdefender oznajmia, że w ostatnim czasie odkryta została kampania phishingowa, która prawdopodobnie została przeprowadzona przez irańską grupę APT34. Celem ataku było zainfekowanie komputerów pracowników firmy Westat złośliwym oprogramowaniem.
Amerykanie na celowniku hakerów z APT34
Amerykańskie firmy i instytucje są częstym celem ataków APT34. Hakerzy z reguły starają się atakować duże organizacje, zwykle poprzez tak zwany phishing. Tym razem na celowniku cyberprzestępców znalazła się korporacja Westat. Firma ta swoje działania koncentruje wokół badań agencji rządowych Stanów Zjednoczonych, a także firm, fundacji oraz rządów stanowych i lokalnych.
Westat zaatakowany przez irańską grupę hakerów
Kampania phishingowa grupy ATP34 była bezpośrednio skierowana na pracowników Westat. Wiadomości phishingowe zawierały plik o nazwie “survey.xls”, który zaprogramowany był do używania makr, gdy te były domyślnie włączone. W sytuacji, gdy były one wyłączone użytkownicy komputerów byli pytani o pozwolenie na przeglądanie pliku. W momencie otwarcia zainfekowanego pliku nowa wersja złośliwego oprogramowania o nazwie TONEDEAF atakowała komputer.
„Westat zdaje sobie sprawę, że Intezer, firma zajmująca się analizą malware, czyli złośliwego oprogramowania zidentyfikowała złośliwy plik, który używał nazwy i logo przedsiębiorstwa Westat”. „Ten plik nie został utworzony, hostowany ani wysłany z serwerów Westat i prawdopodobnie jest to próba podszywania się pod markę i logo Westat”. Przedstawiciele przedsiębiorstwa zajmującego się badaniami agencji rządowych Stanów Zjednoczonych dodatkowo informują, że: „Nasz zespół ds. cyberbezpieczeństwa współpracuje z Intezer i innymi podmiotami, aby w pełni zrozumieć charakter tego zajścia. Będziemy nadal monitorować sytuację i odpowiednio reagować ”.
Jak zaatakowali hakerzy z APT34?
Z odkrycia wynika, że celem ataku było dostarczenie TONEDEAF, czyli obejścia, które pozwala operatorom złośliwego oprogramowania gromadzić dane, uruchamiać polecenia, a nawet przesyłać pliki i zarażać komputery innym malware jakim jest VALUEVAULT, czyli narzędziem do uwierzytelniania przeglądarki. - informuje Mariusz Politowicz, ekspert ds. bezpieczeństwa Bitdefender.
Atak APT34 został udaremniony, jednak należy się spodziewać, że nie jest to ostatnia próba przejęcia danych w ten sposób przez irańską grupę.
Motorola sypie prezentami. Kup smartfon i odbierz słuchawki lub voucher
Nowe partnerstwo DXC Technology i SAP dla szybszego wdrażania innowacji w Polsce
AI w służbie analityki danych: nowe rozwiązania dla firm
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.