Komunikaty PR

IT mocną stroną Wrocławia

2024-10-25  |  10:00

Wrocław, jedno z najszybciej rozwijających się miast w Polsce, staje liderem branży IT. To właśnie Wrocław może pochwalić się najwyższą specjalizacją lokalną w zakresie usług IT w ramach sektora BPO, pośród największych miast w kraju, wyprzedzając Warszawę i Kraków. Pod względem liczby osób zatrudnionych w IT Wrocław z liczbą 20 500 pracowników i pracownic sektora, znajduje się na drugim miejscu w Polsce. Szybki sektora rozwój stymuluje lokalną gospodarkę i rynek pracy.

W wielu polskich miastach sektor IT stał się istotnym filarem lokalnej gospodarki, a jego rosnące znaczenie potwierdza współczynnik lokalizacji (LQ – location quotient). Wskaźnik ten mierzy, jak bardzo dany sektor jest rozwinięty w określonym mieście w porównaniu do średniej krajowej.

- Wrocław jest miastem, dla którego sektor IT jest tzw. specjalizacją lokalną. Opiera się to na współczynniku lokalizacji (LQ), który porównuje zatrudnienie w sektorze w danej lokalizacji, z całkowitą liczbą zatrudnionych i odnosi się do średniej wartości dla wszystkich lokalizacji w Polsce. Według danych ABSL Wrocław ma czwarty największy w Polsce współczynnik lokalizacji (2,27). Wyżej znajdują się Trójmiasto, Bydgoszcz i Katowice. Co istotne Wrocław plasuje się na pierwszej pozycji wśród miast tzw. Tier 1, co oznacza, że wyprzedza m.in. Warszawę i Kraków. To pokazuje, że w dłuższej perspektywie, sektor IT odegrał znaczącą rolę w ukształtowaniu obecnej struktury gospodarczej Wrocławia. Najlepszym dowodem jest obecność firmy Capgemini w TOP 5 największych inwestorów w mieście – komentuje Maciej Borkowski, lider wrocławskiego chaptera ABSL.

- Capgemini jest obecne we Wrocławiu od 20 lat, a zmiany, jakie zaszły w tym czasie w mieście, szły w parze z rozwojem naszej firmy. Wrocław, który początkowo był lokalnym centrum outsourcingu IT, przekształcił się w tętniący życiem hub technologiczny, przyciągający talenty z całego świata. Widzimy, jak zmieniały się potrzeby rynku pracy – na początku nasz zespół składał się głównie z programistów z maksymalnie pięcioletnim doświadczeniem, realizujących projekty dla niemieckich firm, często na miejscu u klientów. Dziś Wrocław, podobnie jak Capgemini, jest ośrodkiem nowoczesnych technologii, a my pełnimy rolę doradcy, oferując złożone rozwiązania technologiczne. Zatrudniamy już nie tylko specjalistów IT, ale także ekspertów z dziedziny biznesu, odpowiadając na rosnące potrzeby firm, które szukają kompleksowego wsparcia w transformacji cyfrowej – mówi Grzegorz Wołodko, Vice President, Head of GDC Application Business Line w Capgemini Polska.

Hub IT

Wrocław wyrasta na jeden z najważniejszych ośrodków IT w Polsce, zajmując drugą pozycję pod względem liczby osób zatrudnionych w centrach technologicznych. Obecnie w lokalnym sektorze IT pracuje około 20,5 tysiąca osób, co potwierdza jego kluczową rolę na krajowej scenie technologicznej. Dynamiczny rozwój Wrocławia przyciąga zarówno międzynarodowe inwestycje, jak i wysoko wykwalifikowanych specjalistów i specjalistki, umacniając jego pozycję jako technologicznego lidera w Polsce. Ten dynamiczny rozwój świadczy o atrakcyjności Wrocławia jako lokalizacji dla inwestorów, którzy cenią sobie nie tylko dostęp do wykwalifikowanej kadry, ale także rozwiniętą infrastrukturę i współpracę z lokalnymi ośrodkami naukowymi.

- Z perspektywy Capgemini Wrocław już 20 lat temu był bardzo atrakcyjną lokalizacją ze względu na bliskość Niemiec. To właśnie tam znajdowała się zdecydowana większość naszych klientów. We Wrocławiu również łatwiej niż w innych największych miastach Polski, było rekrutować talenty z językiem niemieckim na zaawansowanym poziomie. Obecnie grupa naszych klientów jest znacznie szersza i obejmuje większość krajów zachodnich, jednak Wrocław jest dla nas wciąż jedną z kluczowych lokalizacji. Na pewno doceniamy współpracę z lokalnym środowiskiem naukowym, która pozwala nam tworzyć dedykowane kierunki studiów i współtworzyć wysoko cenioną pulę talentów – mówi Grzegorz Wołodko.

Wzrost zatrudnienia i wpływ na lokalny rynek pracy

Rozwój sektora IT przekłada się na znaczące korzyści dla lokalnej gospodarki. Oprócz tworzenia nowych miejsc pracy w centrach sektor generuje także liczne stanowiska w branżach wspierających, takich jak gastronomia czy transport.

- Wpływ firm sektora usług biznesowych na lokalny rynek pracy mocno wykracza poza bezpośrednie zatrudnienie. Biznes stymuluje rozwój gospodarczy miasta, tworząc dodatkowe miejsca pracy w wielu branżach. Wrocławskie Capgemini zatrudniając bezpośrednio 2400 osób, szacunkowo generuje w sumie około 4300 miejsc pracy(1). To dowodzi, jak istotną rolę odgrywa branża IT w kształtowaniu lokalnej ekonomii – mówi Piotr Siuda, Vice President, Head of Financial Services w Capgemini Polska.

Przyszłość IT we Wrocławiu

Sektor IT we Wrocławiu ma przed sobą perspektywy dalszego, dynamicznego rozwoju. Miasto przyciąga inwestorów swoją zdolnością do wdrażania zaawansowanych technologii i innowacyjnych rozwiązań. W nadchodzących latach kluczową rolę odegrają m.in. technologie analizy danych, takie jak Snowflake, platformy low-code oraz inicjatywy związane z GenAI, czy ESG, które zyskują na znaczeniu w strategiach globalnych firm.
Nowe technologie stanowią kluczowy motor napędowy dla wielu branż, a ich rozwój w nadchodzących latach będzie obejmował różnorodne obszary.

- Patrząc w przyszłość, widzę znaczący potencjał rozwoju sektora IT we Wrocławiu dla wiodących firm sektora finansowego, banków i ubezpieczycieli, dotyczy to oczywiście również Capgemini. Firmy sektora finansowego, szczególnie globalne banki inwestycyjne, będą musiały zmierzyć się z wyzwaniami związanymi z rosnącymi kosztami nie tylko tworzenia, ale i utrzymania systemów legacy oraz m.in. z niskim pokryciem testami systemów i platform integracyjnych w tej branży, opartych głównie na Javie. W centrum uwagi znajdą się również kwestie bezpieczeństwa związane z migracjami i refaktoryzacjami kodu oraz automatyzacją procesów. Dodatkowo kolejne wdrożenia technologii blockchain będą kluczowe w zapewnianiu bezpiecznych transakcji i ochronie danych. Wiemy też już, że w najbliższych latach będziemy więcej pracować z technologiami no-code i low-code. We wszystkich wymienionych zmianach kluczową rolę odegrają centra nowoczesnych usług biznesowych, zajmując pozycję doradców i liderów transformacji technologicznych – mówi Piotr Siuda.

- W najbliższym czasie z pewnością będziemy rozwijać się z w zakresie współpracy z klientami działającymi w obszarach takich jak logistyka, automotive, telekomunikacja oraz sektor publiczny zwłaszcza w instytucjach związanych z obronnością. Już teraz w tych branżach mamy wielu klientów. To tutaj zmiany technologiczne są najbardziej potrzebne. Niektóre z tych firm to pionierzy technologiczni, podczas gdy inne potrzebują eksperckiego wsparcia w doborze nowoczesnych narzędzi, takich jak te, które wykorzystują GenAI, aby maksymalizować efekty biznesowe. Obecnie kluczowe jest nie tylko wdrażanie nowych technologii, ale przede wszystkim ich odpowiedni i spersonalizowany dobór. W naszym centrum R&D tworzymy rozwiązania razem z klientami tak, aby miały, jak najlepsze zastosowanie w realiach biznesowych – dodaje Grzegorz Wołodko.

- Stale obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na osoby mające doświadczenie zawodowe w obszarach takich jak Cloud, Big Data czy GenAI. Chcemy zatrudniać inżynierów danych z kilkuletnim doświadczeniem w pracy na platformach takich jak Azure i AWS oraz ze znajomością narzędzi, takich jak Snowflake czy Databricks. Z perspektywy 20 lat wyraźnie widać, jak rozwój sektora IT wpływa na Wrocław. To miasto stale ewoluuje, przyciągając zarówno technologiczne talenty, jak i globalnych graczy z branży. Wystarczy spojrzeć na takie miejsca jak Business Garden, gdzie mieści się nasze biuro – miasto dynamicznie się rozwija tak jak branża technologiczna. Polska, a w szczególności Wrocław, stała się jednym z kluczowych punktów na mapie europejskiego rynku IT, oferując firmom doskonałe warunki do wzrostu i innowacji – podsumowuje Mateusz Szutkowski, Managing Director Insights & Data Poland w Capgemini Polska.

1. Dane przygotowane przez ABSL na podstawie mnożnika EY.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne? Biuro prasowe
2025-01-02 | 09:50

Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?

Jak zminimalizować ryzyko niepowodzenia przy tworzeniu strony internetowej? Odpowiedzią na to pytanie może być prototyping – przygotowanie wstępnej wersji pozwoli zidentyfikować
IT i technologie Newline VEGA Pro – już w Polsce!
2024-12-31 | 15:00

Newline VEGA Pro – już w Polsce!

VEGA Pro to wysokoefektywny monitor interaktywny przygotowany na każde korporacyjne wyzwanie – luksusowy i elegancki. Urządzenie jest już dostępne w warszawskim showroomie Newline
IT i technologie Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
2024-12-31 | 12:20

Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB

Do oferty firmy Zalman trafiła właśnie nowa obudowa T4 Plus. To model dla oszczędnych konsumentów, którzy jednak cenią sobie porządne wykonanie oraz elegancki design. W

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

IT i technologie

W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]

Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.

Edukacja

Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami

Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.

Fundusze unijne

Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty

Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.