Jakie technologie przyciągają biznes? - raport firmy Endava
Technologia jest iskrą, która rozpala rewolucyjne zmiany w biznesie, wpływając na sposób w jaki firmy działają, konkurują i rozwijają się. Tempo rozwoju technologicznego osiągnęło bezprecedensowy poziom, w którym nowe rozwiązania szybko zyskują popularność, ale i równie nagle tracą na znaczeniu.
W obliczu nieuchronnych zmian kluczowe znaczenie dla organizacji ma rozróżnienie, które z nowych technologii mają potencjał transformacyjny, a które są tylko przemijającym trendem. Bierność nie wchodzi w grę - firmy nieustannie znajdują się na technologicznych rozdrożach, decydując się na przyjęcie nowych rozwiązań i pomysłów lub ryzykując pozostanie w tyle za konkurencją. Od sztucznej inteligencji po rzeczywistość rozszerzoną i komputery kwantowe - zestaw nowych technologii stale się powiększa, tworząc złożony wachlarz możliwości i wyzwań dla firm.
„Sztuczna inteligencja nadal postrzegana jest przez wielu jako technologia, która nie udowodniła jeszcze w pełni swojego potencjału. Także dlatego, że jej pełne wdrożenie wymaga w większości przypadków odpowiednio przygotowanych danych czy ewaluacji starszych technologii w działających już systemach. Ale generatywna sztuczna inteligencja dojrzała już na tyle, że jest w stanie zaoferować szybkie do wdrożenia rozwiązania, co razem z szerokim wachlarzem jej zastosowań sprawia, że biznes dostrzega w niej natychmiastową wartość z potencjałem dalszego rozwoju.” - Paweł Jankowski, Country Manager Endava Polska
Oto najważniejsze obecnie technologie i innowacje przyspieszające rozwój biznesu, według raportu „Emerging Tech Unpacked 2024”, który przeprowadzony został wśród 700 firm różnej wielkości na całym świecie:
#1 Sztuczna inteligencja nadal „królem” nowych technologii
Nic dziwnego, że technologie sztucznej inteligencji są kluczowe dla badanych organizacji. Tylko 1% respondentów nie jest zaznajomiony z sztuczną inteligencją lub sztuczną inteligencją generatywną, a mniej niż 3% twierdzi, że są one nieistotne dla ich działalności.
#2 Weryfikacja potencjału wirtualnej rzeczywistości
Podobnie jak w zeszłorocznym badaniu, organizacje są świadome istnienia Metaverse ale pozostają sceptyczne co do jego wykorzystania w swoich rozwiązaniach biznesowych.
#3 Dominacja danych
Nowoczesny biznes opiera się na posiadaniu wysokiej jakości danych i patrzeniu w przyszłość przez ich pryzmat. W związku z tymi i wieloma innymi korzyściami, big data i analityka predykcyjna znalazły się na trzecim i czwartym miejscu jako ważne priorytety wśród organizacji.
#4 Zainteresowanie IoT
Internet rzeczy (IoT), technologia dodana w zeszłorocznym raporcie, była wskazywana jako piąty priorytet w badaniu. Mimo że IoT istnieje już od jakiegoś czasu i nie jest tak modny jak inne innowacje to organizacje nadal dostrzegają jego atrakcyjność i zastosowania w biznesie. Czterdzieści procent respondentów już korzysta z IoT, co czyni go najczęściej wdrażaną technologią w tegorocznej ankiecie
Motorola sypie prezentami. Kup smartfon i odbierz słuchawki lub voucher
Nowe partnerstwo DXC Technology i SAP dla szybszego wdrażania innowacji w Polsce
AI w służbie analityki danych: nowe rozwiązania dla firm
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.