Jakie technologie przyciągają biznes? - raport firmy Endava
Technologia jest iskrą, która rozpala rewolucyjne zmiany w biznesie, wpływając na sposób w jaki firmy działają, konkurują i rozwijają się. Tempo rozwoju technologicznego osiągnęło bezprecedensowy poziom, w którym nowe rozwiązania szybko zyskują popularność, ale i równie nagle tracą na znaczeniu.
W obliczu nieuchronnych zmian kluczowe znaczenie dla organizacji ma rozróżnienie, które z nowych technologii mają potencjał transformacyjny, a które są tylko przemijającym trendem. Bierność nie wchodzi w grę - firmy nieustannie znajdują się na technologicznych rozdrożach, decydując się na przyjęcie nowych rozwiązań i pomysłów lub ryzykując pozostanie w tyle za konkurencją. Od sztucznej inteligencji po rzeczywistość rozszerzoną i komputery kwantowe - zestaw nowych technologii stale się powiększa, tworząc złożony wachlarz możliwości i wyzwań dla firm.
„Sztuczna inteligencja nadal postrzegana jest przez wielu jako technologia, która nie udowodniła jeszcze w pełni swojego potencjału. Także dlatego, że jej pełne wdrożenie wymaga w większości przypadków odpowiednio przygotowanych danych czy ewaluacji starszych technologii w działających już systemach. Ale generatywna sztuczna inteligencja dojrzała już na tyle, że jest w stanie zaoferować szybkie do wdrożenia rozwiązania, co razem z szerokim wachlarzem jej zastosowań sprawia, że biznes dostrzega w niej natychmiastową wartość z potencjałem dalszego rozwoju.” - Paweł Jankowski, Country Manager Endava Polska
Oto najważniejsze obecnie technologie i innowacje przyspieszające rozwój biznesu, według raportu „Emerging Tech Unpacked 2024”, który przeprowadzony został wśród 700 firm różnej wielkości na całym świecie:
#1 Sztuczna inteligencja nadal „królem” nowych technologii
Nic dziwnego, że technologie sztucznej inteligencji są kluczowe dla badanych organizacji. Tylko 1% respondentów nie jest zaznajomiony z sztuczną inteligencją lub sztuczną inteligencją generatywną, a mniej niż 3% twierdzi, że są one nieistotne dla ich działalności.
#2 Weryfikacja potencjału wirtualnej rzeczywistości
Podobnie jak w zeszłorocznym badaniu, organizacje są świadome istnienia Metaverse ale pozostają sceptyczne co do jego wykorzystania w swoich rozwiązaniach biznesowych.
#3 Dominacja danych
Nowoczesny biznes opiera się na posiadaniu wysokiej jakości danych i patrzeniu w przyszłość przez ich pryzmat. W związku z tymi i wieloma innymi korzyściami, big data i analityka predykcyjna znalazły się na trzecim i czwartym miejscu jako ważne priorytety wśród organizacji.
#4 Zainteresowanie IoT
Internet rzeczy (IoT), technologia dodana w zeszłorocznym raporcie, była wskazywana jako piąty priorytet w badaniu. Mimo że IoT istnieje już od jakiegoś czasu i nie jest tak modny jak inne innowacje to organizacje nadal dostrzegają jego atrakcyjność i zastosowania w biznesie. Czterdzieści procent respondentów już korzysta z IoT, co czyni go najczęściej wdrażaną technologią w tegorocznej ankiecie

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce

Motorola na MWC 2025: kolejna generacja ekosystemu Smart Connect ze wsparciem moto ai
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.