Jakie technologie przyciągają biznes? - raport firmy Endava
Technologia jest iskrą, która rozpala rewolucyjne zmiany w biznesie, wpływając na sposób w jaki firmy działają, konkurują i rozwijają się. Tempo rozwoju technologicznego osiągnęło bezprecedensowy poziom, w którym nowe rozwiązania szybko zyskują popularność, ale i równie nagle tracą na znaczeniu.
W obliczu nieuchronnych zmian kluczowe znaczenie dla organizacji ma rozróżnienie, które z nowych technologii mają potencjał transformacyjny, a które są tylko przemijającym trendem. Bierność nie wchodzi w grę - firmy nieustannie znajdują się na technologicznych rozdrożach, decydując się na przyjęcie nowych rozwiązań i pomysłów lub ryzykując pozostanie w tyle za konkurencją. Od sztucznej inteligencji po rzeczywistość rozszerzoną i komputery kwantowe - zestaw nowych technologii stale się powiększa, tworząc złożony wachlarz możliwości i wyzwań dla firm.
„Sztuczna inteligencja nadal postrzegana jest przez wielu jako technologia, która nie udowodniła jeszcze w pełni swojego potencjału. Także dlatego, że jej pełne wdrożenie wymaga w większości przypadków odpowiednio przygotowanych danych czy ewaluacji starszych technologii w działających już systemach. Ale generatywna sztuczna inteligencja dojrzała już na tyle, że jest w stanie zaoferować szybkie do wdrożenia rozwiązania, co razem z szerokim wachlarzem jej zastosowań sprawia, że biznes dostrzega w niej natychmiastową wartość z potencjałem dalszego rozwoju.” - Paweł Jankowski, Country Manager Endava Polska
Oto najważniejsze obecnie technologie i innowacje przyspieszające rozwój biznesu, według raportu „Emerging Tech Unpacked 2024”, który przeprowadzony został wśród 700 firm różnej wielkości na całym świecie:
#1 Sztuczna inteligencja nadal „królem” nowych technologii
Nic dziwnego, że technologie sztucznej inteligencji są kluczowe dla badanych organizacji. Tylko 1% respondentów nie jest zaznajomiony z sztuczną inteligencją lub sztuczną inteligencją generatywną, a mniej niż 3% twierdzi, że są one nieistotne dla ich działalności.
#2 Weryfikacja potencjału wirtualnej rzeczywistości
Podobnie jak w zeszłorocznym badaniu, organizacje są świadome istnienia Metaverse ale pozostają sceptyczne co do jego wykorzystania w swoich rozwiązaniach biznesowych.
#3 Dominacja danych
Nowoczesny biznes opiera się na posiadaniu wysokiej jakości danych i patrzeniu w przyszłość przez ich pryzmat. W związku z tymi i wieloma innymi korzyściami, big data i analityka predykcyjna znalazły się na trzecim i czwartym miejscu jako ważne priorytety wśród organizacji.
#4 Zainteresowanie IoT
Internet rzeczy (IoT), technologia dodana w zeszłorocznym raporcie, była wskazywana jako piąty priorytet w badaniu. Mimo że IoT istnieje już od jakiegoś czasu i nie jest tak modny jak inne innowacje to organizacje nadal dostrzegają jego atrakcyjność i zastosowania w biznesie. Czterdzieści procent respondentów już korzysta z IoT, co czyni go najczęściej wdrażaną technologią w tegorocznej ankiecie

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy
Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.
Bankowość
Grzyby rozkładające tekstylia nagrodzone w konkursie ING. 1 mln zł trafi na innowacyjne projekty dla zrównoważonych miast

Firma Myco Renew, która opracowała technologię rozkładającą tekstylia za pomocą grzybów, została laureatem siódmej edycji Programu Grantowego ING. Motywem przewodnim konkursu skierowanego do start-upów i młodych naukowców był tym razem zrównoważony rozwój miast i społeczności. Łącznie na nagrodzone innowacyjne projekty trafił 1 mln zł. Wśród nich są także bezzałogowe statki powietrzne dostarczające defibrylatory czy system do zbierania deszczówki w blokach.
Prawo
Trwają próby wzmocnienia dialogu społecznego. Niespokojne czasy wymuszają większe zaangażowanie społeczeństwa w podejmowanie decyzji

Według zapowiedzi szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen głos partnerów społecznych i dialog społeczny będą stały w centrum procesu decyzyjnego w Europie. Taki jest cel podpisanego w marcu Paktu na rzecz europejskiego dialogu społecznego. Potrzeba wzmocnienia głosu społeczeństwa jest również podkreślana na forum krajowym. Rząd planuje reformę Rady Dialogu Społecznego, by usprawnić pracę tej instytucji, a przedsiębiorcy wzywają do rzetelnego konsultowania ze stroną społeczną ustaw, które wychodzą z rządu.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.