Kamera Sony HDC-F5500 - już w Europie
Firma Sony zapowiedziała, że wiosną 2022 r. rozpoczną się dostawy do Europy kamer HDC-F5500. Najnowszy model z serii HDC doskonale sprawdzi się w obecnych systemach produkcji na żywo, a jego czuły przetwornik obrazu CMOS 4K Super 35 mm z technologią Global Shutter ułatwi uzyskanie obrazu o filmowym wyglądzie.
Kamera HDC-F5500, której wprowadzenie zapowiedziano w październiku 2021 r. w USA, jest kolejnym modelem z linii produktów HDC formy Sony, powszechnie używanych w branży. Nowy model zapewni duże możliwości nadawcom, którzy pragną połączyć filmowy look z ergonomią i modelami pracy znanymi dobrze z kamer systemowych Sony. Zastosowanie technologii Global Shutter eliminuje zniekształcenia dystorsyjne obiektów ruchomych i powstawanie jasnych pasów. W rezultacie kamera dobrze sprawdzi się przy pracy w trudnym oświetleniu, na przykład przy rejestracji koncertów live z szybko przemieszczającymi się światłami z laserów LED. Połączenie technologii Global Shutter z małą głębią ostrości doskonale sprawdzi się w produkcjach telewizyjnych na żywo z użyciem wirtualnego systemu ścian LED.
HDC-F5500 to pierwsza kamera S35mm wyposażona w sterowany silnikiem 8-stopniowy system filtrów szarych (ND). Systemem tym, zastosowanym wcześniej w cyfrowej kamerze filmowej Sony VENICE, można sterować zarówno bezpośrednio z główki kamerowej, jak i zdalnie z pomocą manipulatora. Do zalet systemu należy też dokładna kontrola nad głębią ostrości i rejestracją obrazu szybko poruszających się obiektów w silnym oświetleniu. Kolejną ważną cechą nowej kamery jest szeroki wybór przestrzeni rejestrowanych barw. Obsługa formatów BT.2020, S-Gamut3/S-Gamut3.cine i HLG rozszerza możliwości twórcze i pomaga uzyskać większy realizm. Zapewnia ponadto wysoki poziom zgodności z technologią rejestracji barw najpopularniejszych kamer Sony.
Jeśli chodzi o organizację pracy, nowy model można zintegrować z systemem produkcji na żywo Sony IP Live przy użyciu jednostek sterujących z serii HDCU-5500. Po dodaniu adaptera rozszerzającego IP HDCE-TX50 kamera HDC-F5500 znajdzie również zastosowanie w produkcjach zdalnych. Bezproblemowa współpraca z szerokim wachlarzem akcesoriów Sony ułatwia szybką integrację urządzenia i dostosowanie do wybranego modelu pracy.
Kamera HDC-F5500 jest w pełni zgodna z panelami zdalnego sterowania Sony, dzięki czemu inżynier wizji może na bieżąco wprowadzać zmiany w parametrach kamery i wyglądzie obrazu. Urządzenie współpracuje ponadto z opracowanym wcześniej przez Sony systemem organizacji pracy SR Live for HDR z krzywymi HLG i S-Log3, który na całym świecie zdobywa pozycję wiodącego rozwiązania do produkcji na żywo.
— Cieszymy się, że nowa kamera powiększy naszą ofertę produktów, które spełniają rosnący popyt na filmowy wygląd obrazu, zwłaszcza na europejskim rynku wydarzeń sportowych — mówi Norbert Paquet, dyrektor ds. produkcji na żywo w Sony Professional Solutions Europe. — Kamery Sony cieszą się renomą ze względu na połączenie zaawansowanej technologii z niezawodnością i trwałością. Stanowią dobry wybór z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju. Nowy model ma wiele innowacyjnych cech i możliwości adaptacji, dzięki którym bez wątpienia będzie służył klientom przez wiele lat.
Pierwsze wykorzystanie kamery HDC-F5500 przez klienta planowane jest podczas Montreux Jazz Festival, który odbędzie się w lipcu w Szwajcarii. Przetwornik CMOS 4K Super 35mm zapewni znakomitą jakość obrazu z całego festiwalu, od szerokich panoramicznych ujęć Jeziora Genewskiego, aż po zbliżenia artystów uczestniczących w wydarzeniu. Montreux Jazz Festival będzie pierwszym europejskim festiwalem wykorzystującym tę zaawansowaną kamerę. Realizacja obrazu dzięki nowej kamerze zyska nowe możliwości twórcze, a sam festiwal stanie się jednym z najbardziej zaawansowanych cyfrowo festiwali muzycznych na świecie.

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.
Polityka
Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.
Przemysł
Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.