Kraje europejskie najmniej narażone na cyberataki
Firma PasswordManagers.co przeanalizowała i oceniła 108 państw pod kątem ich narażenia na złośliwe ataki, w tym trojany, oprogramowanie ransomware, phishing czy cryptojacking.
Z raportu wynika, że cyberprzestępców najmniej powinni obawiać się Finowie, a w dalszej kolejności mieszkańcy Danii, Luksemburga, Australii oraz Estonii. Na przeciwległym biegunie znajdują się Myanmar, Etiopia, Palestyna i Wenezuela - to kraje najbardziej narażone na ataki cybernetyczne. Polska zajmuje w tej klasyfikacji 16 miejsce w Europie i 22 na świecie ze wskaźnikiem CEI o wartości 0,286 co oznacza, że zaliczamy się do krajów stosunkowo bezpiecznych z niskim ryzykiem zagrożeń, dla porównania lider tej klasyfikacji uzyskał ocenę 0.110.
- Pozycja Polski w tym zestawieniu nie jest zaskoczeniem. Na tle innych części świata prezentujemy się nie najgorzej, aczkolwiek 16 miejsce w Europie nie daje powodów do dumy. Za nami znalazły się między innymi takie państwa Białoruś, Armenia, Ukraina czy Gruzja, a wyprzedziły nas Chorwacja, Słowacja czy Słowenia. Tak czy inaczej raport PasswordManagers.co nie powinien usypiać naszej czujności, tym bardziej, że globalna ilość ataków cały czas przyrasta, a hakerzy nie skupiają swojej uwagi wyłącznie na krajach ciągnących się w ogonie rankingu – komentuje Mariusz Politowicz z firmy Marken dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.
PasswordManagers.com ocenia poziom zaangażowania krajów w zakresie walki z cyberprzestępczością na podstawie wprowadzonych przepisów prawnych, uwarunkowań technicznych, a także organizacji i współpracy organów państwa z biznesem. Największymi postępami na tym polu może pochwalić się Europa, gdzie 71 proc. krajów należy do grupy z niskim lub bardzo niskim stopniem zagrożenia na cyberataki, a średni wynik wynosi 0,329 proc. Ameryka Północna uzyskała drugi najniższy wynik narażenia, wynoszący 0,462, a 67 proc krajów z tej części świata sklasyfikowano w grupach o umiarkowanym, niskim i bardzo niskim narażeniu.
Znacznie gorzej przedstawia się sytuacja na innych kontynentach. PasswordManagers. zakwalifikował aż 40 proc. krajów Ameryki Południowej do grup o wysokim i bardzo wysokim narażeniu. Najmniej bezpieczni są mieszkańcy Wenezueli, Boliwii, Ekwadorze, Peru i Kolumbii. Z kolei w regionie Azji i Pacyfiku na plus wyróżniają się Australia, Japonia, Nowa Zelandia, Singapur i Katar. Jednakże 40 proc. krajów Azji i Pacyfiku zalicza się grup o wysokim i bardzo wysokim narażeniu. Największym maruderem jest Afryka, w której aż 75 proc. państw należy do grup wysokiego i bardzo wysokiego ryzyka.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.