Luki w Amazon Web Service S3 mogły doprowadzić do tragedii
Według vpnMentor błędy wystąpiły w trzech kontenerach Amazon Web Service (AWS) S3, w których łącznie znajdowało się 20 milionów plików, zajmujących przestrzeń dyskową 845 GB. Dziurawe foldery zawierały wrażliwe informacje z kont użytkowników, w tym: dane osobowe, zdjęcia, zapisy prywatnych chatów, wiadomości głosowe i nagrania audio, a także dowody transakcji finansowych.
Ponadto źle skonfigurowane bazy danych pozwalały uzyskać łatwy dostęp do uprawnień administratora oraz haseł. Wśród zagrożonych platform randkowych znalazły się serwisy - 3somes, CougarD, Xpal, SugarD, GHunt i wiele innych.
Przedstawiciele vpnMentor przyznają, iż ze względów etycznych nie przeglądali ani nie pobierali plików pochodzących z wymienionych witryn. Tym samym trudno jest wyliczyć ilu osób bezpieczeństwo zostało zagrożone. Niemniej szacują, że było ich co najmniej 100 tysięcy, aczkolwiek nie wykluczają, że hakerzy mogli dotrzeć nawet do miliona osób. vpnMentor oprócz tego, że poinformował programistów o błędach, zasugerował też w jaki sposób zabezpieczyć system.
- Tego typu wycieki danych mogą być katastrofalne w skutkach. Warto w tym miejscu przypomnieć historię sprzed pięciu lat, kiedy wyparowały wrażliwe informacje z serwisu AshleyMadison. Życie wielu ludzi legło w gruzach z dnia na dzień, a niektóre osoby popełniły samobójstwa. Hakerzy mający dostęp do poufnych danych pochodzących z serwisów randkowych, mogą zastraszać i szantażować swoje ofiary. Doświadczeni cyberprzestępcy prowadzą w ten sposób bardzo dochodowy biznes. Nikt przecież nie chce, aby jego tajemnice czy też zdrady małżeńskie wyszły na światło dzienne. - mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce
Wiele wskazuje na to, że liczba ataków wymierzonych w platformy randkowe online będzie w najbliższej przyszłość rosnąć. Z jednej strony przyciągają one coraz więcej użytkowników, zaś z drugiej, przestępcy chcący czerpać wysokie profity z szantażu mogą złamać stosunkowo niewiele osób.
Źródło: bitdefender.pl, marken.com.pl
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.