MSI Claw pozostaje przenośną konsolą do gier o największym potencjale, dlaczego?
GID Agency
Góry Św. Anny 3
47-330 Zdzieszowice
m.ambrozik|gid.agency| |m.ambrozik|gid.agency
+48 530 981 088
www.gid.agency
Firma MSI zaprezentowała swoją pierwszą, przenośną konsolę do gier, Claw, na tegorocznych targach CES. Urządzenie to zachwyciło wszystkich ergonomicznym designem, pojemną baterią i innowacyjnym procesorem Intel Core Ultra. Po około dwóch miesiącach urządzenie to w końcu trafiło na rynek, a wszyscy z niecierpliwością czekali na to, aby zobaczyć jak ta gamingowa konsola będzie w rzeczywistości działała i, co najważniejsze, jak uplasuje się na tle konkurentów z systemem Windows i z procesorami AMD Z1 Extreme, takich jak ROG Ally i Legion Go. Niestety, jak pokazały przeprowadzone przez wiele redakcji na całym świecie szczegółowe testy, okazało się, że wydajność Claw nie dorównuje konkurentom. W połączeniu ze stosunkowo wysoką ceną, dla wielu osób nie stała się ona atrakcyjną propozycją wśród przenośnych konsol do gier. Niemniej jednak, nadal jest to „handheld” o największym potencjale. Oto dlaczego.
Poprawa wydajności
Chociaż początkowa wydajność była niższa niż u konkurencji, firmy MSI i Intel przygotowały aktualizacje BIOS-u i sterowników GPU, które znacznie zwiększyły możliwości konsoli Claw. Obie firmy są w pełni świadome początkowych obaw związanych z wydajnością i obiecały, że będą przygotowywać kolejne aktualizacje w celu dalszego podniesienia wydajności Claw. Jak udowodniono, aktualizacje te mogą zwiększyć wydajność na tyle, że będzie ona wyższa niż u produktów konkurencji, takich jak Ally. Co więcej, Intel zapowiedział również wprowadzenie nowej wersji technologii dynamicznego upscallingu obrazu bazującego na sztucznej inteligencji, a mianowicie technologii XeSS 1.3, w której to dodano profil skalowania „ultra performance” w grach, co pozwala uzyskać jeszcze wyższe wartości FPS.
Zaawansowana specyfikacja sprzętowa
Konsola Claw, jeśli chodzi o jej specyfikację, to na tle konkurencji jest dość mocno zaawansowanym urządzeniem. Oto kilka kluczowych zalet, które docenią gracze:
- Joysticki i korzystające z efektu Halla triggery:
Claw to jedyna na rynku przenośna konsola do gier, w której zastosowano czujniki efektu Halla i to zarówno w joystickach, jak i triggerach. Sensory te są znacznie trwalsze i dużo bardziej precyzyjne niż typowe czujniki z folii węglowej, które można znaleźć w typowych kontrolerach lub innych przenośnych konsolach, takich jak Ally.
- Akumulator o dużej pojemności
Konsola Claw wyposażona jest w największy, montowany obecnie na rynku w tego typu urządzeniach akumulator o pojemności 53 Wh. Co prawda, efektywność energetyczna procesorów Core Ultra nie jest może najwyższa, ale poprawiająca się wydajność sugeruje, że wydajność na wat dla tych procesorów również ulegnie poprawie.
- Ergonomiczny uchwyt
Pomimo tego, że w specyfikacji masa konsoli nie jest szczególnie imponująca, to Claw w dłoniach wydaje się zaskakująco lekki. Uzyskano to dzięki ergonomicznemu designowi zainspirowanemu antropometrią. Konstrukcja ta zapewnia nie tylko lepszy chwyt, ale także oferuje dużo większy komfort, nawet podczas najdłuższych rozgrywek.
- Wciągający dźwięk
Claw oferuje jakość dźwięku, którą uznać można za jedną z najlepszych wśród przenośnych konsol do gier, Dzięki temu uzyskano wciągające i krystalicznie czyste dźwiękowe wrażenia, które poprawiają grywalność, zwłaszcza jeśli gramy wspólnie ze znajomymi.
- Interfejs użytkownika rodem z konsoli
Oprogramowanie MSI Center M zainstalowane na konsoli Claw oferuje wszechstronny interfejs użytkownika, w tym udostępnia listę zainstalowanych gier, platform do gier i często używanych ustawień. Sprawia to, że wrażenia z użytkowania tego urządzenia są dużo bardziej zbliżone do wrażeń jakie mamy podczas korzystania z konsoli do gier, takich jak Xbox lub PS5, upraszczając operacje potrzebne do grania na małym 7-calowym ekranie.
Podsumowując, jeśli zależy Ci tylko na wydajności i tak się składa, że gry, w które często grasz, nie działają najlepiej na procesorze z serii Core Ultra, to Claw może nie być dla Ciebie najlepszym wyborem. Jeśli jednak szukasz przenośnej konsoli z największym potencjałem i najlepszą specyfikacją sprzętową, a gry, w które grasz, działają płynnie na procesorze Core Ultra, to Claw będzie wręcz idealnym urządzeniem. Pamiętaj tylko, aby regularnie aktualizować BIOS-u i sterowniki GPU.
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.