MWC 2023: Red Hat i Samsung wspólnie dla nowoczesnych sieci 5G
– Firma Red Hat, czołowy globalny dostawca rozwiązań open source, poinformowała o rozszerzeniu współpracy z firmą Samsung w celu wspólnego zaoferowania zwirtualizowanej sieci dostępu radiowego (vRAN) z poszerzonymi funkcjami integracji i automatyzacji. To nowe rozwiązanie, które dzięki zwiększonej elastyczności i wydajności operacyjnej spełnia również wymagania technologii 5G, pomoże dostawcom usług telekomunikacyjnych w zarządzaniu dużymi sieciami. Red Hat jest jednym z głównych partnerów firmy Samsung w dziedzinie platform, a produkt będący efektem tej współpracy przyniesie takim dostawcom wiele korzyści. Będą oni mogli tworzyć i wdrażać rozwiązania i funkcje, które są bardziej spójne i lepiej dostosowane do obowiązujących przepisów oraz wdrażać je nawet w kilkudziesięciu tysiącach ośrodków przy mniejszym ryzyku, osiągając szybszy zwrot z inwestycji. Z kolei klienci mogą wykorzystać nową platformę do tworzenia innowacji opartych na prywatnych sieciach 5G, technologii wielodostępowego przetwarzania brzegowego (MEC), sieciach rdzeniowych 5G i innych technologiach.
Sieć RAN 5G, której siłą napędową jest oprogramowanie open source, pomoże dostawcom usług telekomunikacyjnych w skutecznym konkurowaniu na rynku, zwiększaniu przychodów i spełnianiu coraz wyższych wymagań klientów we współczesnym świecie zorientowanym na rozwiązania chmurowe. Poszczególne komponenty tej sieci są wspomagane przez solidne funkcje obliczeniowe, które wymagają spójnej infrastruktury w chmurze. Dostawcy chcą mieć pewność, że wszystkie komponenty sieci RAN będą ze sobą współdziałać w sposób zgodny z oczekiwaniami użytkowników końcowych – od osób korzystających z telefonów komórkowych po wielkie firmy telekomunikacyjne obsługujące operacje biznesowe.
Samsung i Red Hat wiedzą, że dostawcy korzystający z kompleksowych rozwiązań vRAN muszą ciągle sprawdzać ich funkcjonalność sieciową, zgodność operacyjną i wydajność. Dlatego oferują swój produkt z myślą o zapewnieniu klientom następujących korzyści:
- Kompleksowe, zwirtualizowane rozwiązanie, które dzięki rozszerzonym funkcjom automatyzacji i integracji pomaga w uproszczeniu procesów oraz zmniejszeniu ryzyka operacyjnego i ryzyka związanego z wdrażaniem;
- Przyszłościowa, elastyczna sieć, którą można szybko dostosowywać do zmieniających się wymagań dzięki funkcji zdalnego wdrażania aktualizacji przez administratorów.
W rozwiązaniu tym zostanie wykorzystana cała gama technologii Red Hat opartych na otwartej chmurze hybrydowej, takich jak Red Hat OpenShift – najlepsza na rynku platforma Kubernetes dla przedsiębiorstw, Red Hat Enterprise Linux, Red Hat Advanced Cluster Management for Kubernetes i Red Hat Ansible Automation Platform.
Rozszerzona współpraca z Samsungiem pokazuje, że rozbudowany ekosystem partnerów firmy Red Hat, udostępniający klientom wybór rozwiązań i usług na każdym poziomie architektury, może sprostać wielu wyzwaniom. Dostawcy usług telekomunikacyjnych mogą wdrażać elastyczne strategie hybrydowe lub wielochmurowe, które umożliwiają tworzenie i użytkowanie oprogramowania w każdym środowisku chmurowym, a także modyfikować swoje infrastruktury stosownie do bieżących potrzeb związanych ze strategią, działalnością biznesową lub technologiami.
Podejmując decyzje związane z rozwojem swoich firm, dostawcy biorą pod uwagę nie tylko innowacje, lecz również ochronę środowiska. Jak wynika ze sponsorowanych przez Red Hat badań dotyczących zrównoważonego rozwoju, sieci RAN odpowiadają za 75% łącznego zużycia energii elektrycznej przez dostawców usług telekomunikacyjnych. Mogą oni więc być zainteresowani optymalizacją tego wskaźnika. Platforma Red Hat OpenShift umożliwia taką optymalizację na wielu poziomach – węzła, klastra, systemu i domeny. Odczuwalne oszczędności przyniesie na przykład wyłączenie nieużywanych komponentów sieci.
Nowe rozwiązanie vRAN opracowane przez firmy Red Hat i Samsung zostanie udostępnione w ramach weryfikacji koncepcji przez klienta w drugiej połowie 2023 roku. Więcej informacji o najnowszych wspólnych osiągnięciach firm Red Hat i Samsung można uzyskać na stoisku Red Hat (#2F30), na targach MWC w Barcelonie.
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
Prawo
Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.