Komunikaty PR

Nauka na całego! Czym jest bootcamp programistyczny? Warto spróbować?

2021-07-26  |  16:12
Biuro prasowe

Efektywne, szybkie i elastyczne – tak w kilku słowach można określić bootcampy programistyczne, które pojawiły się na polskim rynku w 2013 roku. Pomimo tego, że z roku na rok zyskują sympatyków, dla wielu osób wciąż są postrzegane jako coś nowego. Na polskim rynku nie brakuje pracowników, którzy do branży dostali się właśnie dzięki kursowi programowania. Ten dla wielu stał się również sposobem na przebranżowienie i rozpoczęcie kariery w takich zawodach jak programista czy tester.

Na czym polega bootcamp?

Bootcamp jest niczym innym jak intensywnym kursem IT, który w stosunkowo krótkim czasie pozwala nabyć praktycznych umiejętności programistycznych. Potwierdza je realizowany samodzielnie projekt, który ma szczególne znaczenie w trakcie poszukiwania pracy. – Sama nazwa „Boot Camp” wzięła się od popularnych przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych obozów dla rekrutów – mówi Magdalena Wasilewska-Michalska z polskiej szkoły programowania Coders Lab. – Można powiedzieć, że i my w szkole programowania zajmujemy się właśnie szkoleniem i wypuszczaniem na rynek „rekrutów IT”. Mentorzy – będący zawsze praktykami danego języka programowania – dbają o to, aby wiedza była przekazywana nie tylko w sposób jasny i zrozumiały, ale przede wszystkim o to, żeby była praktyczna i przydatna podczas przyszłej pracy w IT. Ponadto każdy z absolwentów po skończonym kursie może liczyć na nasze wsparcie podczas stawiania pierwszych kroków na rynku pracy – dodaje Magdalena Wasilewska-Michalska, Chief Operating Officer w szkole programowania Coders Lab.

Bootcamp IT trwa zazwyczaj od pół roku do 10 miesięcy – choć najzdolniejsi i najbardziej pracowici są w stanie skończyć go w trybie dziennym nawet po kilku tygodniach. Kursy mogą być realizowane zarówno stacjonarnie – w formie tradycyjnych lekcji w sali wykładowej, jak i online. Nauka jest możliwa w trybie dziennym, weekendowym oraz wieczorowym. Szeroka oferta kursów – od języków programowania po testowanie czy analizę danych – pozwala na to, by wybrać tematykę odpowiednią do własnych zainteresowań i predyspozycji.

Bootcamp programistyczny czy studia informatyczne?

Studia informatyczne a bootcamp programistyczny – to porównanie, które przy rozważaniach tego typu narzuca się w sposób naturalny. Jakie są główne różnice pomiędzy tymi dwoma sposobami nauczania? Najbardziej oczywistym jest czas. Jak powszechnie wiadomo program kształcenia studiów informatycznych w Polsce trwa zazwyczaj około 5 lat – co w zestawieniu ze wspomnianymi kilkoma miesiącami kursu daje bardzo dużą różnicę. Inną kwestią jest praktyczność wymiaru przekazywanej wiedzy. Bootcamp przygotowuje przede wszystkim do pracy w IT – skupia się na tym, żeby przekazać jak najwięcej przydatnej i praktycznej wiedzy. Nie można tego powiedzieć o studiach informatycznych, które są dużo bardziej holistyczne.

– Ze względu na swoją formę i długość trwania studia programistyczne dostarczają więcej wiedzy niż klasyczny bootcamp. Trzeba jednak pamiętać, że jest to wiedza w dużej mierze teoretyczna, a program bywa aktualizowany zaledwie co kilka lat. Jest to zdecydowanie zbyt rzadko – zwłaszcza w tak dynamicznie rozwijającej się branży, jaką jest IT. Sprawia to, że duża część wiedzy przekazywanej na uczelniach jest po prostu przestarzała. Co więcej – na studiach informatycznych zdarza się taki model nauczania, w którym zajęcia programowania zajmują zaledwie godzinę tygodniowo, a reszta czasu jest przeznaczana na naukę m.in. matematyki wyższej czy ekonomii. To oczywiście wciąż bardzo przydatna i ciekawa wiedza, jednak może się okazać mało praktyczna, jeśli chodzi o start zawodowy. W odróżnieniu od studiów, bootcamp skupia się przede wszystkim na przekazywaniu wiedzy, która umożliwia jak najszybsze wejście do branży – tłumaczy Magdalena Wasilewska-Michalska z Coders Lab.

Nie brak również opinii, zgodnie z którą bootcampy programistyczne są dużo droższe od studiów informatycznych – zwłaszcza tych realizowanych w trybie dziennym. Czy to prawda? I tak, i nie. W teorii intensywne kursy programistyczne mogą wydawać się stosunkowo drogie. Warto jednak pamiętać o tym, że studiowanie, zwłaszcza dzienne, wiąże się z utraconym dochodem. Często nie ma możliwości pogodzenia studiów z pracą na etacie. Z tego punktu widzenia bootcamp może okazać się nawet tańszy, ponieważ zdobycie umiejętności, które pozwalają na podjęcie pełnoetatowej pracy odbywa się w znacznie krótszym czasie. Biorąc pod uwagę początkową możliwość pozyskania dofinansowania na kurs oraz pensję junior developera, która oscyluje w granicach 5 000 zł netto, zwrot w inwestycji wydaje się być całkiem szybki i bezpieczny.

Po bootcampie ciężej znaleźć pracę? To mit!

Możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że po kursie programowania ciężko znaleźć pracę i to właśnie „mityczny” dyplom studiów informatycznych jest w stanie najbardziej przybliżyć do upragnionej pracy w IT. Warto jednak pamiętać o tym, że żaden certyfikat, w tym dyplom ukończenia studiów, nie jest w stanie zagwarantować pracy. W XXI pierwszym wieku liczą się przede wszystkim umiejętności i praktyczna wiedza, którą w krótkim czasie można zdobyć właśnie podczas bootcampu programistycznego. 

Jest wiele przykładów, które pokazują, że znalezienie pracy po kursie nie musi być trudne. Absolwenci kursu testera mówią o tym, że satysfakcjonującą pracę w zawodzie udało im się znaleźć w ciągu miesiąca od zdania egzaminu. Innym udało się znaleźć pracę pomimo trudnego czasu pandemii. Nie brakuje również spektakularnych przykładów przebranżowienia. Żołnierz zawodowy, który stał się testerem oprogramowania czy niezadowolona ze swojej pracy prawniczka, która dziś spełnia się jako programistka – to tylko niektóre z wielu historii absolwentów bootcampów.

Czy zatem warto?

Bootcampy mają wiele zalet, ale z racji tego, że przekazywana na nich wiedza jest tak skondensowana trzeba liczyć się z dużą ilością pracy własnej, samozaparciem, zorganizowaniem i regularnością. Właśnie dlatego decyzja o tym sposobie nauczania powinna być poparta dużą gotowością do intensywnej nauki.

- Po co bootcamp? Spójrzmy prawdzie w oczy – większość ludzi nie jest na tyle zdyscyplinowana, żeby samodzielnie nauczyć się programowania. Poza tym obecność osoby (specjalisty w swojej dziedzinie), która tłumaczy, wyjaśnia i odpowiada na pytania jest często o wiele lepsza niż mówiący do nas youtuber. Ekspert zadaje nam zadania, a następnie je sprawdza. Podpowiada, co robimy źle i tym samym zapobiega wykształcaniu się złych nawyków – twierdzi Tomasz Popielarczyk, redaktor Antyweb.pl, który zdecydował się na kurs programowania.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Przygotuj się na powrót do szkoły z KFA2. Karty z rodziny GeForce RTX 40 dostępn Biuro prasowe
2024-08-23 | 13:00

Przygotuj się na powrót do szkoły z KFA2. Karty z rodziny GeForce RTX 40 dostępn

Powrót do szkoły to idealna okazja do modernizacji PC przed zalewem jesiennych hitów i nowych obowiązków. Tym bardziej, że nowoczesne karty graficzne są niezbędne dla
IT i technologie Zalman CNPS13X DS — elegancki cooler z wyświetlaczem LED
2024-08-23 | 09:00

Zalman CNPS13X DS — elegancki cooler z wyświetlaczem LED

Nowoczesne chłodzenie procesora powinno zagwarantować rozsądne temperatury, ale i nie tylko. Jak pokazuje przykład modelu CNPS13X DS od firmy Zalman, nic nie stoi dziś na przeszkodzie, by
IT i technologie Kobiety przebijają szklany sufit – start programu Jump to IT
2024-08-22 | 13:30

Kobiety przebijają szklany sufit – start programu Jump to IT

Fundacja Symfonia i Fundacja IT Girls uruchomiły kolejną wspólną inicjatywę, której celem jest wsparcie kobiet w branży IT. Program Jump to IT wystartował z misją

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

ePłatności z wykorzystaniem portfeli cyfrowych będą już wkrótce dostępne w mObywatelu. Do pilotażu usługi dołączy więcej urzędów

Ponad 50 gmin korzystających z ePłatności w mObywatelu i 82 tys. zrealizowanych transakcji – to dotychczasowy efekt pilotażu tej usługi prowadzonego od ubiegłego roku. Mieszkańcy uczestniczących w nim gmin mogą przez aplikację i portal płacić m.in. podatek od nieruchomości czy podatek rolny albo uiszczać opłaty za śmieci. Do opcji opłacania zobowiązań administracyjnych wkrótce dojdą także płatności z inicjatywy użytkownika, czyli np. opłaty skarbowe ponoszone przy okazji załatwiania różnych spraw urzędowych. Trwają także prace nad wdrożeniem kolejnych metod płatności – do BLIK-a właśnie dołączyły karty płatnicze, a następne będą cyfrowe portfele, czyli Google Pay i Apple Pay.

Ochrona środowiska

Beton z alg czy szkło fotowoltaiczne. Ekologiczne innowacje zmieniają sektor budowlany

Sektor budynków i budownictwa jest największym emitentem gazów cieplarnianych, odpowiadając za 37 proc. globalnych emisji – wynika z danych ONZ. Tradycyjne materiały budowlane, takie jak beton czy cegły, są stopniowo udoskonalane, aby jak najlepiej odpowiadać na wyzwania środowiskowe. – Większość producentów, szczególnie tych dużych, skupia się na tym, aby obniżać koszty ekologiczne produkcji materiałów, tak żeby konsumenci otrzymywali produkt bardziej zrównoważony – ocenia Tomasz Bojęć, partner zarządzający w ThinkCo. Z drugiej strony na rynek wchodzą innowacje, które stosowane w większej skali będą stopniowo zazieleniać budownictwo.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.