Nowa aplikacja Axis zamienia kamery w czujniki ruchu
Dzięki nowej aplikacji Traffic CaMMRa od Axis Communications, kamery producenta można przekształcić w czujniki rozpoznające tablicę rejestracyjną, kierunek jazdy, kolor, markę, typ, a w niektórych przypadkach określony model pojazdu. Aplikacja działająca bezpośrednio w kamerze została opracowana przez FF Group.
„Możliwości zastosowania TraFFic CaMMRa są naprawdę szerokie: od monitorowania ruchu, liczenia i gromadzenia danych, aż po automatyczne pobieranie opłat. Może identyfikować ciężarówki, wychwytywać naruszenia, takie jak wyprzedzanie czy jazda po złym pasie, a nawet wyszukiwać skradzione samochody. W kolejnym etapie chcemy poszerzyć możliwości aplikacji także o pomiar prędkości pojazdu, czym mamy nadzieję otworzyć kolejne szerokie pole do działania”- mówi Jan Hazlbauer, manager projektu w FF Group.
Szybka analiza ruchu bezpośrednio w kamerze
Oprogramowanie działa bezpośrednio na kamerach sieciowych Axis. Wykorzystuje ich moc obliczeniową za sprawą tzw. edge computing. W rezultacie rozwiązanie nie wymaga dodatkowego sprzętu ani serwera. Ponadto Axis Communications wprowadziło nową kamerę AXIS Q1700-LE, specjalizującą się w rozpoznawaniu tablic rejestracyjnych i w pełni dostosowaną do dalszej integracji z zewnętrznym oprogramowaniem, niezależnie od tego, czy są to systemy serwerowe, czy aplikacje ACAP, takie jak TraFFic CaMMRa.
Połączenie specjalistycznej kamery AXIS Q1700-LE i aplikacji TraFFic CaMMRa daje szereg możliwości. Dzięki wysokiej wydajności obliczeniowej kamery, zoptymalizowanej pod kątem wykorzystania w transporcie, wszystkie dane, w tym ich analiza, są natychmiast przetwarzane w kamerze. System jest bardzo szybki, aplikacja może zauważyć pojazd jadący z prędkością do 160 km/h w ok. 120-250 milisekund, a zatem może analizować jednocześnie nawet trzy pasy ruchu. Zakres analizy wynosi do 240 metrów w ciągu dnia i około 40 metrów w nocy.
„Kamery Axis są otwarte na aplikacje innych firm, co pozwala nam współpracować z ekspertami branżowymi. W rezultacie wspólnie powstają rozwiązania dopasowane do konkretnych potrzeb klientów. TraFFic CaMMRa jest tego świetnym przykładem. Ponadto kamerę wraz z aplikacją można łatwo zintegrować z systemami zarządzania wideo. Inteligentna analiza, która odbywa się bezpośrednio w kamerze, jest z pewnością przyszłościowym rozwiązaniem w sektorze transportowym - wszechstronnym, prostym i bardzo szybkim”, podsumowuje Dalibor Smažinka, Business Development Manager w Axis Communications.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

60 proc. młodych Europejczyków jest optymistycznie nastawionych do przyszłości UE. Chcą mieć udział w kształtowaniu jej polityk
Tegoroczny Eurobarometr wskazuje, że sześciu na 10 młodych Europejczyków jest optymistycznie nastawionych do przyszłości UE i uważa, że ich kraje korzystają z obecności w Unii. Doceniają przede wszystkim swobodę podróżowania bez granic i paszportów. Jednocześnie deklarują chęć większego wpływu na kierunek, w którym rozwijana jest wspólnota, i wskazują na nowe wyzwania, przed którymi stoi ich pokolenie i którymi UE powinna się zająć.
Konsument
Branża pomp ciepła w Polsce odczuwa konsekwencje dezinformacji. Krążące mity zniechęcają do tej technologii

Przedstawiciele branży pomp ciepła biją na alarm: mity i dezinformacja krążące w przestrzeni publicznej, brak wystarczającego wsparcia informacyjnego rządu i nieprawidłowości w działalności nieuczciwych firm w poprzedniej edycji programu Czyste Powietrze – to główne przyczyny pogorszenia wizerunku tej technologii. Branża walczy z dezinformacją i stara się wzmacniać świadomość społeczną w zakresie ekologicznych i ekonomicznych korzyści z instalacji pomp ciepła. Jednocześnie podkreśla potrzebę kompleksowych działań ze wsparciem rządu.
Handel
W UE trwa dyskusja o większej kontroli przesyłek e-commerce o wartości poniżej 150 euro. Zwolnienie z cła jest nadużywane

Do Europy w ubiegłym roku trafiło ok. 4,5 mld przesyłek e-commerce o niskiej wartości, czyli poniżej progu 150 euro, który zwalnia z cła. To dwa razy więcej niż w 2023 roku. W 65 proc. przypadków wartość przesyłki jest zaniżana właśnie z uwagi na politykę celną, co zdaniem instytucji unijnych jest naruszeniem uczciwej konkurencji. W dodatku wiele z tych produktów nie spełnia norm bezpieczeństwa czy norm środowiskowych wymaganych w Europie. Dlatego trwa dyskusja nad tym, jak zwiększyć kontrolę nad wpływającymi z zagranicy paczkami.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.