Komunikaty PR

Polska: alert CHARLIE-CRP. Jak firmy powinny się przygotować?

2022-04-18  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

Na terenie całego kraju obowiązuje alert CHARLIE-CRP. Wprowadzenie go związane jest z możliwym wzrostem ataków hakerskich na kluczową dla bezpieczeństwa Polski infrastrukturę – np. banki, elektrownie czy telekomy. W związku z tym, w ramach wprowadzonego alertu, są one zobowiązane do stosowania odpowiednich zabezpieczeń zasobów informatycznych. Jednak nie tylko podmioty o znaczeniu krytycznym, ale wszystkie firmy, powinny zwrócić uwagę na istotne kwestie cyberobrony w swoich systemach IT.

Ochrona infrastruktury krytycznej – CHARLIE-CRP

Infrastruktura krytyczna obejmuje m.in. takie obszary gospodarki jak: zaopatrzenie w energię, surowce energetyczne i paliwo, łączność, sieci teleinformatyczne, zaopatrzenie w żywność i wodę, ochrona zdrowia czy te zapewniające ciągłość działania administracji publicznej.

Ochrona infrastruktury krytycznej (IK) to wszelkie działania zmierzające do zapewnienia ciągłości działania i szybkiego odtworzenia danych w wypadku nieoczekiwanych zdarzeń. IK pełni kluczowe funkcje zarówno dla obywateli, jak i dla całego kraju, właśnie dlatego jej ochrona jest absolutnym priorytetem dla państwa – mówi Marcin Pepaś, Dyrektor Działu Wdrożeń i Wsparcia Sprzedaży w Polcom.

Od momentu wprowadzenia alertu CHARLIE-CRP wymienione podmioty prowadzą całodobowy dyżuru administratorów systemów, dokonują przeglądu dostępnych zasobów zapasowych oraz gotowości do wdrożenia planów zachowania ciągłości działania. Do tych zadań należy również przegląd i audyt planów awaryjnych i systemów, a także przygotowanie do ograniczenia operacji na serwerach – tzn. ich szybkie i bezpieczne odłączenie.

ABC cyberochrony każdej firmy 

– Aby firma miała pewność ciągłości działania, działy IT powinny skupić się na weryfikacji zabezpieczeń sieci i systemów informatycznych, ale również zbudować ścieżkę reakcji na wypadek różnego typu incydentów i ataków. Na przykład, według analityków z Akamai, ataki DDoS przybierają i będą przybierać na sile. Cyberprzestępcy, stosują bowiem coraz bardziej wyrafinowane i trudne do wykrycia sposoby oszustw mówi Marcin Pepaś.

W obecnej sytuacji każda firma powinna więc m.in. sprawdzić odpowiednie konfiguracje posiadanych rozwiązań bezpieczeństwa. To ważne, ponieważ właściwa kontrola środowiska może zapobiec rozprzestrzenianiu się złośliwego oprogramowania, takiego jak wiper czy ransomware.

Tam, gdzie to możliwe, powinno być wprowadzone dwuskładnikowe uwierzytelnienie, aby ograniczyć np. ataki phishingowe. Ponadto, zintensyfikowany monitoring wszystkich systemów w trybie 24/7 to nie tylko domena dużych firm i korporacji, czy podmiotów posiadających infrastrukturę krytyczną. Pandemia COVID-19 pokazała już, że celem ataku może stać się tak naprawdę każda firma mówi Marcin Pepaś.

Równie istotna jest też weryfikacja poprawności wykonywania kopii bezpieczeństwa oraz dbałość o okresowe testy odtworzeniowe środowiska. Warto zadbać także o wykonywanie testów obciążenia serwerów, aby móc przygotować infrastrukturę do określonego ruchu sieciowego.

– Osoby odpowiedzialne za IT powinny zastanowić się, jak we właściwy sposób zabezpieczyć infrastrukturę przez ewentualnym atakiem. Warto wcześniej przygotować rzetelną analizę ryzyka, by spróbować oszacować które środowiska mogą stanowić najbardziej prawdopodobny cel i jakie mogą być skutki danego ataku dla firmy. W mojej opinii bezpieczne i odpowiedzialne prowadzenie firmy w dużej mierze związane jest z odpowiednim priorytetyzowaniem działań oraz umiejętnym rozkładaniem zasobów ludzkich i finansowych na poszczególne aktywności – opisuje Marcin Pepaś.

Nie tylko dla podmiotów o znaczeniu krytycznym

Podwyższony stopień ryzyka dotyczy tak naprawdę wszystkich firm. Ilość cyberzagrożeń rośnie z roku na rok i są one przeprowadzane w coraz bardziej wyrafinowany i trudniejszy do wykrycia sposób. Z wypowiedzi Prezesa Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema Macieja Kaweckiego wynika, że w perspektywie roku 2020 liczba cyberataków w Polsce wzrosła o 70 proc., na co miała wpływ pandemia COVID-19. Z kolei z danych Coverware możemy się dowiedzieć, że w IV kwartale roku 2021 średnia opłata za odszyfrowanie danych wzrosła w porównaniu z poprzedzającym kwartałem o 130 proc. oraz – co istotne – aż 84 procent ataków ransomware w IV kwartale obejmowało odzyskanie dostępu do danych.

Już pandemia spowodowała, że odpowiednia cyberochrona nie dotyczy tylko korporacji oraz firm o znaczeniu krytycznym, ale i sektora MŚP. Niemniej w Polcom świadczymy takie usługi niezależnie od czynników zewnętrznych – takich jak sytuacja polityczna na świecie, stan gospodarki czy dodatkowe wytyczne służb – oraz czynników wewnętrznych, m.in. wielkość przedsiębiorstwa czy branża. Dla nas standardem jest całodobowy monitoring systemów oraz pełna indywidualizacja usług, tzn. dostosowanie procesów wsparcia do danej firmy– mówi Marcin Pepaś.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne? Biuro prasowe
2025-01-02 | 09:50

Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?

Jak zminimalizować ryzyko niepowodzenia przy tworzeniu strony internetowej? Odpowiedzią na to pytanie może być prototyping – przygotowanie wstępnej wersji pozwoli zidentyfikować
IT i technologie Newline VEGA Pro – już w Polsce!
2024-12-31 | 15:00

Newline VEGA Pro – już w Polsce!

VEGA Pro to wysokoefektywny monitor interaktywny przygotowany na każde korporacyjne wyzwanie – luksusowy i elegancki. Urządzenie jest już dostępne w warszawskim showroomie Newline
IT i technologie Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
2024-12-31 | 12:20

Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB

Do oferty firmy Zalman trafiła właśnie nowa obudowa T4 Plus. To model dla oszczędnych konsumentów, którzy jednak cenią sobie porządne wykonanie oraz elegancki design. W

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Bankowość

Sądy są zalewane pozwami frankowiczów. Rząd pracuje nad ustawą usprawniającą sprawy kredytobiorców

W sądach toczy się około 200 tys. spraw dotyczących kredytów frankowych. Prawomocnym wyrokiem zakończyło się 30 tys. Na drogę sądową zdecydowała się jednak tylko część kredytobiorców. Umów objętych ryzykiem walutowym było blisko milion, a ich wartość w szczytowym okresie, czyli w 2011 roku, osiągnęła niemal 200 mld zł.

Handel

Donald Trump zaczyna swą drugą kadencję jako prezydent. Europejski biznes obawia się konsekwencji zapowiedzianych ceł

Świat biznesu z niepokojem czeka na pierwsze decyzje Donalda Trumpa, zwłaszcza w sprawie wprowadzenia głośno zapowiadanych ceł na towary z zagranicy. Zdaniem Marcina Nowackiego, wiceszefa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Unia Europejska musi się przygotować na większy odbiór produktów i usług ze Stanów Zjednoczonych, które mają wysoki deficyt w handlu ze Starym Kontynentem. Tradycyjnie życzliwie nastawiona do USA Polska mogłaby wykorzystać swoją prezydencję w Radzie UE, by doprowadzić do porozumienia między obu stronami.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.