Polski Dzień Długu Ekologicznego przypada już na 2 maja 2022 r.
East Side Consulting GmbH
Paderewskiego 1E
05-120 Legionowo
nazarewicz|east-side-consulting.pl| |nazarewicz|east-side-consulting.pl
+48 660 469 706
www.east-side-consulting.com/
Gdyby wszyscy ludzie żyli tak jak mieszkańcy Polski, wszystkie zasoby naturalne, które Ziemia jest w stanie zregenerować w ciągu jednego roku, zostałyby zużyte na rok 2022 już 2 maja. Od tego dnia, Polskiego Dnia Długu Ekologicznego, zużycie zasobów naturalnych odbywa się kosztem Ziemi. Po krótkotrwałym wyhamowaniu w ubiegłym roku, termin ten znów przyspiesza do poziomu sprzed pandemii.
W związku z tym wyzwaniem, oprócz zaangażowania świata polityki i społeczeństwa, także gospodarka powinna nadać priorytet tematom zużycia zasobów i zrównoważonego rozwoju. Rosnące ceny surowców i energii w połączeniu z ograniczonymi zasobami wzmagają presję. W praktyce oznacza to konieczność ponownego przeanalizowania metod produkcji, optymalizacji łańcuchów dostaw oraz opracowywania produktów zrównoważonych w całym cyklu życia. Konsekwentne dążenie firm do cyfryzacji może pomóc w skutecznej ochronie klimatu i zasobów naturalnych, a jednocześnie pozwoli na utrzymanie konkurencyjności polskiego przemysłu.
Świat wirtualny stwarza wiele możliwości połączenia zrównoważonego rozwoju z duchem innowacyjności. Można w nim bez końca prowadzić prace rozwojowe i symulacyjne. Dzięki zastosowaniu wirtualnego bliźniaka, takiego jak 3DEXPERIENCE Twin firmy Dassault Systèmes, produkty lub całe procesy produkcyjne mogą być testowane w przestrzeni wirtualnej, pod kątem różnych czynników, takich jak skład materiału, dopuszczalne obciążenia, procesy i optymalizacje na podstawie wyników - bez konieczności budowania fizycznego prototypu. Wirtualne bliźniaki wnoszą tym samym ogromny wkład w ochronę klimatu i oszczędzanie zasobów.
Oprócz symulacji w przestrzeni wirtualnej ważne jest także sprawdzenie na wczesnym etapie, jaki będzie ślad ekologiczny produktu. Rozwiązania w zakresie oceny cyklu życia pozwalają firmom mocno zakorzenić zrównoważony rozwój w procesie rozwoju produktów. W ten sposób aspekty środowiskowe mogą być brane pod uwagę w całym łańcuchu wartości - od zużycia energii i wody po redukcję odpadów i recykling. Dlatego też Dassault Systèmes przedstawiło niedawno własne rozwiązanie, które wspiera firmy w precyzyjnym określaniu śladu ekologicznego ich produktów, a tym samym w bardziej świadomym i efektywnym korzystaniu z dostępnych zasobów.
Korzystając z rozwiązań cyfrowych, firmy mogą nie tylko rozwijać zrównoważone innowacje, ale także wnieść istotny wkład w ochronę zasobów i klimatu. Ten wkład ma również znaczenie globalne: kraje uprzemysłowione, takie jak Polska, mają duży wpływ na datę Światowego Dnia Długu Ekologicznego, który jest obliczany na podstawie krajowych Dni Długu Ekologicznego, przypadających coraz wcześniej w ciągu roku. Podczas gdy w latach 70. ubiegłego wieku data ta wypadała jeszcze w grudniu, w 2021 roku ujemny bilans ekologiczny został osiągnięty już pod koniec lipca. Na bieżący rok nie obliczono jeszcze daty Światowego Dnia Długu Ekologicznego.
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Czterodniowy tydzień pracy testuje coraz więcej organizacji. Przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i firmom
Rząd pracuje nad skróceniem tygodnia pracy, a szefowa resortu pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zadeklarowała, że zmiana miałaby wejść w życie jeszcze w obecnej kadencji Sejmu. Choć eksperci i pracodawcy są w tej kwestii podzieleni, to przykłady z innych rynków, m.in. Islandii, Wielkiej Brytanii i Portugalii, pokazują, że taki model ma wiele korzyści, zarówno po stronie pracowników, jak i firm.
Bankowość
Sądy są zalewane pozwami frankowiczów. Rząd pracuje nad ustawą usprawniającą sprawy kredytobiorców
W sądach toczy się około 200 tys. spraw dotyczących kredytów frankowych. Prawomocnym wyrokiem zakończyło się 30 tys. Na drogę sądową zdecydowała się jednak tylko część kredytobiorców. Umów objętych ryzykiem walutowym było blisko milion, a ich wartość w szczytowym okresie, czyli w 2011 roku, osiągnęła niemal 200 mld zł.
Handel
Donald Trump zaczyna swą drugą kadencję jako prezydent. Europejski biznes obawia się konsekwencji zapowiedzianych ceł
Świat biznesu z niepokojem czeka na pierwsze decyzje Donalda Trumpa, zwłaszcza w sprawie wprowadzenia głośno zapowiadanych ceł na towary z zagranicy. Zdaniem Marcina Nowackiego, wiceszefa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Unia Europejska musi się przygotować na większy odbiór produktów i usług ze Stanów Zjednoczonych, które mają wysoki deficyt w handlu ze Starym Kontynentem. Tradycyjnie życzliwie nastawiona do USA Polska mogłaby wykorzystać swoją prezydencję w Radzie UE, by doprowadzić do porozumienia między obu stronami.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.