Komunikaty PR

Ransomware niczym rzut monetą

2023-01-12  |  01:00
Biuro prasowe

Analitycy z IDC przeprowadzili globalną ankietę wśród 500 szefów działów IT reprezentujących ponad 20 branż. Najbardziej rzucają się w oczy statystyki dotyczące ataków typu ransomware, z których wynika, że 46 proc. respondentów w ciągu ostatnich trzech lat zostało ofiarą ataku ransomware.  To oznacza, że prawdopodobieństwo zainfekowania przeciętnej firmy tym złośliwym oprogramowaniem jest niemal takie samo jak wylosowanie reszki przy rzucie monetą. Co gorsza, aż 67 proc. „trafionych” firm zapłaciło okup, a 50 proc. utraciło swoje dane.

 

Co zaskakujące, te same organizacje, które zostały zaatakowane i utraciły cyfrowe zasoby, mają wysokie mniemanie o swojej zdolności reagowania na takie zdarzenia. Aż 85 proc. respondentów twierdziło, że posiada podręcznik odzyskiwania danych w celu wykrywania włamań, zapobiegania im i reagowania na nie. Natomiast 92 proc. stwierdziło, że ich narzędzia do ochrony danych są „wydajne” lub „bardzo wydajne”. 

  • Wydajne narzędzie powinno odzyskiwać dane w taki sposób, żeby nie płacić okupu za ich odszyfrowanie, a tym bardziej ich tracić. Wyniki tego badania nie wystawiają najlepszej oceny szefom działów IT, ale z pewnością ucieszą cyberprzestępców - mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender.

Istnieje kilka kluczowych elementów wykrywania, reagowania i odzyskiwania danych po ataku ransomware. Jednym ze sposobów jest zaprojektowanie infrastruktury IT w taki sposób, aby minimalizować szkody spowodowane atakiem, np. poprzez odmawianie korzystania z nowych domen oraz ograniczenia wewnętrznego ruchu bocznego (minimalizując zdolność złośliwego oprogramowania do wewnętrznego rozprzestrzeniania się). Niezwykle ważna jest też automatyzacja procesów związanych z ochroną i odzyskiwaniem danych.

- Zaatakowane firmy powinny przede wszystkim używać zautomatyzowanych narzędzi, pozwalając zainicjować różnego rodzaju działania natychmiast i jednocześnie. Co ciekawe, 93 proc. uczestników badania IDC przyznało, że kluczem do zminimalizowania skutków ataków są zautomatyzowane narzędzia do odzyskiwania danych - dodaje Mariusz Politowicz.

 

Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl  

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne? Biuro prasowe
2025-01-02 | 09:50

Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?

Jak zminimalizować ryzyko niepowodzenia przy tworzeniu strony internetowej? Odpowiedzią na to pytanie może być prototyping – przygotowanie wstępnej wersji pozwoli zidentyfikować
IT i technologie Newline VEGA Pro – już w Polsce!
2024-12-31 | 15:00

Newline VEGA Pro – już w Polsce!

VEGA Pro to wysokoefektywny monitor interaktywny przygotowany na każde korporacyjne wyzwanie – luksusowy i elegancki. Urządzenie jest już dostępne w warszawskim showroomie Newline
IT i technologie Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
2024-12-31 | 12:20

Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB

Do oferty firmy Zalman trafiła właśnie nowa obudowa T4 Plus. To model dla oszczędnych konsumentów, którzy jednak cenią sobie porządne wykonanie oraz elegancki design. W

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Ochrona środowiska

Rośnie znaczenie zielonych certyfikatów w nieruchomościach. Przybywa ich również w mieszkaniówce

Trend certyfikowania budynków już od wielu lat jest obecny na rynku komercyjnym i dotyczy głównie biurowców i nieruchomości logistycznych. Teraz coraz mocniej wchodzi także do segmentu mieszkań. Liczba certyfikatów dla tego typu inwestycji rośnie, co ma związek z rosnącą świadomością ekologiczną mieszkańców oraz ich chęcią ograniczania kosztów eksploatacji mieszkań.

Konsument

Systemy żywnościowe będą się zmieniać w kierunku bardziej zrównoważonym. Transformacja czeka nie tylko rolników

Europejski Zielony Ład budzi wiele kontrowersji i sprzeciwów, w szczególności w Polsce. Jak przyznaje ekspert zespołu Team Europe powołanego do wyjaśniania polityk Unii Europejskiej, choć w strategii „Od pola do stołu” można poprawić pewne elementy, to jest ona konieczna, by ratować kurczące się zasoby naturalne w Europie. Polska jest dużym producentem rolnym UE i zarazem krajem mocno zagrożonym suszą, więc transformacja systemów żywnościowych jest dla nas szczególnie istotna.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.