Red Hat - zerowa emisja gazów cieplarnianych do 2030 roku
Firma Red Hat, jeden z wiodących światowych dostawców rozwiązań open source, ogłosiła, że w ramach działań ograniczających globalny kryzys klimatyczny będzie dążyć do całkowitego wyeliminowania emisji netto gazów cieplarnianych (GC) z działalności operacyjnej do 2030 roku.
Przyjęty przez Red Hat cel „zero emisji netto” do 2030 r. jest zgodny z zalecaną przez naukowców ścieżką ograniczania procesu globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza ponad poziom sprzed epoki przemysłowej i obejmuje emisje zakresu 1 i 2 oraz emisje zakresu 3 związane z wykorzystywaniem przez Red Hat energii elektrycznej w kolokacyjnych centrach danych podmiotów zewnętrznych. W firmie przeprowadzono szczegółowy audyt ukierunkowany na opracowanie profilu rozliczania emisji, przyjmując rok 2019 jako rok bazowy.
„Przyjmując kompleksową mapę drogową, która opiera się na naszej strategii otwartej chmury hybrydowej i jest spójna z ogólnymi celami klimatycznymi IBM, zmniejszymy oddziaływanie na środowisko, aby zachować naszą planetę dla przyszłych pokoleń” – oświadczył Matt Hicks, prezes i dyrektor generalny Red Hat. „Wszyscy możemy przyczyniać się do zmniejszania śladu węglowego. Przyjęta przez nas strategia jest jedną z inicjatyw podejmowanych przez Red Hat w tym kierunku”.
Aby osiągnąć cel zerowej emisji GC netto do 2030 roku, Red Hat zamierza:
- zmniejszyć do 2025 roku poziom emisji gazów cieplarnianych z działalności operacyjnej o 65% w stosunku do roku 2019;
● nadać priorytet działaniom na rzecz efektywności energetycznej i pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, m.in. osiągnięcie poziomu 75% energii ze źródeł odnawialnych do 2025 roku i 90% do 2030 roku. Red Hat planuje zawierać kolejne umowy na dostawy energii ze źródeł odnawialnych, aby kompleksowo wspierać funkcjonowanie obiektów o największym zużyciu energetycznym, a także wdrożyć zrównoważone standardy projektowe w całym portfolio obiektów firmy w celu obniżenia konsumpcji energii.
Aby motywować dostawców do ciągłego doskonalenia i utrzymywać zaangażowanie w ramach własnego łańcucha wartości, Red Hat zamierza:
● do 2027 roku włączyć w działania ⅔ dostawców (według wielkości wydatków) i zwrócić się do nich o opracowanie i realizację własnych systemów zarządzania środowiskowego oraz wyznaczenie celów w zakresie redukcji emisji GC;
● inwestować w oprogramowanie open source, projekty standaryzacyjne i działania społecznościowe, m.in. w ramach Grupy roboczej CNCF ds. zrównoważonego rozwoju, aby wykorzystywać potencjał otwartego oprogramowania do wspierania klientów, partnerów, dostawców i innych interesariuszy w realizacji celów klimatycznych i ograniczaniu wielkości emisji;
● opracować metodologię pomiaru zużycia energii przez oprogramowanie i działania zmierzające do jej redukcji.
Aby zapewnić pełną przejrzystość i rozliczalność, Red Hat zobowiązuje się do dokumentowania i publicznego ujawniania swoich działań mających na celu ograniczanie emisji gazów cieplarnianych. Informacje te będą przedstawiane w corocznym raporcie firmy dotyczącym odpowiedzialności społecznej (CSR) oraz na firmowej stronie internetowej. Dane dotyczące emisji GC przez Red Hat w latach 2019–2021 są dostępne w Raporcie CSR za rok 2021. Cele te są zgodne ze zobowiązaniem IBM do osiągnięcia zerowej emisji netto gazów cieplarnianych do 2030 roku.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

60 proc. młodych Europejczyków jest optymistycznie nastawionych do przyszłości UE. Chcą mieć udział w kształtowaniu jej polityk
Tegoroczny Eurobarometr wskazuje, że sześciu na 10 młodych Europejczyków jest optymistycznie nastawionych do przyszłości UE i uważa, że ich kraje korzystają z obecności w Unii. Doceniają przede wszystkim swobodę podróżowania bez granic i paszportów. Jednocześnie deklarują chęć większego wpływu na kierunek, w którym rozwijana jest wspólnota, i wskazują na nowe wyzwania, przed którymi stoi ich pokolenie i którymi UE powinna się zająć.
Konsument
Branża pomp ciepła w Polsce odczuwa konsekwencje dezinformacji. Krążące mity zniechęcają do tej technologii

Przedstawiciele branży pomp ciepła biją na alarm: mity i dezinformacja krążące w przestrzeni publicznej, brak wystarczającego wsparcia informacyjnego rządu i nieprawidłowości w działalności nieuczciwych firm w poprzedniej edycji programu Czyste Powietrze – to główne przyczyny pogorszenia wizerunku tej technologii. Branża walczy z dezinformacją i stara się wzmacniać świadomość społeczną w zakresie ekologicznych i ekonomicznych korzyści z instalacji pomp ciepła. Jednocześnie podkreśla potrzebę kompleksowych działań ze wsparciem rządu.
Handel
W UE trwa dyskusja o większej kontroli przesyłek e-commerce o wartości poniżej 150 euro. Zwolnienie z cła jest nadużywane

Do Europy w ubiegłym roku trafiło ok. 4,5 mld przesyłek e-commerce o niskiej wartości, czyli poniżej progu 150 euro, który zwalnia z cła. To dwa razy więcej niż w 2023 roku. W 65 proc. przypadków wartość przesyłki jest zaniżana właśnie z uwagi na politykę celną, co zdaniem instytucji unijnych jest naruszeniem uczciwej konkurencji. W dodatku wiele z tych produktów nie spełnia norm bezpieczeństwa czy norm środowiskowych wymaganych w Europie. Dlatego trwa dyskusja nad tym, jak zwiększyć kontrolę nad wpływającymi z zagranicy paczkami.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.