Red Hat - zerowa emisja gazów cieplarnianych do 2030 roku
Firma Red Hat, jeden z wiodących światowych dostawców rozwiązań open source, ogłosiła, że w ramach działań ograniczających globalny kryzys klimatyczny będzie dążyć do całkowitego wyeliminowania emisji netto gazów cieplarnianych (GC) z działalności operacyjnej do 2030 roku.
Przyjęty przez Red Hat cel „zero emisji netto” do 2030 r. jest zgodny z zalecaną przez naukowców ścieżką ograniczania procesu globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza ponad poziom sprzed epoki przemysłowej i obejmuje emisje zakresu 1 i 2 oraz emisje zakresu 3 związane z wykorzystywaniem przez Red Hat energii elektrycznej w kolokacyjnych centrach danych podmiotów zewnętrznych. W firmie przeprowadzono szczegółowy audyt ukierunkowany na opracowanie profilu rozliczania emisji, przyjmując rok 2019 jako rok bazowy.
„Przyjmując kompleksową mapę drogową, która opiera się na naszej strategii otwartej chmury hybrydowej i jest spójna z ogólnymi celami klimatycznymi IBM, zmniejszymy oddziaływanie na środowisko, aby zachować naszą planetę dla przyszłych pokoleń” – oświadczył Matt Hicks, prezes i dyrektor generalny Red Hat. „Wszyscy możemy przyczyniać się do zmniejszania śladu węglowego. Przyjęta przez nas strategia jest jedną z inicjatyw podejmowanych przez Red Hat w tym kierunku”.
Aby osiągnąć cel zerowej emisji GC netto do 2030 roku, Red Hat zamierza:
- zmniejszyć do 2025 roku poziom emisji gazów cieplarnianych z działalności operacyjnej o 65% w stosunku do roku 2019;
● nadać priorytet działaniom na rzecz efektywności energetycznej i pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, m.in. osiągnięcie poziomu 75% energii ze źródeł odnawialnych do 2025 roku i 90% do 2030 roku. Red Hat planuje zawierać kolejne umowy na dostawy energii ze źródeł odnawialnych, aby kompleksowo wspierać funkcjonowanie obiektów o największym zużyciu energetycznym, a także wdrożyć zrównoważone standardy projektowe w całym portfolio obiektów firmy w celu obniżenia konsumpcji energii.
Aby motywować dostawców do ciągłego doskonalenia i utrzymywać zaangażowanie w ramach własnego łańcucha wartości, Red Hat zamierza:
● do 2027 roku włączyć w działania ⅔ dostawców (według wielkości wydatków) i zwrócić się do nich o opracowanie i realizację własnych systemów zarządzania środowiskowego oraz wyznaczenie celów w zakresie redukcji emisji GC;
● inwestować w oprogramowanie open source, projekty standaryzacyjne i działania społecznościowe, m.in. w ramach Grupy roboczej CNCF ds. zrównoważonego rozwoju, aby wykorzystywać potencjał otwartego oprogramowania do wspierania klientów, partnerów, dostawców i innych interesariuszy w realizacji celów klimatycznych i ograniczaniu wielkości emisji;
● opracować metodologię pomiaru zużycia energii przez oprogramowanie i działania zmierzające do jej redukcji.
Aby zapewnić pełną przejrzystość i rozliczalność, Red Hat zobowiązuje się do dokumentowania i publicznego ujawniania swoich działań mających na celu ograniczanie emisji gazów cieplarnianych. Informacje te będą przedstawiane w corocznym raporcie firmy dotyczącym odpowiedzialności społecznej (CSR) oraz na firmowej stronie internetowej. Dane dotyczące emisji GC przez Red Hat w latach 2019–2021 są dostępne w Raporcie CSR za rok 2021. Cele te są zgodne ze zobowiązaniem IBM do osiągnięcia zerowej emisji netto gazów cieplarnianych do 2030 roku.
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Doświadczenia Ukrainy są cenną lekcją dla polskich medyków. Pomagają się przygotować na potencjalny konflikt
– Ukraińskie doświadczenia z frontu są cenną lekcją dla wojskowych służb medycznych w Polsce, która zmienia podejście do zabezpieczenia medycznego na wypadek ewentualnego konfliktu – mówi gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM – PIB. Jak podkreśla, wiele się mówi o konieczności zwiększania wydatków na zakupy broni i sprzętu wojskowego, a wciąż stosunkowo mało uwagi poświęca się budowaniu bezpieczeństwa medycznego.
Ochrona środowiska
Rośnie znaczenie zielonych certyfikatów w nieruchomościach. Przybywa ich również w mieszkaniówce
Trend certyfikowania budynków już od wielu lat jest obecny na rynku komercyjnym i dotyczy głównie biurowców i nieruchomości logistycznych. Teraz coraz mocniej wchodzi także do segmentu mieszkań. Liczba certyfikatów dla tego typu inwestycji rośnie, co ma związek z rosnącą świadomością ekologiczną mieszkańców oraz ich chęcią ograniczania kosztów eksploatacji mieszkań.
Konsument
Systemy żywnościowe będą się zmieniać w kierunku bardziej zrównoważonym. Transformacja czeka nie tylko rolników
Europejski Zielony Ład budzi wiele kontrowersji i sprzeciwów, w szczególności w Polsce. Jak przyznaje ekspert zespołu Team Europe powołanego do wyjaśniania polityk Unii Europejskiej, choć w strategii „Od pola do stołu” można poprawić pewne elementy, to jest ona konieczna, by ratować kurczące się zasoby naturalne w Europie. Polska jest dużym producentem rolnym UE i zarazem krajem mocno zagrożonym suszą, więc transformacja systemów żywnościowych jest dla nas szczególnie istotna.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.