Reflex wspiera dywersyfikację oferty i międzynarodowy rozwój Grupy Raja
Reflex Logistics Solutions (Hardis Group), wydawca oprogramowania do obsługi logistycznej, informuje, że Grupa Raja zastosuje rozwiązanie do zarządzania magazynami Reflex w nowych centrach dystrybucji w Europie. Wybierając rozwiązanie Reflex WMS, firma Raja postawiła na optymalizację i zharmonizowanie narzędzi, przepływów i procesów logistycznych Grupy w skali ogólnoeuropejskiej. Tym samym chce ona zrealizować swoje dwa główne założenia: zagwarantować dostępność 300 000 sprzedawanych produktów i zapewnić ich dostawę w terminie od 24 do 48 godzin w całej Europie. Projekt nowych wdrożeń jest – dla specjalisty sektora B2B zajmującego się dystrybucją opakowań, materiałów eksploatacyjnych i sprzętu – okazją do zbudowania głównego modelu funkcjonowania (core model) w całej Grupie oraz daje możliwość zintegrowania nowych funkcji, takich jak automatyzacja planowania i dynamiczna realokacja zasobów w ciągu dnia.
Sprzedaż wszystkich gam produktów w całej Europie
Raja to firma rodzinna założona w 1954 roku. Przez lata pracy osiągnęła pozycję europejskiego lidera dystrybucji opakowań, materiałów biurowych i wyposażenia dla firm. Obsługuje ponad milion klientów, do których należą zarówno bardzo małe firmy, jak i koncerny międzynarodowe działające w zróżnicowanych branżach w 19 krajach w Europie. W ofercie ma 300 000 artykułów sprzedawanych przez strony internetowe, katalogi produktów i centra obsługi telefonicznej. Sprzedażą zajmują się także przedstawiciele handlowi zarówno stacjonarni, jak i terenowi. Działalność bazuje na 15 centrach dystrybucji o łącznej powierzchni 400 000 m2 magazynowej, co pozwala zrealizować dostawy w całej Europie w ciągu 24/48 godzin.
Grupa Raja przejęła w ostatnich latach kilka europejskich firm: JPG, Bernard, Mondoffice i Kalamazoo (2019) oraz Viking (2021), dzięki czemu wzmocniła swoją pozycję dostawcy. W związku z tym podjęto decyzję o udostępnieniu całej szerokiej gamy oferowanych produktów w wszystkich powiązanych spółkach. „Wszystkie gamy produktów będą teraz sprzedawane przez wszystkie spółki Grupy. To oznacza, że trzeba powiązać ze sobą 15 centrów dystrybucji, aby nadawać towar z odpowiednich platform logistycznych. W tym celu musimy zharmonizować nasze narzędzia informatyczne: program ERP, system zarządzania zamówieniami (OMS), system zarządzania magazynem (WMS), system zarządzania transportem (TMS) czy zarządzanie trasami” – wyjaśnia Anthony Saussaye, dyrektor ds. logistyki w Grupie Raja.
Potwierdzenie wyboru Reflex WMS
Grupa Raja postanowiła zmienić wszystkie wykorzystywane dotychczas narzędzia, aby dokonać prawdziwej transformacji cyfrowej swojego łańcucha dostaw. W 2021 roku określono plan działania: w całej Grupie będzie stosowany jednolity program OMS i ERP, natomiast systemy zarządzania magazynem, transportem i trasami zostaną racjonalnie dostosowane do potrzeb.
Krytycznej analizie poddane zostały produkty różnych wydawców stosowane dotychczas w Grupie. W efekcie podjęto decyzję o wyborze firmy Hardis. Program Reflex WMS wydany przez Hardis Group funkcjonował już w trzech oddziałach we Francji (od 2000), w jednym – w Belgii (od 2012) i jednym – w Wielkiej Brytanii (od 2020). „Reflex spełniał nasze potrzeby bieżące i przyszłe. Ważnym argumentem była też zdolność Hardis Group do zapewnienia wsparcia globalnie i lokalnie” – tłumaczy Anthony Saussaye.
W praktyce narzędzie Reflex WMS będzie wdrożone w 2022 i 2023 roku w oddziałach, które nie miały jeszcze oprogramowania WMS w Polsce, Szwecji i Hiszpanii. Natomiast w oddziałach,
w których był już używany, wprowadzona zostanie najnowsza aktualizacja, aby wszyscy mogli stosować najbardziej zaawansowane rozwiązania.
Model działania przyspieszający wdrożenie
Projekt wdrożenia oprogramowania Reflex WMS rozpoczęty w 2021 roku będzie realizowany w kilku etapach. „W tym momencie określamy model działania dla oddziałów, w których są najmniejsze wydajności, a przepływy i procesy – najmniej złożone. Kiedy model będzie gotowy, będziemy mogli szybciej wdrożyć Reflex w pozostałych oddziałach. Tym bardziej, że po Hiszpanii, Polsce i Szwecji, w planie jest wprowadzenie systemu Reflex w nowym magazynie na południu Francji oraz w kolejnych planowanych magazynach w Europie” – stwierdza Anthony Saussaye.
We wszystkich wdrożeniach Grupa Raja wprowadza moduł Exlabel do edycji etykiet, dokumentów przewozowych i elektronicznej wymiany dokumentów (EDI) zgodnie ze specyfikacjami wszystkich europejskich przewoźników i kurierów, z którymi współpracują poszczególne oddziały. Ten projekt jest dla dystrybutora okazją do zoptymalizowania strategii planowania i relokacji zasobów w celu zarządzania przygotowaniami przy napływie zamówień. Te oczekiwania będą spełnione przez rozwiązania wprowadzone ostatnio do programu Reflex. Są to moduł Labour Management System, automatyzacja planowania, dynamiczna realokacja zasobów w ciągu dnia oraz funkcja Order Flow Balancing. Przy tej sposobności Grupa Raja zmieniła także sposób hostingu dla rozwiązania i od 2021 roku Reflex WMS jest obsługiwany przez infrastrukturę chmurową Hardis Group.

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.